دریاچهٔ «الاصفر» سعودی تبدیل به منطقهٔ حفاظت‌شده می‌شود

دریاچهٔ «الاصفر» سعودی تبدیل به منطقهٔ حفاظت‌شده می‌شود

دریاچهٔ «الاصفر» زیستگاهی برای پرندگان مهاجر و آبزیان است
چهارشنبه, 13 فوریه, 2019 - 10:45
عبدالرحمن الفضلی وزیر محیط زیست، آب و کشاورزی سعودی دو روز گذشته دستور داد تا دریاچهٔ الاصفر در استان احساء تبدیل به منطقهٔ حفاظت شده شود.

به گزارش الشرق الاوسط، این دستور در راستای حفاظت از این دریاچه به عنوان یکی از پدیده‌های طبیعی این استان و یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های خلیج در منطقه‌ای شنی است.

آب‌های این دریاچه از طریق زهکشی کشاورزی هزاران مزرعهٔ استان تشکیل شده‌ که به کانالی ختم شده و به این دریاچه می‌ریزد و هم‌اکنون تبدیل به زیستگاهی برای گیاهان، پرندگان و ماهی‌ها شده‌است.

خالد الفریده مدیر کل سازمان گردشگری و میراث ملی استان احساء این دریاچه را مرتبط با تاریخ این استان عنوان کرد به طوری که در قدیم کاروان‌ها برای آبگیری از آن استفاده می‌کردند و قصر الخوینق در نزدیکی آن است که نشان از اهمیت تاریخی این منطقه دارد.

وی همچنین اظهار کرد که دریاچهٔ الاصفر منبع آب شیرین الاحساء و دریای العقیر منبع آب شور آن بود و به همین دلیل در قدیم به این منطقه البحرین می‌گفتند.

به اذعان وی این دریاچه یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجمع آب شیرین سعودی و مهم‌ترین منابع طبیعی شرق آن است که محلی برای پرندگان مهاجر است.

وی در پایان گفت: به دلیل زیاد بودن گردشگران و گروه‌های سافاری مسئولان تصمیم به محافظت از این دریاچه گرفتند.

گفتنی است استان احساء دارای مناطق تاریخی و فرهنگی بسیاری از جمله کوه القاره، دشت سبز صبصب، دریاچهٔ الاصفر، کوه الأربع، کوه بزرگ نمک، مسجد تاریخی جواثا، مسجد قبه، قصر المجصه، قصر صاهود، قصر خزام و بازار تاریخی القیصریه است.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای