«تابستان العلا»؛ ماجراجویی و گردشگری تاریخی و سفر به نگین باستانی دنیا

«تابستان العلا»؛ ماجراجویی و گردشگری تاریخی و سفر به نگین باستانی دنیا

جمعه, 12 اوت, 2022 - 09:15
شواهد تاریخی زنده و گنجینه های فرهنگی تمدن های مختلف (الشرق الاوسط)

رنامه «تابستان العلا ۲۰۲۲» با تجربه های سفر و ماجراجویی های متنوع در ماه اوت آغاز شد. کشف العلا، منطقه ۲۲ هزار کیلومتر مربعی به عنوان گنجینه طبیعی و تاریخی با پیشینه هزاران ساله هدف اصلی این برنامه است.

برنامه های تبلیغی پروازی و اقامتی از جمله ویژگی هایی است که این شهر تاریخی و باستانی را به یک قطب جذاب و جادویی تبدیل می کند. بازدیدکنندگان در تابستان العلا بزرگ ترین تجربه گردشگری تاریخی تابستانه را خواهند داشت. العلا بزرگ ترین شاهکاری است که دنیا به خود دیده و تابستان العلا فراموش نشدنی است.

استان العلا در شمال غرب سعودی یک مکان تاریخی با آثار باستانی و گنجینه های فرهنگی تمدن های مختلفی است که بیش از ۲۰۰ هزار سال در این منطقه سکونت کردند. العلا مقصد جهانگردان بوده و تا به امروز یکی از مهم ترین اماکن کاوشگری تاریخی با گنجینه باستانی به شمار می رود.


در دنیا جاذبه های کمی هستند که گردشگران حس می کنند که گنجینه های طبیعی اش برای اولین بار توسط خود آنها کشف می شود. العلا مقصد برتر و بی نظیر برای هواداران محیط زیست و طبیعت و آثار باستانی به شمار می رود و نیز مقصد ایده آل برای ماجراجویی و استراحت در فصل تابستان است. هوای العلا معتدل بوده و خبری از رطوبت در این منطقه نیست و واحه العلا سایه بان های متعدد دارد. صبح ها و شب های العلا زیبایی خیره کننده دارد و بازدید کنندگان را به ورزش و سرگرمی و تفریح تشویق می کند. از سرگرمی مهیج راه رفتن روی طناب گرفته تا صخره نوردی و سرخوردن از کوه با طناب تا استراحت ظهر در کنار استخر یا زیر سایه نخل و درخت در واحه العلا با ۲.۳ میلیون درخت نخل برنامه های مهیج تابستان العلا برای گردشگران هستند. گزینه های غذایی العلا متنوع و فراوان است.«حجر گردی»

«حجر گردی» از ۱۹ تور متنوع در این منطقه تاریخی تشکیل شده است و چه جایی بهتر از «حجر» در العلا که گردشگران شکوه و عظمت مردمان عرب باستان را حس کنند. عرب های باستان به مرگ به عنوان سفر به آینده و جاودانگی می نگریستند و به زندگی با شکوه پس از مرگ باور داشتند و به قول نبطی ها آرامگاه های ابدی آنها باید مثل هتل های پنج ستاره باشد. بریز و بپاش در مراسم خاکسپاری مجلل آنها به وضوح مشهود است و بزرگان نبطی ها به داشتن گورهای لوکس مباهات می کردند که خود این آرامگاه های مجلل بیانگر طبقه اجتماعی دست بالا بود.
«الحجر» بزرگ ترین منطقه باستانی متعلق به تمدن نبطی ها است که تا حالا باقی مانده و در جنوب پترای اردن واقع شده و «الحجر» سعودی نیز اولین مکان باستانی این کشور است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. بیش از صد مقبره ساخته شده از سازه های سنگی عظیم در «الحجر» سعودی وجود دارد. این مکان تاریخی باستانی منتظر کسانی است که گنجینه هایش را کشف و داستان ها و فرهنگ باستانی مردمان العلا در آن زمان را بازگو کنند.«دیدن ستاره ها»

اگر تماشای آسمان بیابان در شبها را دوست دارید صحرای العلا که دور تا دورش سازه های سنگی مرموز منطقه الغرامیل هستند تجربه بی نظیر و فراموش نشدنی خواهد بود. 

شب نشینی کویری در دل بیابان الغرامیل با داستان سرایی تور لیدر حرفه ای درباره کهکشان ها و ستارگان و گشت و گذار در اطراف به صرف یک شام به سبک بدوی ها از جمله ویژگی های خیره کننده «تابستان العلا» است.
«زیپ لاین العلا»

تفریح پرهیجان «زیپ لاین العلا» از جمله فعالیت های سرشار از ماجراجویی تابستان است که همه باید آن را انجام دهد. طول و سرعت «زیپ لاین العلا» امسال بیشتر شده است.
مسیرهای فراتا و کویر گردی هاموک

 در العلا یک مسیر کوهستانی طولانی Via Ferrata
مهیج است که علاقمندان به برنامه های کوهنوردی مهیج می توانند در این مسیر صخره ای که ارتفاع آن به ۲۰۰ متر می رسد تجربه فراموش نشدنی داشته باشند. این مسیر از موانع مختلف تشکیل شده اما افراد در تمام طول مسیر با طناب های ایمن تحت حمایت قرار دارند و به طور امن از فراز و فرودها عبور می کنند و از مناظر جادویی و زیبایی شگفت انگیز منطقه لذت می برند.«هلی کوپتر العلا» 

هلی کوپتر العلا هم یکی از برنامه های گردشگری است که افراد می توانند ۳۰ دقیقه اماکن تاریخی هفت گانه العلا مثل سازه سنگی فیل و منطقه باستانی حجر و سازه های شگفت انگیز کوهستانی العلا را از بالا ببینند. «پایین آمدن از پله های کوهی»

گردشگران کوه های العلا هیجان فوق العاده را تجربه می کنند. البته برای این تور فرقی ندارد کوهنورد حرفه ای باشید یا گردشگر ماجراجو چون پایین آمدن از قله های العلا مهیج است و می توانید قله های سرافراز و مناظر قشنگ را از نزدیک ببینید. افراد باید از کمربند و کلاه ایمنی و دستکش استفاده کنند.


«گشت و گذار با لندرور کلاسیک در الحجر»

گشت و گذار با خودروی لندرور کلاسیک در منطقه الحجر حال و هوای دیگری دارد و گردشگران در این گردش از نزدیک اسرار تمدن نبطی ها و اتاق های مخفی و ۱۱۰ گوردخمه که در دل کوه و صخره کنده شده را می بینند.


«خودروهای بیابانگرد»

خودروهای بیابانگرد UTV برای علاقمندان به کویرگردی بهترین گزینه هستند که به وسیله آنها مناطق جدیدی در العلا را کشف می کنند یا با دوستان بر روی شن های طلایی مسابقه می دهند.
«تپه گردی»

تپه گردی در آب و هوای معتدل در مسیرهای هموار ۴ کیلومتری و زیبایی طبیعت بیابانی العلا از تجربه های العلا گردی در تابستان است.

«جاده گردی در جاده باستانی»

برنامه های تابستانه در کنار ماجراجویی فرصتی برای استراحت و بازدید از آثار فرهنگی و باستانی در العلا به شمار می رود. جاده گردی در یک مسیر ۳ کیلومتری در واحه العلا با درختان پرتقال و طبیعت جادویی لذت بخش است. درختان نخل در اطراف خانه های گلی و کشتزارهای سبز دور و بر دیوارهای منطقه تاریخی یکی از جاذبه های «جاده گردی در جاده باستانی» است. «پارک الاراجیح» در این مسیر پر از درخت پرتقال است و توقف در این پارک با بوی درختان پرتقال و نهال های خوشبوی نعناع از اماکن دلپذیر در این تور گردشگری است.

«تور دوچرخه سواری کویر»

این تور با دوچرخه های کویر گردی شخصی یا اجاره ای در یک مسیر ۲۶ کیلومتری انجام می شود که یکی از مسیرهای بسیار زیبای العلا است. استراحتگاه تور دوچرخه سواری یک کافی شاپ با نوشیدنی های انرژی بخش دارد.
«اماکن باستانی»

گردشگران حتما باید از اماکن باستانی العلا دو یا سه بار بازدید کنند چون در یک سفر نمی شود همه آثار باستانی منطقه مثل تور گردشگری تمدن دادان ها و کوه عکمه و شهر قدیمی را دید. تورها مشابه هم نیستند و گردشگران در هر تور با یک داستان تاریخی و روایت های تور لیدر آشنا می شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای