​جهان باید در مقابل طمع‌ورزی‌های ایران بایستد

​جهان باید در مقابل طمع‌ورزی‌های ایران بایستد

جمعه, 9 اوت, 2019 - 22:00

انتخاب پادشاهی بحرین برای برگزاری نشست نظامی که مأموریتش رویارویی با خطر ایران و حفاظت از ناوبری دریایی در آبهای خلیج عربی است، بدون مطالعه و اتفاقی نیست. بلکه به دلیل موقعیت استراتژیک و مهمی است که بحرین از آن برخوردار است، چرا که این کشور بر میادین نفتی خواه در سعودی یا کشور امارات یا قطر باشند، اشراف دارد. همچنین به دلیل اینکه از دیرگاهان مرکز بازرگانی مهمی بوده و همین به آن از نظر ژئوپولتیک اهمیتی ویژه داده و ایران در طول دوران به آن چشم طمع داشته است.

شرایط کنونی برگزاری چنین همایش‌هایی را ضروری می‌سازد به خصوص پس از فعالیت‌های راهزنی دریایی که نظام ایرانی به آن دست می‌زند و نفتکش‌ها را توقیف می‌کند، مانند نفتکش بریتانیایی. همچنین حملاتی که به نفتکش‌ها در آبهای الفجیره کشور امارات متحده عربی کرد و کارهای تروریستی دیگر که به آنها دست زد. همچنین اقدامات راهزانی آبی که حوثی‌ها در آبهای خلیج عربی به آنها دست می‌زنند.

اهمیت دیگر برگزاری چنین همایش‌هایی در این است که تنگه هرمز به عنوان مهم‌ترین گذرگاه دریایی استراتژیک جهان محسوب می‌شود که کشورهای خلیج عربی و سعودی را به جهان خارج وصل می‌کند. در همین حال اهمیت منحصر به فردی دارد چرا که کشورهای خلیجی و سعودی یک سوم ذخیره نفت جهان را در اختیار دارند و از طریق همین تنگه روزانه کشتی‌های تجاری می‌گذرند تا شرق و غرب را به هم پیوند دهند.

با توجه به اهمیت تنگه و به دلیل حجم ترافیک درمدخل تنگه هرمز، تردد در آن تابع قوانین بین المللی است به گونه‌ای که معاهده‌های سازمان ملل در قانون دریانوردی تأکید می‌کنند، تردد کشتی‌ها و هواپیماها از تنگه بی هیچ تأخیری صورت گیرد. کشور مشرف برآن به هیچ وجه من الوجوه حق ندارد در آن اخلال ایجاد کند. همچنین باید ازمقررات و دستورات و اعمال پذیرفته شده به طور کلی در ایمنی دریا از جمله مقررات و قوانین بین‌المللی تبعیت کند.

نظام ایرانی عامل همه این مشکلاتی است که در منطقه روی می‌دهند. با این کار خطر بزرگی بر ترابری دریایی و هوایی ایجاد می‌کند. این ائتلاف بین المللی که اکنون مأموریتش را به عنوان جلوگیری از رفتارهای آشوبگرانه نظام ایران، حفاظت از ترابری دریایی در خیلج عربی و خلیج عمان و باب المندب تعریف کرده است، ایران را ناچار به انزوای بین‌المللی می‌کشاند. حتی دوستانش که دریافتند نظام ایرانی هیچ ارزشی برای منافع‌شان قائل نیست و به طمع ورزی توسعه طلبانه‌اش که از حد و حدود و مخاطرات طمع ورزی هیتلر پیشوای آلمانی نیز گذشته، آگاه شدند.

اهمیت دیگر این همایش در صورت تشکیل ائتلاف بین ‌المللی، می‌تواند اثری منفی بر حمایت ایران از ملیشیای حوثی بگذارد. نظامی که شورشیان حوثی را به موشک‌های بالستیک مجهز می‌کند تا به سمت سعودی شلیک کنند. همچنین این گروه‌های مسلح از همه ساختارهای ارتش یمین و توان نظامی دولت یمن سوء استفاده کرد. بنیادهای مردم یمن را از طریق اعمال تروریستی علیه شهروندان یمنی به کار گرفت.

پس جهان باید رودر روی طمع ورزی نظام ایرانی و تحریکاتش علیه کشورهای جهان و تهدید امنیت و ثبات جهان بایستند.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای