خواسته لبنان از سازمان ملل: تأمین بودجه دادگاه الحریری

خواسته لبنان از سازمان ملل: تأمین بودجه دادگاه الحریری

تصمیم سخت بریتانیا: دادگاه الحریری به دلیل نبود بودجه تعطیل شد
شنبه, 5 ژوئن, 2021 - 00:45

پرونده دادگاه ویژه لبنان، پس از اعلام دادگاه برای تعطیلی نهایی آن، با توجه به کمبود بودجه ناشی از بحران مالی لبنان و عدم تحقق تعهدات کشورهای اهدا کننده، با واکنش‌هایی در لبنان و در سطح بین‌الملل ایجاد کرد.

در حالی که جلسه کمیته مدیریت این پرونده شب گذشته در نیویورک برگزار شد، بریتانیا ریاست این کمیته گفت که «مجبور به گرفتن تصمیم سخت» برای متوقف کردن تأمین بودجه برای دادگاه شد.

سخنگوی سفارت بریتانیا در بیروت به «الشرق الاوسط» گفت: «تأثیر همه‌گیری کرونا بر اقتصاد بریتانیا، ما را مجبور به تصمیم‌گیری‌های دشوار اما ضروری کرده‌است».

این سخنگو تأکید کرد: «بریتانیا به عنوان یک قدرت خیرخواه، از عدالت و پاسخگویی در سراسر جهان حمایت می‌کند».

وی افزود: «ما از زمان تأسیس دادگاه ویژه لبنان در سال ۲۰۰۷ از آن حمایت کرده‌ایم و همیشه خواستار پاسخگوکردن عاملان بمب‌گذاری وحشتناکی شده‌ایم که طی آن رفیق الحریری نخست‌وزیر اسبق و ۲۵ تن از مردم بی گناه در سال ۲۰۰۵ ترور شدند. به همین دلیل، ما از حکم صادره از دادگاه در ماه اوت استقبال کردیم».

در این میان، حسن دیاب دولت پیشبرد امور (موقت) در لبنان، در جلسه ای مجازی با قاضی ایوانا هردلیچکووا ریاست دادگاه، این موضوع را بررسی کرد.

دیاب همچنین در پیامی خطاب به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از او خواست با توجه به مشکلات مالی که دادگاه ویژه لبنان با آنها مواجه است، به سرعت راه‌هایی را برای تأمین مالی این دادگاه ارائه کند.

در این میان، خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری علیه جورج حاوی و دو سوءقصد به وزیران سابق، مروان حماده و الیاس المر، کنفرانس مطبوعاتی برگزار کردند و آنها در آن، از «تلاش برای کشتن عدالت و جلوگیری از محاکمه قاتلان واقعی» انتقاد کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای