جنگ‌های فرومایگی

جنگ‌های فرومایگی

سه شنبه, 28 دسامبر, 2021 - 08:30
سمير عطا الله
نویسنده و روزنامه‌نگار لبنانی، در روزنامه‌های النهار و دو مجله الاسبوع العربی و الصیاد لبنانی و روزنامه الانباء کویتی فعالیت کرده است

جنگ مانند صلح دائم یا آتش‌بس موقت، قوانین و مقررات و مانند فوتبال، بوکس، کشتی آزاد و شمشیربازی داوران خود را دارد و کارهایی که حوثی‌ها از همان لحظه اول دست به آن زدند دریک ویژگی برجسته بودند و آن فرومایگی است. و هر اقدامی که حوثی‌ها کردند پستی آشکاری بود که اوج توحش آن در کشتن متحدشان علی صالح و نمایش علنی جنازه‌اش بود بعد ازآنکه «دستی به آن کشیدند». و این پستی بشری ضد آداب و رسوم مرگ است که تنها نمایش جنازه معمر قذافی روی حصیر از آن فراتر رفت تا دل مخالفان را با آن کار خنک کند. و پیروزی بر جنازه هیچ مردانگی، شهامت یا احساس انسانی ندارد.

حوثی‌ها فرودگاه‌های غیرنظامی، پالایشگاه‌ها و کودکان را بمباران می‌کنند. و از تصاویری که از آنجا بیرون می‌آیند مشخص است که آنها میان جنگجویان خود مسلسل و تیر و ماشین‌های قدیمی توزیع می‌کنند و لباس و نان به آنها نمی‌رسانند. و برخلاف پوشاک خود الحوثی که به نظر می‌رسد طراحی و دوخت «دیور» باشد، جنگجویانش به نظر گرسنه می‌رسند و تن‌‌های نحیف‌شان را تنها با یکی از«شلحه/ لنگ» فقرمی‌پوشانند.

به نظرمی‌رسد کسانی که حوثی‌ها را به پهپاد و سلاح مجهز می‌کنند به اندازه کافی خوراک و لباس مناسب ندارند به آنها بدهند. جورج قرداحی در نمایشگاه همدلی تأثیرگذارش با فقرا و مظلومین حوثی متوجه این حقایق نبود. مردی که در نهایت خاکساری خود را «ستاره» تلویزیونی توصیف می‌کند، نمی‌تواند از آن تعالی واقعیت اشیاء را ببیند. و اکنون او به ستاره‌ای سیاسی بدل شده و پیش از استعفا خواستار« تضمین‌ها»یی برای ورطه کودکانه‌ای که کشور دومش لبنان را درآن افکنده می‌شود. رئیس جمهوری فقید شارل حلو در حال استقبال از هیئت انجمن روزنامه‌نگاران گفت:« به وطن دوم‌تان لبنان خوش آمدید».

پس از آنچه قرداحی به عنوان ستاره تلویزیونی به محور مقاومت تقدیم کرد، دیگر آینده‌ سیاسی‌اش محدود به کرسی نمایندگی یا کرسی وزارتی محدود نمی‌ماند، بلکه او اکنون نامزد رسمی ریاست جمهوری است. امتیاز اولش حمایت انسانی او از جنگ انسانی تمدنی است که حوثی‌ها در راستای جنگ‌های امپراطوری ایرانی وارد آن شده‌اند. جنایت‌شان در جازان چیزی جز یکی از نشانه‌های شهامت نبود که بر هرفعالیت سیاسی و تروریستی که تاکنون از آن پدیدار شده غالب گشت.

یک اجماع بین‌المللی بی سابقه‌ای در پاسخ به عملیات تروریستی جازان شکل گرفت که علت آن انباشته شدن پستی‌های اخلاقی حوثی‌ها و تنش آفرینی در نادیده انگاشتن مواضع عربی و بین‌المللی و تحقیر آنهاست. تصویر ارسالی کاملاً گویا است: کوفیه حوثی و لُنگ‌های افراد بی‌نوایش.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای