پیشنهاد ما

آگوست کنت...عاشقی بر لبه جنون

آگوست کنت...عاشقی بر لبه جنون

هرگز به ذهنم خطور نکرده بود که زندگی فیلسوف آگوست کنت تا این حد پر فراز و نشیب بوده باشد. بیشتر شبیه زندگی شاعران منحوسی مانند بودلر، رمبو یا ورلن است تا زندگی فیلسوفانی هوشیار همچون دکارت، کانت یا هگل.

 کافه اهل‌عطسه

کافه اهل‌عطسه

پدربزرگم بود که پایم را به کافه اهل‌عطسه بازکرد! او از خانه‌اش که مادربزرگ و سه دخترش از جمله مادرم و من تنها فرزندش درآن بودیم، برای مدت طولانی، ماه‌ها و حتی سال‌ها غیبش می‌زد!

بالزاک، امیل زولا، دوگل و زن‌ها

ابتدا بیایید در مورد بالزاک (1799 - 1850) صحبت کنیم. داستان او با دوست دختر قدیمی‌اش عجیب و غریب است. با او از طریق مکاتبه آشنا شد، وقتی که برای اولین بار به عنوان یکی از طرفداران رمان‌هایش به او نامه نوشت. طرفداران و ستایشگران بالزاک، غول رمان فرانسوی و بزرگترین خالق آن بسیار بودند.

فیلیپ سولرز و تحقیر خُرده نویسندگان پاریسی

فیلیپ سولرز و تحقیر خُرده نویسندگان پاریسی

نویسنده مشهور فیلیپ سولرز منتظر هشتاد سالگی نماند تا خاطراتش را بنویسد و درسن همان هفتاد سالگی با عنوان «رمان حقیقی. خاطرات» نوشت. یک رمان واقعی است، اما تخیل درآن راه ندارد بلکه واقعی است چون درآن داستان زندگی‌اش را به طور کامل روایت می‌کند.

پیام خادم حرمین شریفین به حجاج و مسلمانان جهان

پیام خادم حرمین شریفین به حجاج و مسلمانان جهان

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود خطاب به حجاج، میهمانان پادشاهی، شهروندان و افراد مقیم و مسلمانان جهان پیامی به شرح زیر صادر کرد: «بسم الله الرحمن الرحيم حمد و ستایش مخصوص خداوندی است که فرمود: (ولله على الناس حج البيت من استطاع إليه سبيلاً /  و برای خدا بر مردم است که آهن

پیام‌های تسامح عرفات به جهانیان

پیام‌های تسامح عرفات به جهانیان

شیخ محمد العیسی دبیرکل اتحادیه جهان اسلام و عضو شورای علمای ارشد سعودی تاکید کرد که یکی از ارزش های اسلام دوری از هر چیزی است که منجر به ناهماهنگی، نفرت و تفرقه می شود، بنابراین دوستی و شفقت باید در معاملات ما غالب شود. العیسی در خطبه نماز جمعه مسجد نمره در مشعر عرفات اظهار کرد: این ارزش‌ها سرلوحه

بلقیس و نزار؛ داستان عشقی پیچیده که مرگ آن را به مرز اسطوره رساند

بلقیس و نزار؛ داستان عشقی پیچیده که مرگ آن را به مرز اسطوره رساند

بسیاری از شاعران عرب، قدیم و جدیدشان که به شدت مجذوب و شیفته زن شدند، فضای نه چندان اندکی از سروده‌ها و آثار شعری خود را به آن اختصاص دادند. با این وجود به استثنای عمربن ابی ربیعه هیچکدام‌شان زن را قبله، منشأ الهام و محور زندگی و شعر خود نساختند آن طور که نزار قبانی ساخت.

Pages