رسوایی‌هایی در زمستان پاریس

رسوایی‌هایی در زمستان پاریس

دوشنبه, 29 نوامبر, 2021 - 10:15
انعام کجه جی
روزنامه نگار ونویسنده 

چهار رسوایی جنسی در بیست و چهارساعت. فرانسوی‌ها دور بخاری‌های زمستانی و در اوج موج سرمای یخبندان خود را با این داستان‌ها سرگرم می‌کنند. از موج پنجم «کرونا» و ویروس نوپدیدی که در افریقا پیدا شد چه خبر؟ شاید خبرهای سنگین پاپس بکشند وقتی داستان‌های چرب‌تری وجود داشته باشند.

با ماجرای روزنامه‌‎نگار نژادپرست اریک زمور، یکی برجسته‌ترین افرادی که با مهارت و خوش‌زبانی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری بهار آینده آماده می‌سازد، شروع می‌کنیم. مرد برآشفت از اینکه یک روزنامه مردمی خبری منتشر کرد که نشان می‌دهد مدیر برنامه‌اش بارداراست. و معاون جوان می‌تواند از هرکسی باردار شده باشد. اما مشخص شد با زمور یک رابطه عاطفی دارد و او بود که زمینه ائتلاف‌های سیاسیش را مهیا ساخت. آیا فرانسه عشق و معاشرت را ممنوع می‌کند؟ هرگز. اما زمور متأهل است و سه فرزند دارد و همسرش زیر با طلاق نمی‌رود. و او نمی‌خواهد رأی راست مسیحی‌ محافظه‌کار را از دست بدهد. شتابزده سمت وکیلش رفت تا از راه قضایی دخالت کند و انتشار نشریه را متوقف سازد. و دادستانی درخواستش را رد کرد. خواستار مجازات روزنامه به اتهام ضربه زدن به زندگی خصوصی شد و دوست دخترش همین کار را هم کرد. گفت ضربه‌ای به کسانی می‌زند که قصد بدنام کردنش را داشته‌اند و هزینه سنگینی برآنها تحمیل می‌کند.

همان روز روزنامه‌نگار فلورنس بونسل شکایت قضایی علیه ستاره بخش‌های خبری تلویزیونی پارتک پواور دارفور به اتهام آزارجنسی تقدیم کرد. مسئله تازه‌ای نیست، اما شاکی این بار تصمیم گرفته با گوینده برخورد کند و راه را برای زنان دیگر باز کند که آزارشان داده است. شبکه اول مجری بخش اخبار شبانگاهی که ده میلیون بیننده دارد را کنار گذاشت. و گوسفند وقتی به زمین می‌افتد چاقوها زیاد می‌شوند.

شگفتی سوم برسر مونسنیور میشل اوپتی سراسقف‌ کلیساهای پاریس خراب شد. به گزارش فرانس‌پرس اسقف نامه‌ای برای پاپ و اتیکان فرستاده و خواستار پذیرش استعفایش شده. دلیل: گزارشی که در یک مجله وزین منتشر شده و نشان می‌دهد جناب کشیش رابطه‌ای «مبهم» با زنی برقرار کرده. و همان‌طور که می‌دانیم کشیش‌های کلیسای کاتولیک به پیمان عفت پایبند می‌‌مانند و اجازه ازدواج ندارند. و حالا توپ در زمین پاپ است که عشقش به فوتبال را پنهان نمی‌کند. همه این روشدن‌ها در یک کفه و رسوایی وزیر سابق نیکولا هولو درکفه‌ای دیگر. پس از پخش گفت‌وگوهای تلویزیونی با چهار زنی که گفتند او آنها را آزار جنسی داده، دو روز است که کار عمومی را کنار گذاشته است. و هولو یکی از محبوب‌تری شخصیت‌های فرانسه است. او رهبر جنبش‌های سبزاست. برنامه‌های رادیو و تلویزیونی مشهوری درباره محیط زیست تولید و ارائه کرده. دوست رئیس جمهوری فقید ژاک شیراک و وزیری نزدیک به رئیس جمهوری مکرون بود. در زمانی که مسائل اقلیمی دیو بشریت شده، بلندپروازی‌های انتخاباتی درسرداشت.

رابطه این وزیر محبوب با این زن‌ها به چند سال پیش برمی‌گردد. اما قانون جدیدی در فرانسه گذارده شده که به زن‌ها اجازه می‌دهد اگر مورد آزارجنسی قرارگرفتند حتی اگرسی سال از آن ماجرا هم گذشته باشد، می‌تواند اعلام کند. جسارت کرد و چندسال پیش به پاسکال میتران، نوه دختری رئیس جمهوری سابق فرانسوا میتران تجاوز کرد. او هم سکوت نکرد و شکایتی علیه او تقدیم کرد. وزیر سابق نیز منکر رابطه نشد و گفت با رضایت بوده. بعد مسئله نگه‌داشته شد تا مازارین، دختر میتران آمد و آن را به رمانی تبدیل کرد که توسط «انتشارات ژولیار» با عنوان «سکوت» عرضه شد.

زن سکوت می‌کند و از رسوا ساختن مردی که به او تجاوز کرده شرم می‌کند. می‌ترسد به دروغ متهم شود، اگر طرفش اهل شهرت و نفوذ باشد. از متهم شدن به جلفی و اغوگری می‌هراسد. اما با راه افتادن برنامه «می تو» زبان زن‌ها رها شد. میان آنها هستند کسانی که عمری دهان بستند و به راستی یا ناراستی زبان باز کردند. و این به عدالت برمی‌گردد که تحقیق کند و جبران کند. غرامت مادی سبک‌تر از رسوایی است که گاهی خانواده متجاوز را ویران می‌کند و آینده‌اش را به هوامی‌فرستد. و کوه یخی هنوز زیرآب است...


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای