حریری نبرد خود را با میثاق ملی آغاز کرد

حریری نبرد خود را با میثاق ملی آغاز کرد

آمریکا خواستار مجازات افراد «حزب‌الله» عامل ترور رفیق حریری شد
یکشنبه, 16 فوریه, 2020 - 10:30
بیروت: الشرق الأوسط

سعد حریری نخست‌وزیر سابق لبنان و رئیس جریان المستقبل، ضمن فراخواندن به برگزاری انتخابات برای تعیین رئیس جریان ملی آزاد، بدون نام بردن از جبران باسیل، پایان تفاهم انجام شده میان این جریان و جریان رئیس‌جمهور در سال ۲۰۱۶ تحت عنوان «میثاق ملی» یا «تسویه ریاستی» را اعلام کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، حریری با اشاره به نوع رابطه اش با میشل عون رئیس‌جمهور لبنان گفت «متأسفانه به جایی رسیده بودم که ناچار شدم با دو رئیس تعامل داشته باشم، رابطه با رئیس در سایه را برای حفظ ثبات (رابطه) با رئیس اصلی حفظ کردم».

او در پانزدهمین سالروز ترور پدر فقیدش رفیق حریری نخست‌وزیر اسبق لبنان، با بیان این که در حضور سیاسی خود با ضربه‌ها و تلاش‌هایی برای ترور سیاسی مواجه شده‌است، گفت «سر رفیق حریری، دوباره تحت تعقیب است».

الحریری همچنین معتقد است که وقوع قیام مردمی روز مهمی برای میثاق ملی، دولت و مجلس نمایندگان بوده‌است، اما «فقط یک نفر نمی‌خواهد ببیند و هیچ‌کس در کاخ بعبدا نمی‌خواهد آن را ببیند».

وی ادامه داد، جریان المستقبل از مطالبات تحرکات مردمی مبنی بر انتخابات زودهنگام حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۵ بهمن بیانیه‌ای را به مناسبت پانزدهمین سالگرد ترور رفیق حریری نخست‌وزیر اسبق لبنان صادر کرد.

پمپئو در این بیانیه با اشاره به این که علیه چندین فرد مرتبط با گروه «حزب‌الله» لبنان به خاطر نقشی که در حمله تروریستی ترور رفیق حریری داشتند اعلام جرم شده‌است، گفت آنها باید مجازات شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای