رمان نویس نازپروده

رمان نویس نازپروده

یکشنبه, 9 ژانویه, 2022 - 19:15
انعام کجه جی
روزنامه نگار ونویسنده 

به ناشر گفت کتاب‌هایش خوب عمر نمی‌کنند، با گذشت زمان جلدهایشان پاره و صفحه‌هایشان جدا می‌شوند و او می‌خواهد در دست کتاب‌خوانها و روی قفسه‌های کتابخانه‌هایشان محکم و زیبا بمانند. ناشر درجوابش گفت:« به روی چشم جناب موسیو ولبک». چه کسی می‌تواند خواسته رمان نویس فرانسوی را رد کند که کتاب‌هایش پرفروش‌اند و به زبان‌های مختلف ترجمه می‌شوند؟ انتشارات «فلاماریون» تصمیم گرفت سریال خاصی برای چاپ و تجدید چاپ رمان‌های میشل ولبک بگیرد و این اتفاقی است که پیش از آن برای نویسند‌ای دیگر اتفاق نیفتاده بود. جلدهای فاخر با طرح جلد یکدست و اختلاف رنگ برای هرکتابی. کاغذی از نوع مرغوب و صحافی با دوخت و چاپ در ایتالیا. با این کار کتاب می‌تواند عمری طولانی و با قوام داشته باشد.

رویداد فرهنگی این فصل فرانسه انتشار رمان جدید ولبک با عنوان « کشتار» است. دو روز است که در ویترین همه کتابفروشی‌ها نشسته. 736 صفحه با جلد مقوایی سفید و سرخ. ناشر در چاپ اول 300هزار نسخه چاپ کرده است. براساس اخبار درز کرده حوادث این رمان در زمان تخیلی دوره دوم ریاست مکرون رئیس جمهوری کنونی روی می‌دهند. صنعت چاپ در محاصره دایره کاملاً محرمانه قرار گرفته است. گفتی اسلحه‌ای جدید است. اما هکری موفق شد به رمانی که همه انتظارش را می‌کشند برسد و بخش‌هایی از آن روی شبکه اینترنت ظاهر شد.

نوعی عصبانیت و هیستریا هرچه را که مربوط به ولبک است احاطه می‌کند. این بار چه جنجالی راه می‌اندازد؟ رمان نویس مشکل ساز رمان‌هایش در اینجا منتشر می‌شوند و از آنجا دعواهای حقوقی به دنبالش راه می‌افتند. بخش‌های مذهبی به او اعتراض کردند چون عقاید آنها را به تمسخر می‌گیرد. گروه‌های مخالف نژادپرستی علیه او برخاستند و او را متهم کردند که نفرت افکنی می‌کند. از «اسلام هراسی» رنج می‌برد. این تهمت را رد نکرد، اما به مفهوم آن اعتراض دارد. گفت او از مسلمانان بدش نمی‌آید بلکه از آنها می‌ترسد. می‌داند تروریست‌ها اقلیت‌اند اما اقلیتی اثرگذارند. در رمان «تسلیم» پیش‌بینی کرد در انتخابات 2022یک مسلمان در فرانسه به قدرت می‌رسد.

ولبک به نوشتن شعر و رمان بسنده نمی‌کند. او هنرپیشه و کارگردان نیز هست. در نوشتن می‌جوشد و در صحبت کردن حرف‌هایش را در دهانش می‌چرخاند. به نظر عجیب اطوار می‌آید، درسن شصت و پنج سالگی مانند نوجوانی جست و خیز می‌کند. ادعا می‌کند مادرش مدارک تولدش را دست‌کاری کرده تا پیش از سن معین وارد مدرسه شود. مادرش پزشک بود و پزشکی را در الجزایز خوانده بود و عقیده داشت پسرش باهوش و سرآمد است. از همسرش که راهنمای کوه‌ها بود جدا شد و پسرش را فرستاد تا با مادر بزرگش زندگی کند. پدر، مادر و مادر بزرگ هرسه کمونیست بودند. دانشجوی موفقی بود و بین تخصص‌ها چرخید. مهندسی کشاورزی و سینما خواند و در داده پردازی کار کرد. شروع به نوشتن کرد و به سن چهل سالگی رسید اما ناشری نیافت تا او را بپذیرد. دو بار ازدواج کرد و طلاق گرفت و دچار افسردگی شد. رؤیای این را داشت که با ادبیات زندگی کند. دیدگاه سودایی درباره محنت روانی، اجتماعی، سیاسی و جنسی انسان معاصر را با خوانندگانش درمیان بگذارد. تصمیم گرفت نامش را از میشل توما به ولبک، لقب مادر بزرگش تغییر دهد. نام سخت‌خوانی مرکب ازیازده حرف که با ب صامت غیرخواندنی آغاز می‌شود. منتقدان به سبکی برای او دست نیافتند. اما کتاب‌هایش متفاوت و گزنده بودند. به نظر او سبک نیست که نویسنده را می‌سازد بلکه درونمایه و مضمون است. سال 2010 با رمان «نقشه و زمین» برنده جایزه «گنکور»شد. خواننده‌ها و مترجمان تلفظ نامش را یادگرفتند. شخصیتی منزوی که جنجال برمی‌انگیزد. رمان نویس نازپرورده‌ مورد نظر و عنایت ناشر معروف ترزا کرمسی است.  و چه دانی ترزا کیست؟ دسته‌ای فرهنگ در یک زن. در اسکندریه از پدری ایتالیایی و مادری اسپانیایی متولد شد. مادر بزرگ مادری‌اش هندی متولد بغداد. پس از جنگ سوئز مصر را ترک کرد  و به میلان رفت تا ادبیات بخواند. از آنجا به پاریس منتقل و مدیر چند انتشارات بزرگ شد. متن‌های آینده دار را بومی‌کشد و نویسندگان گمنام‌‎شان را شکارمی‌کند و آنها را ستارگانی در آسمان ادبیات رها می‌کند.

یکی از آنها ولبک بود، نویسنده راست‌گرا از خانواده‌ای کمونیست که برای بار سوم با زن جوان چینی ازدواج کرد و ساکن محله چینی‌های پاریس شد. ستاره‌ای که تهمت‌ها او را تعقیب می‌کنند.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای