میقاتی: واردات سوخت ایران نقض حاکمیت لبنان است

میقاتی: واردات سوخت ایران نقض حاکمیت لبنان است

جمعه, 17 سپتامبر, 2021 - 23:30

نجیب میقاتی نخست‌وزیر لبنان واردات سوخت از ایران به این کشور از طریق حزب‌الله را «نقض حاکمیت لبنان» دانست و گفت: «من نگران اعمال تحریم‌های احتمالی نیستم، زیرا دولت در این عملیات دخالت نداشته‌است».

نخست‌وزیر لبنان در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان با اشاره به مشارکت حزب‌الله در دولت گفت: دولت جدید «شامل اغلب طیف‌های لبنانی است، ما نمی‌توانیم بدون تصویب و حمایت همه، اصلاحات انجام دهیم یا با صندوق بین المللی پول مذاکره کنیم».

در این میان، آمریکا یک شبکه مالی لبنانی و کویتی را به دلیل فعالیت صوری در قالب تأمین منابع مالی حزب‌الله در فهرست تحریم قرار داده‌است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه اسامی چندین فرد و شرکت مستقر در لبنان و کویت را به دلیل حمایت از حزب‌الله لبنان در فهرست تحریم‌ها قرار داده‌است. به موجب این تحریم‌ها اموال این افراد و سازمان‌ها در ایالات متحده مصادر می‌شود و هرگونه تعامل با آنها ممنوع اعلام شده‌است.

خزانه‌داری آمریکا گفته علاوه بر این، شبکه‌ای از تسهیل‌گران مالی و شرکت‌های صوری حامی حزب‌الله و نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را نیز در فهرست SDN قرار داده‌است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت که این شبکه‌ها «با هم ده‌ها میلیون دلار از طریق سیستم‌های مالی منطقه ای پولشویی کردند. همچنین عملیات مبادله ارزی انجام دادند و طلا و لوازم الکترونیکی را به نفع حزب‌الله و نیروی قدس، که بازوی خارجی سپاه پاسداران ایران است، معامله کردند».

وی اضافه کرد که حزب‌الله «از درآمدهای حاصل از این شبکه‌ها برای تامین مالی فعالیت‌های تروریستی و طولانی شدن بی ثباتی در لبنان و سراسر منطقه استفاده می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای