انعام کجه جی
روزنامه نگار ونویسنده
TT

چارلز در چشمان فرانسوی 

آیا میلیون‌ها نفری که مراسم تاج‌گذاری پادشاه بریتانیا را تماشا کردند می‌دانند، اسقف کانتربری زندگی خود را به عنوان مهندس در شرکت نفت فرانسوی «توتال» آغاز کرد؟ فرانسوی‌ها ده‌ها نکته ریز و درشت را رها کردند و به این نکته چسبیدند. آنها در مراسم سهمی دارند و چه سهمی!
مادرش، ملکه الیزابت، فرانسه را به استثنای پنیرهایش که شهرت جهانی دارد، دوست داشت. چارلز سوم اما عاشق فرانسه است. از خاویار و حلزون متنفر است و عاشق شامپاین با طعم قارچ سیاه گرانبها است. لذت بردن از شکلات با طعم بنفشه را از مادربزرگش به ارث برد. از (Charbonnell & Walker)، مغازه‌ای که در سال 1875 تأسیس شد، برایش تهیه می‌کنند. او فرانسوی را روان صحبت می‌کند و حواسش هست که منوی ضیافت‌های سلطنتی به زبان ولتر باشد.
پادشاه بریتانیا یک ویژگی مشترک با ناپلئون، امپراتور فرانسه دارد و آن این است که می‌تواند هر وقت بخواهد، بخوابد. چه در ماشین، هواپیما یا قطار. او همچنین مانند رئیس جمهوری شیراک به یک چرت ربع ساعتی که باعث شادابی می‌شود اعتقاد دارد. در «کلارنس هاوس»، یک اتاق بزرگ برای لباس‌های سلطنتی، نظامی، ورزشی و غیرنظامی خود دارد، با پیش‌خدمتی که وظیفه‌اش برس کشیدن روزانه آنها در ضمیمه‌ای به نام: اتاق برس کشیدن است.
الیزابت عاشق قصر ویندزور شد و به آن دلبسته بود. پادشاه جدید اما به آن تمایلی ندارد چون در کریدور هواپیماهایی قرار دارد که از فرودگاه هیترو پرواز می‌کنند و در آن فرود می‌آیند. او در «باکینگهام» بزرگ شد و با این کاخ که 1514 در و 760 پنجره دارد مأنوس شد. او به طور جدی یا شوخی اعتراف می‌کند که ارواح در سرداب‌ها و برج‌های کاخ‌های تاریخی ساکن هستند و از آنها ترسی ندارد و در جوانی با برخی از آنها ملاقات می‌کرده است. همچنین در تمام اقامتگاه‌های او یک اتاق اورژانس وجود دارد که ضخامت دیوارهای آن نیم متر و مجهز به ماسک‌های ضد گاز است و در صورت وقوع حمله شیمیایی یا تروریستی با وسایل ضروری محافظت شده است.
او یک پادشاه مدرن است، اما از برخی باورهای متافیزیکی دست برنداشته. از جمله نحسی عدد 13. او نمی‌پذیرد 13 نفر سر میز ناهارخوری باشند. دستور می‌دهد به دو میز تقسیم شود یا یک مهمان اضافی را دعوت کنند تا خیالش راحت شود و بدیمنی را بیرون کند.
برتراند مایر.استپلی، زندگینامه نویس سلطنتی، تایید می‌کند که چارلز سوم عادات کوچک خود را دارد. برخی از آنها شناخته شده است، مانند علاقه او به ثبت خاطرات روزانه خود هر شب پیش از خواب و برخی از آنها سرّی است. او در سفرها صندلی توالت خود و یک کتری با آب معدنی خاص را به همراه می‌برد. زمانی که شاهزاده بود پاسپورت داشت. و اکنون بدون پاسپورت سفر خواهد کرد. و کیف‌هایش ممر خاص خود را به سمت هواپیما دارند.
چارلز داروهای طبیعی مصرف می‌کند و مواد شیمیایی را نمی‌پذیرد. او به ندرت بیمار بوده. یک فیزیوتراپیست دارد که به دلیل کمردرد پس از سقوط از اسب همیشه همراه اوست. با این حال، مراقبتش از سلامتی خود مانع از ابتلای او به «کووید» نشد.
کمتر ماهی می گذرد که دامادها در خانه پادشاه را نزنند. آن‌ها یکی از سگ‌هایش را خواستگاری می‌کنند تا با سگ‌هایشان ازدواج کند. در باغ‌هایش 30 گونه پرنده دارد. او همچنین درخواست‌هایی برای پدرخوانده شدن دریافت می‌کند. او تا به حال پدرخوانده ده‌ها کودک و جوان است و می‌داند چگونه با آنها سخاوتمند باشد و گاهی یکی از نقاشی‌های آبرنگ خود را به آنها هدیه می‌دهد.
شاید بیزاری‌هایش بیشتر از دوست داشتن‌هایش باشند. از جمله ناراحتی از بوی دود و سیگار. به ندرت دیده شده که پادشاه یا رئیس‌جمهوری در حضور او سیگار بکشد، حتی ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا هنگام دیدار با چارلز از سیگار کوبایی خودداری کرد. در مورد محبوبه‌ها، علاوه بر کامیلا، پوشیدن دامن در اولویت است، به خصوص زمانی که در اسکاتلند است. او همچنین عاشق تخم مرغ نیمرو برای صبحانه است. صفتی که با آن به مردم عادی نزدیک می‌شود.