روسیه تصاویر ماهواره‌ای از انفجار بیروت به لبنان داد

روسیه تصاویر ماهواره‌ای از انفجار بیروت به لبنان داد

دوشنبه, 22 نوامبر, 2021 - 13:45
سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه و عبدالله بوحبیب همتای لبنانی خود در مسکو (EPA)

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، امروز دوشنبه، پس از گفت و گو با عبدالله بوحبیب همتای لبنانی خود، از تحویل تصاویر ماهواره‌ای بندر بیروت پیش و پس از انفجار سال گذشته، به دولت لبنان، خبر داد.

آژانس فضایی روسیه (روسکاسموس) هفته گذشته اعلام کرد که به درخواست میشل عون رئیس‌جمهور لبنان با ارائه این تصاویر موافقت کرده‌است.

انفجار بندر بیروت هولناکترین فاجعه در لبنان در زمان صلح بود.

سرگئی لاوروف در نشست خبری با عبدالله بوحبیب در مسکو گفت: «به درخواست دولت لبنان، امروز ما تصاویر تهیه شده توسط ماهواره را تحویل دادیم و امیدواریم آنها در بررسی علل این حادثه کمک کنند. این موضوع اکنون در لبنان مورد توجه جدی قرار گرفته‌است و امیدواریم بتوان این پرنده را بست».

این انفجار که یکی از بزرگترین انفجارهای غیرهسته‌ای در جهان است، در ۴ اوت ۲۰۲۰ بیش از ۲۱۵ کشته و هزاران زخمی را در پی داشته و مناطق وسیعی از پایتخت لبنان را ویران کرد، همچنین تحقیقات دربارهٔ آن همچنان ادامه دارد.

لاوروف افزود که او و همتای لبنانی‌اش، همچنین در مورد مشارکت احتمالی شرکت‌های روسی در بازسازی زیرساخت‌های تخریب شده در این انفجار گفت و گو کردند. لاوروف نامی نبرد که کدام شرکت‌ها می‌توانند در این امر دخیل باشند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای