مکرون: سیاست اردوغان اروپا را بی ثبات می کند

مکرون: سیاست اردوغان اروپا را بی ثبات می کند

پنجشنبه, 20 اوت, 2020 - 12:15
امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه (سمت راست) و همتای ترکیه ای اش رجب طیب اردوغان در نشست خبری مشترک (آرشیو- رویترز)

به گزارش رویترز امانوئل مکرون رییس جمهورفرانسه در مصاحبه با مجله پاری ماچ گفت  سیاست توسعه گرایانه رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه «عامل بی ثباتی در اروپا به شمار می رود».


این مصاحبه روز پنجشنبه (۲۰ اوت) ساعاتی پیش از دیدار بین مکرون و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان منتشر شد.


مکرون افزود «اروپا باید جلوی این رویکرد را بگیرد و به مسئولیت های خود عمل کند. من مخالف تنش آفرینی هستم اما اعتقادی به دیپلماسی ضعیف ندارم. ما به ترکیه سیگنال دادیم که همبستگی اروپا معنا دار است».


مرکل و مکرون در ارگ بریگانسون، مقر سکونت تابستانه روسای جمهور فرانسه در شمال شرق کشور دیدار می کنند.


به دنبال رفتار دولتمردان ترکیه به عنوان یک قدرت منطقه ای در شرق مدیترانه روابط بین ترکیه و اتحادیه اروپا در چند ماه گذشته تیره شده است.

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه روز چهارشنبه (۱۹ اوت) گفت ترکیه هرگز تسلیم «دزدان دریایی» نمی شود و به عملیات اکتشاف منابع انرژی در آب های مورد مناقشه در شرق مدیترانه ادامه می دهد.

مکرون در ادامه گفتگو با مجله فرانسوی خاطر نشان کرد «فرانسه یک قدرت در مدیترانه است». 


مکرون از رابطه با همتای ترکیه اش با عنوان «رابطه صریح و شفاف» یاد کرد.


رییس جمهور فرانسه گفت «بنده از جمله معدود سران اروپا بودم که اردوغان در چند سال اخیر به کشورهایشان سفر کرده است. اردوغان در ژانویه ۲۰۱۸ مورد استقبال من قرار گرفت. بسیاری از من انتقاد کردند. او یکی از رهبرانی است که با آنها گفتگوی مفصلی داشتم. خود من به شخصه برای ملاقات با اردوغان در سپتامبر ۲۰۱۸ به استانبول سفر کردم که در جریان آن دیدار طرح برگزاری نشست مشترک سران فرانسه و آلمان و انگلیس و ترکیه را در لندن در دسامبر ۲۰۱۹ با اردوغان در میان گذاشتم».


ترکیه به دنبال اعزام دو جنگنده و دو کشتی جنگی فرانسوی به شرق مدیترانه برای حمایت از یونان هفته گذشته گفت فرانسه در شرق مدیترانه «قلدری» می کند و هشدار شدید اللحنی هم متوجه یونان کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای