ویلیام برنز بازمی‌گردد.. این بار رئیس سیا

ویلیام برنز بازمی‌گردد.. این بار رئیس سیا

مذاکرات پنهان ایران و آمریکا را هدایت کرد.. پیش‌بینی کرده بود که ترامپ به انتخابات اعتراض می‌کند
دوشنبه, 11 ژانویه, 2021 - 23:45

جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، ویلیام برنز دیپلمات کهنه‌کار و معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا را به عنوان مدیر پیشنهادی خود برای ریاست سی‌آی‌ایه (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) معرفی کرد. او هدایت مذاکرات مخفیانه با ایران را در کارنامه دارد.

برنز چندین ماه پیش، پیش‌بینی کرد که رئیس‌جمهور دونالد ترامپ به نتایج انتخابات تحت عنوان «تقلبی بودن» اعتراض می‌کند و به دنبال تضعیف آنها باشد.

ویلیام برنز در صورت تأیید سنا جای جینا هسپل را خواهد گرفت که در ماه مارس ۲۰۱۸ به عنوان اولین رئیس زن سازمان سیا انتخاب شد.

او در ۲۰۱۴ از روابط خارجی بازنشسته شد و ریاست «بنیاد کارنگی در پاسداری از صلح بین‌المللی» را به عهده گرفت.

او که سابقه همکاری طولانی با بایدن دارد، از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ سفیر ایالات متحده در اردن و از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ سفیر آمریکا در روسیه بوده‌است.

انتظار می‌رود در صورت تصویب پیشنهاد بایدن در سنا، برنز نقشی تعیین‌کننده در هر مذاکره بین واشینگتن و تهران داشته باشد.

بایدن در معرفی مدیر آینده سازمان سیا گفت: «برنز دیپلماتی نمونه است که با چند دهه حضور در صحنه جهانی، می‌تواند سلامت و امنیت مردم و کشور ما را تأمین کند».

مقامات پیشین بر این باورند که افرادی که رئیس‌جمهور منتخب برای کار اطلاعاتی انتخاب کرده‌است، برای بازگرداندن روحیه و اعتماد به نفس در سازمان‌های اطلاعاتی و همچنین اطمینان از از بین رفتن نفوذ سیاسی در این سازمان‌ها، باید کار کنند.

اعلامیه بایدن در مورد نامزدی برنز فقط هشت روز قبل از تحلیف رئیس‌جمهور منتخب در ۲۰ ژانویه صورت گرفت و این آخرین انتخاب شخصی بایدن در مورد امنیت ملی ایالات متحده پس از اتمام تقریباً همه نامزدهای اصلی برای وزرا در دولت وی است.

 برنز که به عنوان یکی از منتقدان سیاست خارجی ترامپ شناخته می‌شود در اوت گذشته مقاله ای در آتلانتیک نوشت که پس از عدم پذیرش نتایج انتخابات ریاست جمهوری از سوی ترامپ مجدداً چاپ شد.

برنز در آن مقاله نوشته‌است که ترامپ «در بهترین حالت (...) با تلاش برای توجیه شکست خود و نشان دادن انتخابات تقلب شده، آن را به چالش خواهد کشید. در بدترین حالت، او به دنبال به چالش کشیدن یا تضعیف نتیجه خواهد بود».

برنز که در دانشگاه آکسفورد تحصیل کرده‌است، در سال ۲۰۱۹ کتابی را با عنوان «کانال پشت پرده» منتشر کرد که حاوی خاطرات وی در زمان حضور در وزات خارجه آمریکا است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای