ترامپ: وقت آن رسیده که حاکمیت اسرائیل بر جولان به رسمیت شناخته شود

ترامپ: وقت آن رسیده که حاکمیت اسرائیل بر جولان به رسمیت شناخته شود

انتقاد دمشق و تشکر نتانیاهو از «شجاعت» رییس جمهور آمریکا
جمعه, 22 مارس, 2019 - 19:00

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز پنجشنبه (۲۱ مارس) گفت «آمریکا حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان در سوریه را به رسمیت خواهد شناخت». جولان در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمد.

ترامپ در توییتی گفته است «وقت آن رسیده است که آمریکا حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را کاملا به رسمیت بشناسد. جولان از اهمیت راهبردی و امنیتی بسیاری برای کشور اسرائیل و نیز ثبات منطقه برخوردار است».

این توییت پیش از کنفرانس مطبوعاتی مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در قدس و نیز در آستانه سفر نتانیاهو به واشنگتن در روزهای دوشنبه و سه شنبه آینده منتشر شد.

برخی منابع کاخ سفید به «الشرق الاوسط» گفتند «بحث و گفتگو درباره این مساله از چند ماه پیش آغاز شد. نتانیاهو چندین بار از دولت آمریکا خواست تا حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به رسمیت بشناسد».

لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه به همراه نتانیاهو از بلندی های جولان بازدید کرد. او روز پنجشنبه (۲۱ مارس) گفت که بر دولت ترامپ فشار می آورد تا حاکمیت اسرائیل بر این منطقه را به رسمیت بشناسد. گفتنی است که لایحه ای در این باره در کنگره آمریکا مطرح خواهد شد. گراهام افزود‌ «این لایحه به زودی به رای گذاشته می شود». وزارت امور خارجه آمریکا چهارشنبه گزارش سالانه در مورد حقوق بشر منتشر کرد و در این گزارش در توصیف جولان از جمله «تحت حاکمیت اسرائیل» به جای «اشغال شده توسط اسرائیل» استفاده شده است.

از سوی دیگر، نتانیاهو در توییتی نوشت «در حالیکه ایران از سوریه به عنوان سکویی برای نابودی اسرائیل استفاده می کند پرزیدنت ترامپ حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به رسمیت شناخت. پرزیدنت ترامپ متشکریم».

وزارت امور خارجه سوریه به شدت این اقدام ترامپ را محکوم کرد و گفت «این اقدام بیانگر ذهنیت سلطه گری و تکبر دولت آمریکا و دیدگاه این کشور در راستای تامین منافع اسرائیل است».

به گفته این بیانیه «مردم عرب سوریه در کل و مردم جولان اشغال به طور خاص بیش از هر زمان دیگری بر ادامه مبارزه برای آزادی کامل جولان اشغالی پافشاری می کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای