مدال‌ها و نشان‌ها

مدال‌ها و نشان‌ها

دوشنبه, 17 ژوئن, 2019 - 12:15
انعام کجه جی
روزنامه نگار ونویسنده 

رئیس جمهوری روسیه پوتین در جشن‌های یادبود 75مین سالگرد پیاده کردن نیروشان در سواحل نورماندی شرکت نکرد. حمله نظامی معروفی که در آزادی فرانسه و شکست نازیسم سرنوشت ساز بود. هیتلر درسواحل شمالی منتظرشان بود، اما آنها از غرب آمدند. نظر فرمانده آلمانی رومل این بود که آنها هرگز در بهار و هوای معتدل حمله نمی‌کنند. اما آنها روز سوم ژوئن 1944 را به عنوان زمان آغاز عملیات انتخاب کرده بودند. تنها سه روز تأخیر کردند تا امواج آرام گیرند. نیم میلیون سرباز سوار بر4126 ناو جنگی. در این پیاده کردن نیرو از لحظه شروع تا آزادی فرانسه 37 هزار نفر کشته شدند. و چهار برابر آنها زخمی. جدای از غیرنظامی‌های ساکن روستاهای منطقه.

در بریتانیا و فرانسه جشن گرفتند در حالی که پوتین از رئیس جمهوری چین استقبال می‌کرد. گفته شده او تمایلی به آمدن نداشت. همچنین گفته شده که این بار دعوتنامه‌ای برایش ارسال نشده بود. الیزابت دوم و ولیعهدش در مراسم شام رسمی شرکت کردند. با نشان‌ها و حمایل‌های سلطنتی تزئین شده بودند و رئیس جمهوری امریکا لباس مناسبت‌های مهم را به تن کرده بود بی آنکه نشانی یا مدالی برسینه‌اش نشانده باشد. مرد هیچ وقت جنگنجو نبوده بلکه سرمایه گذار و املاکی و برپا کننده جشن‌های انتخاب ملکه زیبایی. روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت او از رفتن به سربازی در جنگ ویتنام فرار کرده بود. از پزشک ارتوپد به نام لاری براونشتاین نقل کرد که گزارش دروغینی به او داده که زائده استخوانی در ساق‌هایش دارد. نه زائده حقیقی و نه مدالی جز ستاره بلوار مشهور هالیوود.

مکرون و مرکل و ترزا می حاضر بودند و پوتین غایب و نشان‌های روسی هم. مدال‌های بزرگان شوروی روی سینه‌هاشان ردیف بود و تا زانوی‌شان می‌رسید. شاه ایران هم مدال‌هایی برسینه داشت سنگین‌تر از وزن خودش. رئیس جمهوری سادات هم وقتی جامه نظامی به تن می‌کرد مدال‌های جنگی‌اش را می‌آویخت و عادت داشت عصایی به دست بگیرد. عصایی که خود از درختی چیده بود و هنوز در موزه‌اش در قاهره نگهداری می‌شود. گروهی از رهبران افریقایی شیفته مدال و نشان‌های رنگارنگ بودند بی آنکه حدی بر فسادشان بگذارند. کاریکاتوریست سوری فرزات تصویری از رهبری کشید که مدال‌های شجاعت را از کاسه‌ای که در دست داشت میان نظامیانی توزیع می‌کرد که هلهله زنان از میدان جنگ برگشته بودند. این اثر درمرکز جهانی عرب در پاریس به نمایش گذاشته شد و مشکلی ایجاد کرد.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بسیاری از کلاه‌های ارتش سرخ و مدال‌هایش در بازار سمسارها به فروش رفتند. در بازار پراگیث در پاریس مغازه‌هایی متخصص در این تجارت وجود دارند. نشان‌ها و مدال‌های جنگ‌ها و انقلاب‌ها و حملات استعماری و پیروزی‌هایی که روزگار آنها را در هم پیچید و صاحبان آنها مردند. نوادگان از دست‌شان خلاص می‌شوند چون تکه فلز و پلیتی بیش نیستند. قانون اجازه نمی‌دهد که فرزند نشان پدر یا پدر بزرگ را به سینه بنشاند. اما طراحان مد ابایی ندارند که کت‌های مانکن‌ها را با نشان‌ها و مدال‌ها تزئیین کنند، زیبارویانی که تلاشی در راه آنها نکرده‌اند مگر اینکه در میادین زیبایی و خوش قواره‌گی.

پنج سال پیش پوتین در مراسم یادبود هفتادمین سالگرد پیاده کردن نیرو حاضر بود. دفتر ریاست جمهوری فرانسه عدم ارسال دعوتنامه در این بار را به این توجیه کرد که دعوت مانند جشن‌هایی که به مناسبت دهه‌ها برگزار می‌شوند، شامل نبود. آیا پیش بینی می‌کردند دعوت را رد کند؟ رهبران اروپایی نمایش نظامی را که به مناسبت هفتادمین سال پیروزی بر نازیسم در مسکو برگزار شده بود را تحریم کردند. علت تنش در اکراین بود. و این ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه است که توصیه می‌کند در ارزش گذاری اهمیت پیاده کردن نیرو در نورماندی اغراق نشود. گفت، پیروزی بدون تلاش‌های خارق العاده ارتش سرخ محقق نمی‌شد. این سخنگو آنچه را که «نوشتن دوباره تاریخ به شکل فاجعه آمیز» و تقدیم قهرمانی به امریکایی‌ها نامید را محکوم کرد در حالی که کشورش 27 میلیون نفر در جنگ جهانی دوم از دست داد.

چه کسی گفت جنگ سرد به پایان رسید؟


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای