اميل امين
نویسنده مصری
TT

دولت یمن؛ اوج موفقیت تلاش‌های سعودی

روزهای گذشته شاهد موفقیت‌های دوست‌داشتنی و خواستنی برای تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی در گردآوردن اطراف یمنی و رویارویی با طرح‌هایی خارجی بود که خیرخواه یمن و یمنی‌های نیستند.
پادشاهی از دریچه دیدگاه رهبری سیاسی که در خادم حرمین شریفین ملک سلمان و ولیعهد شاهزاده محمد تجسم می‌یابد، موفق به تحقق توافق میان برادران یمنی برای اجرای مهم‌ترین گام‌های توافق ریاض درخصوص جنبه نظامی و تشکیل دولت یمنی شد.
قطعاً راه هموار نبود بلکه آکنده از مشکلات و پر از گردنه‌ بود، اما روشی که پادشاهی برای حل اختلافات و نزدیک ساختن دیدگاه‌ها میان اطراف یمنی درپیش گرفت، به سوی تبلور راه حل سیاسی مورد قبول همه رهنمون و به روشی قابل به کارگیری برای حل اختلافات تبدیل شد.
برای پادشاهی عربی سعودی، یمن تنها یک همسایه نیست بلکه یک برادری دو ملت را به هم پیوند می‌دهد و تاریخی طولانی آنها را گردهم می‌آورد و به همین دلیل فرد درمی‌یابد چگونه مسئله بازگرداندن امنیت و صلح و حاکم شدن ثبات و تضمین روند رشد در یمن دغدغه اصلی پادشاهی در همه حال شد.
از سوی یمن، فرد می‎تواند عقلانیتی را ببیند که دو طرف نشان دادند؛ رئیس جمهوری و دولت یمن از طرفی و شورای انتقالی و فرماندهان نظامی در عدن و ابین ازطرفی دیگر به تلاش‌های  پادشاهی پاسخ دادند و همگی منافع یمن را به عنوان یک وطن برهمه مسائل دیگر مقدم دانستند.
شاهد این گفته زلزله‌ای است که یمن شاهد آن بود و همچنان ادامه دارد. این نیازمند هوشیاری از سوی خود یمنی‌ها بود و خوشبختانه پادشاهی که به نقش خود در حمایت و کمک به برادرانش ایمان دارد، همان طور که نخست وزیر یمن اشاره کرد، با هدف سرعت بخشیدن به کار در داخل یمن همیشه دست یاری دراز می‌کند. همچنین برای تمرکز بر بازسازی بر اساس اصول روشن و ثابت از وحدت ملی در یکپارچه ساختن تصمیم نظامی و امنیتی که به تسریع روند تکمیل بازسازی حکومت و پایان دادن به انقلاب حوثی‌ها می‌انجامد.
دستگاه دیپلماسی سعودی طی اندک ماه‌های سپری شده به شکلی فشرده و با هدفی روشن که مسابقه گذاشتن با زمان برای چیدمان داخلی خانه یمنی باشد تلاش کرد، به خصوص که با روی کارآمدن دولت یک دموکرات درامریکا به ریاست جو بایدن، کسی نمی‎تواند آینده «ژئوپلتیک» منطقه در ماه‌های پیش رو را بخواند.
در حقیقت موفقیت پادشاهی پیش از آنکه سیاسی یا نظامی باشد به مثابه پرکردن مربع نفوذ انسانی و وجدانی در مواجهه با طرح‌های گذشته و آینده ایران است که جز زبان موشک‌های مرگ آفرین و قایق‌‌های بمب‌گذاری شده نمی‌شناسد که با غرق کردن و سوزاندن به سمت شر می‌روند.
چشمان پادشاهی به سوی خلیج و دریای سرخ دوخته شده است و درروابط خود با برادران عربش پیشگامی آگاه ازآنچه پشت پرده‌ها می‌گذرد و نقشه‌هایی در شب‌های تیره کشیده می‌شود باقی می‌ماند تا اینکه جهان عرب باردیگر با کابوسی مشابه آنچه در دهه پیش روی داد چشم بازنکند.
نه تنها از چشم ناظران خاورمیانه‌ای بلکه جهانی هم پنهان نمی‌ماند که از تلاش‌های پادشاهی تقدیرکنند که ابتدا با موافقت وسیع در سطح منطقه سپس بین‌المللی روبه رو شد، مسئله‌ای که شایسته رهبری سعودی در حفظ صلح در منطقه و جهان است به عنوان یک روش ثابت در طول تاریخی که حال حاضر آن را مستند می‌کند و خطوط آینده را ترسیم.
شهادت‌های بین‌المللی برای سعودی و اعتراف به نقش پیشروانه انسانی‌اش در یمن، روز به روز بیشتر می‌شود و آخرین آنها اظهارات فرستاده بریتانیا برای مقابله با گرسنگی و امور انسانی نک دایر بود که گفت، سعودی طی دوسال گذشته بر جلوگیری از گرسنگی تمرکز کرده و از حمایت این کشور از بانک مرکزی یمن و هیئت‌های وابسته به سازمان ملل تقدیر کرد.
توافق اخیر یمنی که مورد حمایت و پشتیبانی اراده‌های پاک و مقاصد سالم در ریاض قراردارد، شاید آخرین برگه و پایان بخش برای نجات یمن باشد تا قربانی گرسنگی نشود که جان هزاران نفر را می‌گیرد و در کنار جنگ، محیط زیست و ویروس به عامل چهارم مرگ و میر تبدیل شده است. این سه بر امنیت غذایی درآنجا اثر می‌گذارند. آنچه مسئله را بر مردم له شده دشوار می‌سازد، ادامه غارت کمک‌های ارسالی به مردم توسط ملیشیای انقلابی حوثی است.
فرستاده ویژه سازمان ملل مارتن گرفیت بر تلاش‌های سعودی که در کاستن از تفرقه یمنی‌ها موفق بوده شهادت داده و گام آخر به سمت راه حل سیاسی دائمی در یمن را اساسی و محوری و جهشی برای تقویت ثبات و بهبود نهادهای حکومتی و بالا بردن سطح مشارکت سیاسی میان یمنی‌ها توصیف کرد. آیا موفقیت اخیر نهایت مسیر پیش روی یمنی‌هاست؟ بی شک، نه. این چیزی است که باید به آن توجه کنند؛ نبرد آنها بزرگ است و جز با توافق اراده‌ها برای پس زدن و عقب راندن کسانی که رؤیای تسلط بریمن را درسردارند به پایان نمی‌رسد که این خود نیازمند تلاش‌های مضاعف برای تقویت راه واحد سپس فارغ شدن برای آزادسازی بقیه خاک یمن برای همیشه است.