آیا «حزب الله» فرومی‌ریزد؟

آیا «حزب الله» فرومی‌ریزد؟

سه شنبه, 23 ژوئيه, 2019 - 12:15

طبیعی است که هر تحریمی علیه ایران و هرمحاصره‌ای و تهدیدی بر اموال و تجارتش به طور مستقیم تأثیرمی‌گذارد برگروه‌های مسلحش با نام‌های متفاوت و مناطق مختلف جغرافیایی؛ «حزب الله»، جماعت حوثی و گروه‌هایش درعراق و ...

دخل مختل شد و منابع مالی دیگر به اندازه کافی جوابگوی مواجب عناصر ملیشیایی نیست تا خرج خانه و خانواده خود بکنند. اما «حزب الله» لبنانی به طور ویژه، قوی‌ترین بازوی ایران با بیشترین تجربه و سلاح و گستردگی، خیلی به کمک‌های مالی ایران متکی نبود و از نفوذش برای ترسیم استراتژی عملیاتش بهره برد که در خارج و در کشورهای دارای روابط خوب با نظام حاکم برایران مانند ونزوئلا یا کشورهایی که امنیت مستحکمی ندارند، توسعه داد و رو به تجارت غیرقانونی آورد از جمله با تشکیل دسته‌های دارای شبکه‌های حمل و نقل و توزیع مانند کلمبیا و پرو و آرژانتین.

نظام‌های مشابه به همدیگر کمک می‌کنند همانگونه که نظام هوگو چاوز به «حزب الله» جزیره‌ای برای استقرار داد تا از آنجا عملیات مالی‌اش را درامریکای لاتین مدیریت کند. دست به پولشویی بزند تا به نظر پاک بیاید مانند پول محلی. همچنین رئیس مادارو رابطه محکمی با ایران دارد و به حزب چند معدن برای استخراج طلا داد. خلاصه اینکه «حزب الله» شرکت بزرگ و منابع مالی‌اش را از قاره امریکای جنوبی و نه جای دیگر مدیریت می‌کند.

دولت رئیس جمهوری امریکا دونالد ترامپ، در آن سمت مقابل ما درجهان با استفاده از نیروهای متخصص در امور امریکای لاتین فعالیت می‌کند تا بر گسترش نفوذ ایران از طریق تعقیب عناصر«حزب الله» تمرکز کنند. واشنگتن به درستی براین باور است که تحریم ایران باید کامل باشد چرا که اطرافی که به نفع نظام حاکم در تهران فعالیت می‌کنند، یکی از ابزار قدرت و تأثیرش بوده و هنوزهستند بلکه آنها اساس تهدیدی هستند که کشورهای عرب و جهان را نشانه رفته است. دولت امریکا با تعقیب اعضای گروه معروف به «دسته نخبگان» «حزب الله» که مسئولیت عملیات حزب در خارج از لبنان را به عهده دارد، آغاز کرد. نام برخی رهبران را که از چند دهه پیش در مکزیک و در امریکای مرکزی و تا آرژانتین در جنوب فعالیت می‌کردند، منتشر کرد؛ مانند سلمان رئوف سلمان که ایالات متحده جایزه 7 میلیون دلاری برای کسی که اطلاعاتی درباره‌اش بدهد تعیین کرد. این فرد متهم به اجرای عملیات تروریستی خونین درآرژانتین است و در امریکای جنوبی و شرق آسیا فعالیت دارد. براساس گزارش‌ها، درآمد «حزب الله» از طریق تجارت مواد مخدر و پولشویی به چند میلیارد دلار می‌رسد.

داستان «حزب الله» در آن منطقه دور، ماجرایی است طولانی که از چند سال پیش شروع شد و در دوره دولت محمود احمدی نژاد تقویت شد. با مهاجرت و اسکان چند عضو لبنایی از حزب شروع شد. طی چند ماه موفق شدند چند شخصیت سیاسی و نظامی را بخرند و روابط‌شان را با باندهای شورشی کلمبیا و مکزیک محکم کردند.

تحریم‌های اقتصادی که دولت ترامپ اعمال می‌کند، نه فقط برکشور ایران تأثیر می‌گذارد بلکه بر مراکز قدرت تابع آن هم. پس از اعمال تحریم‌ها توان شرکت «حزب الله» در پولشویی در خارج کاهش یافت. این منبع اصلی تأمین منابع مالی عملیات حزب است نه آن مبلغ شصت میلیون دلاری که هرساله علی خامنه‌ای به حزب می‌دهد.

تحریم‌ها به تهران فشار آورد چرا که فعالیت تجاری «حزب الله» را تضعیف کرد و مقدار پول‌سازی شبکه بین‌المللی آن سوی اقیانوس‌هایش را کاست. به همین دلیل می‌گفتیم و همچنان می‌گوییم فشار از راه تحریم‌ها راه درهم شکستن بنیاد تروریستی است که از چند دهه پیش شکل گرفت و موفق‌ترین، کم هزینه‌ترین، فراگیرتر و اثرگذارترین راه است. تصمیم دولت امریکا برای زیرنظر گرفتن و تعقیب فعالیت «حزب الله» در خارج همزمان شد با تصمیم خروج از توافق هسته‌ای. هرچه اسرار«حزب الله» در قاره‌های دور بیشتر روشن شوند، بیشتر متوجه خطرناکی توافق باراک اوباما بر صلح جهانی می‌شویم چون او با فروتنی به صحنه‌ای گسترده از یک زاویه نگاه کرد. او فراموش کرد که این توافق چقدر شکننده است نه فقط به این دلیل که میلیاردها دلار به سود کشور سرکش آزاد کرد، بلکه چشم بر فعالیت‌های تجاری غیرمجازی بست و زمینه را برای استقرار و قدرتش در مناطقی مهیا کرد که به این سادگی نمی‌توان در مغاره‌هایش نفوذ کرد.

قدرت‌های بزرگ نیروهای نظامی خود را در منطقه خلیج گردآورده‌اند تا امنیت گذرگاه‌های بین‌المللی و حرکت دریانوردی را تأمین کنند و تحرکات مذبوحانه‌ ایران را برای تحریک کشورهای منطقه و متحدان‌شان زیرنظر داشته باشند. ایران می‌خواهد با این تحریک‌ها جنگی راه بیافتد تا به هدفش برسد؛ هدفش ایجاد آشوب و گشودن راه برای مداخله قدرت‌ها و کشورها و گروه‌های دیگر است و متوقف ساختن چرخ توسعه کشورهای خلیج و فعال سازی تجارت و قاچاق سلاح. ایرانی‌ها در همه این کارها خبره‌اند و سابقه دارند.

آنچه امروز اتفاق می‌افتد، کاری است تکاملی برای خفه کردن سر و قطع دست و پا که نیاز به همکاری بین‌المللی به ویژه اطلاعاتی دارد. به تحریم‌های بین‌المللی بیشتری بر گردش‌های مالی در کشورهای لاتین همکار نظام تهران نیاز هست. ضعف «حزب الله» همان ضعف قلب نظام ایران است.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای