الکاظمی عدم کاندیداتوری خود در انتخابات را اعلام کرد

الکاظمی عدم کاندیداتوری خود در انتخابات را اعلام کرد

خط و نشان برای «قلدرمابآن»
شنبه, 15 مه, 2021 - 01:00

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق از عدم کاندیداتوری خود در انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور خبر داد و گفت: با اعلام عدم نامزدی در انتخابات به وعده‌ای که به ملت عراق دادیم، عمل کردیم.

محافل سیاسی و حزبی پیش از این گفته بودند که الکاظمی در پشت پرده احزاب یا نیروهایی ایستاده‌است که از درون قیام اکتبر سال ۲۰۱۹ متولد شده‌اند.

اعتراضات گسترده مردمی منجر به برکناری دولت نخست‌وزیر پیشین عادل عبدالمهدی، تغییر قانون انتخابات و وادار شدن طبقه سیاسی به برگزاری انتخابات زودهنگام با تغییر کمیسیون عالی انتخابات قبلی شده‌است.

 کمیسیون عالی انتخابات متهم شده بود که تحت کنترل نیروهای سیاسی و حزبی است که طی ۱۸ سال قبل صحنه سیاسی را در دست دارند.

الکاظمی در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت عید سعید فطر و گذشت یک سال از تشکیل دولت، گفت: «دولتی که من شرف ریاست بر آن را دارم، در شرایطی استثنائی و مخاطره‌آمیز تشکیل شد، به طوری که عراق به دلیل بحران اجتماعی سرنوشت‌ساز و شدید در چند راهه قرار گرفته بود».

الکاظمی بر تصمیم خود برای عدم حضور در انتخابات زودهنگام آتی در تاریخ ۱۰ اکتبر سال جاری میلادی تأکید کرد و افزود: «ما به قول خود در برابر مردم عمل کردیم و در انتخابات آتی شرکت نکرده و از هیچ حزب یا گروهی حمایت نمی‌کنیم».

او در مورد نگرانی دربارهٔ عدم امکان برگزاری انتخابات با توجه به عدم ثبات امنیتی در نتیجه وجود سلاح‌های غیرقانونی و تسلط نیروهایی که همچنان «قلدری علیه دولت» می‌کنند، تأکید کرد که به نقش خود در صیانت از فرایند انتخابات آتی ادامه خواهد داد.

علیرغم ادامه حرف و حدیث‌ها دربارهٔ وجود سلاح غیرقانونی در دست شبه نظامیان، الکاظمی اظهار کرد: «دولت عراق سال گذشته از طریق حمایت از نیروهای امنیتی و بازیابی اعتماد میان آنها و جامعه، حاکمیت دولت و انحصار سلاح در دست نیروهای امنیتی را تقویت کرد و به مقابله با تروریسم، سلاح‌های بی‌ضابطه و باندهای جنایتکار اقدام کرد».

او با اشاره به اینکه نیروهای امنیتی عراق «از نظر مقابله با هسته‌های سازمان تروریستی داعش» پیشرفت چشمگیری داشته‌اند، گفت: ما «والی عراق» و معاون خلیفه، معروف به ابویاسر العیساوی و همچنین معاون «والی داعش» در عراق و هماهنگ‌کننده «داعش» برای عملیات سوریه و عراق را به هلاکت رساندیم.

الکاظمی در مورد سلاح‌های بی ضابطه، که همچنان هم یک معضل بزرگ در عراق است، اظهار کرد که دولت وی «با سلاح‌های بی ضابطه مقابله کرده و گروه‌های غیرقانونی را که به هیئت‌های دیپلماتیک و نهادهای عراقی موشک پرتاب می‌کنند، مقابله کرده‌است».

اما الکاظمی، در همین زمینه، تأکید کرد که «کسانی هستند که سعی می‌کنند دولت را مورد آزار و اذیت قرار دهند و از شرایط استثنایی عراق سوءاستفاده کرده و آن را به خون و جنگ داخلی بکشانند».

الکاظمی تهدید کرد «همه باید بدانند که قلدری کردن در برابر دولت، چه امروز و چه فردا، بی هزینه نیست و با گذشت زمان، حق دولت ضایع نمی‌شود».

وی اظهار کرد «هر کسی که تصور می‌کند از دولت قوی تر است، خود را در برابر نهادهای حقوقی آن پاسخگو خواهد یافت».

او در بحث سیاست خارجی نیز تأکید کرد، زمان آن فرا رسیده‌است که بگوییم «عراق حیاط خلوت هیچ کشور دیگری نخواهد بود و از حضور در صحنه اختلافات امتناع ورزیده و نمی‌توان کرسی منطقه ای عراق را نادیده گرفت».

وی قول داد که سیاست گشایش جاری در راستای جستجوی نقاط همگرایی و توازن در منطقه است «به طوری که ادغام و همکاری منطقه ای جایگزین منازعات شود».

نخست‌وزیر عراق همچنین تأکید کرد: روابط ما با تمامی کشورها از جمله سعودی، مصر، اردن، امارات، همه کشورهای خلیج، ایران، ترکیه، لبنان و سوریه در یک سال گذشته شاهد پیشرفت محسوسی بوده‌است.

وی گفت: «سیاست گشودگی و اعتدال با همه کشورهای جهان در بازگشایی گذرگاه مرزی عرعر با سعودی منعکس شده‌است که ده‌ها سال است بسته شده‌است. همچنین سبب تمایل شرکت‌های سعودی، اماراتی و خلیجی برای سرمایه‌گذاری در عراق در بخش‌های مختلف است».

 نخست‌وزیر عراق اظهار کرد: «در سه جلسه راهبردی با آمریکا گام‌های رو به جلویی برای خروج باقی نیروهای رزمی ائتلاف بین‌المللی و تثبیت همکاری در همه زمینه‌ها از جمله آموزشی برداشتیم و اکنون برای مذاکرات بعدی میان کمیته‌های نظامی به منظور وضع چارچوب زمانی و فنی برای تحقق آن آماده می‌شویم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای