حمله پهپادهای ایرانی به پایگاه التنف در سوریه

حمله پهپادهای ایرانی به پایگاه التنف در سوریه

در پی حملات اسرائیل به مواضع رژیم و ایران در طرطوس
سه شنبه, 16 اوت, 2022 - 00:15
عکسی که اکانت «مغاویر الثوره» در توییتر از هدف قرار دادن پهپادها در پایگاه التنف منتشر کرده است

صبح روز دوشنبه پهپادهایی که گمان می رود متعلق به ایران باشند به مواضع نظامی «ارتش مغاویر الثوره» در پایگاه آمریکایی التنف در مثلث محل التقای سوریه، عراق و اردن در جنوب حمله کردند.

ائتلاف بین المللی برای مبارزه با داعش پس از این حمله بیانیه ای صادر و در آن اعلام کرد: «حدود ساعت 06:30 صبح روز دوشنبه 15 اوت 2022، نیروهای عملیات عزم فولادین با هماهنگی شرکای ارتش مغاویر الثوره، به حمله پهپادها در مجاورت پادگان التنف پاسخ دادند. ائتلاف توانست یکی از هواپیماها را ساقط کند، یک هواپیمای دیگر را منفجر کند و از برخورد آن جلوگیری کند و دیگر حملات یک هواپیمای یک طرفه که در داخل محوطه نیروها انجام شده بود، هیچ آسیب یا خسارت قابل توجهی در بر نداشت».

عبدالرزاق خضر رئیس دفتر رسانه ای «ارتش مغاویر الثوره» به «الشرق الاوسط» گفت که این پایگاه مورد هدف سه پهپاد قرار گرفت که یکی از آنها مورد اصابت قرار گرفت و دومی بدون انفجار سرنگون و از کار افتاد. هواپیمای سوم که قبل از سقوط روی زمین منفجر شد، دور از محل هدف در پایگاه رهگیری شد.

در حالی که ارتباط هدف قرار دادن پایگاه التنف با حملات روز گذشته اسرائیل به تأسیسات رژیم سوریه که شبه نظامیان ایرانی در حومه جنوبی طرطوس را در بر می گرفت یا خیر، تایید نشد، شرق سوریه عرصه درگیری آشکار آمریکا و ایران است.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا کنترل خود را در شرق فرات گسترش داد و پایگاه‌های نظامی زیادی در دو طرف مرزهای عراق و سوریه ایجاد کرد، در حالی که قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، نبردهای بیرون راندن داعش از حومه دیرالزور را رهبری می کرد، اما مهمترین چیز ایجاد یک جاده جایگزین است که از البوکمال به سمت گوشه شمالی در مرز سوریه، عراق و ترکیه می گذرد.

 با گسترش اجرای «معامله جنوب» بین واشنگتن، مسکو و عمان (و تل آویو) برای دور نگه داشتن ایران از جنوب سوریه،

 قبل از ترور سلیمانی در اوایل سال 2020، تلاش‌های سلیمانی بر گسترش نفوذ نظامی در البوکمال و حومه دیرالزور، جذب شبه‌نظامیان، ایجاد کارخانه‌های موشک‌سازی و قرار دادن سکوهای پرتاب و فروشگاه‌های زیرزمینی متمرکز بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای