نخست وزیر عراق رئیس بانک مرکزی را از سمت خود برکنار کرد

نخست وزیر عراق رئیس بانک مرکزی را از سمت خود برکنار کرد

دوشنبه, 23 ژانویه, 2023 - 22:45
ساختمان بانک مرکزی عراق (آرشیویی)

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، امروز دوشنبه، مصطفی غالب مخیف، رئیس بانک مرکزی عراق را از سمت خود برکنار کرد و علی محسن العلاق را به صورت نیابتی به مدیریت این بانک منصوب کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عراق، السودانی همچنین تصمیم گرفت تا مدیر بانک تجارت عراق را بازنشسته کند و بلال الحمدانی را با حفظ سمت، مدیریت آن را نیز به عهده بگیرد.

السودانی دیروز یکشنبه، در جریان نشست خود با اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق برای بحث در مورد رسیدگی به نوسانات نرخ ارز خارجی، تصمیمات فوری برای «رسیدگی» به نرخ برابری دلار آمریکا در برابر پول محلی اتخاذ کرد. 

طبق این گزارش، بارزترین این تصمیمات شامل باز کردن دریچه جدیدی برای فروش ارز به تجار کوچک از طریق بانک تجارت عراق و تامین مالی بانک مرکزی برای بانک با مبلغ اضافی 500 میلیون دلاری بود.

همچنین تصمیم گرفت تا واردات کالاها را برای شرکت های ثبت شده در اداره ثبت شرکت ها در وزارت بازرگانی فدرال راه اندازی کند و مراحل واردات را تسهیل کند، همچنین ابلاغیه سازمان مالیاتی برای اعمال جریمه تاخیر برای واردکنندگان را لغو کند.

این تصمیمات در حالی اتخاذ می شود که نرخ برابری دلار آمریکا در برابر دینار عراق از نوامبر سال 2022 به تدریج افزایش یافته و به بالاترین سطح خود در روزهای اخیر رسیده است؛ به طوری که از مرز 165 هزار دینار برای هر 100 دلار گذشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای