برج جدی

برج جدی

یکشنبه, 2 ژانویه, 2022 - 20:45
انعام کجه جی
روزنامه نگار ونویسنده 

چه وجه مشترکی بین میشل اوباما همسر رئیس جمهوری اسبق امریکا، مانکن کیت موس، روزنامه‌نگار روزا الیوسف، میلیونر اوناسیس، نویسنده میشل کیلو، کیت میدلتون همسر شاهزاده ویلیام بریتانیایی، هنرپیشه دیان کیتون، شاعره ایرانی فروغ فرخزاد و رئیس جمهوری عبدالناصر وجود دارد؟ هیچ چیز جز اینکه همه آنها متولد برجی جدی‌اند. و برج‌ها رقابتند و مانند بوقلمون در حرف و حدیث مجالسند به خصوص درزمان تغییر از سالی رو به پایان به سال درحال آغاز.

خورشید میان ده روز آخر ماه دسامبر تا ده روز آخر ماه ژانویه از برج جدی می‌گذرد. به زبان عربی جدی بین دو کانون قرار می‌گیرد. و آخرین نشانه زمینی برج‌هاست. علامتش یک بزغاله افسانه‌ای است؛ ترکیبی از بز و ماهی. با بدن بز و دم ماهی. آیا ابهامی بیش از این وجود دارد؟

دوستان می‌فهمند تو متولد برج جدی هستی و نشانه‌های تعجب برچهره‌شان نقش می‌بندد. ماجرا چیست دوستان؟ می‌گویند برج سختی است. جدی در علم ستاره‌شناسی غربی نشانه‌ای منفی است. برای کسب اطلاعات بیشتر به شبکه الکترونیکی می‌روی. در دهلیزهای آن می‌خوانی متولدین این برج شخصیت‌هایی خاص‌اند، تعامل با آنها به دلیل تغییر مزاج‌شان دشوار است. متولد برج جدی موصوف به دیکتاتوری، غرور و قدرت تخیل گسترده است. اما درعین حال بلندپرواز و عملی است. در تصمیم‌هایش عقلش را حاکم می‌کند. موفقیت را دوست دارد بدون آنکه اصل: هدف وسیله را توجیه می‌کند، را به کار ببرد. اعتماد به نفس دارد و به دیگران اعتماد نمی‌کند. توان پذیرش مسئولیت را دارد و به غش و فریب روی نمی‌آورد. به خانواده وابسته است و به کسی که دوست دارد اخلاص می‌ورزد. دوستی‌هایش مورد اعتماد است و طولانی‌. پرسش‌های کنجکاوانه را دوست ندارد. گذشته را دوست دارد و به خاطرات بسته است. احساساتش زیاد و جوشان است اگر تصمیم بگیرد آنها را نشان دهد. به کسی نیاز دارد تا عشق را از درونش بیرون بکشد تا بتواند تغییرش دهد.

و متولد برج جدی به نکته‌ها و سرخوشی تمایل دارد. اما نکته‌هایش از جنس طنز سیاه است. به همین دلیل اندک‌اند آنهایی که به آنها بخندند. و او هم کسی را که نخندد به پاپاسی نمی‌خرد. مهم خوشبختی حضرتش است. و حتی وقتی نکته‌ای نمی‌گوید، آن را در سرش می‌بافد. برای افکارش می‌خندد و میل ندارد آنها را به زبان بیاورد. همچنانکه دوست ندارد گله و شکایت کند. متولد برج جدی در انتهای فهرست لابه کننده‌ها قرارمی‌گیرد، یعنی کسانی که از شگفتی به تعجب می‌افتند، اما زبان به ستایش نمی‌گشایند. درحالی که متولدیین برج عذرا در رأس این فهرست قرارمی‌گیرند.

شاید پیش‌بینی‌های سایت فرانسوی درباره متولدین برج جدی جالب باشد:« تو کثاقت ریز بی معنایی، از اینکه کسی آن را ببیند می‌میرد. و به همین دلیل همه تو را نادیده می‌گیرند و طوری با تو رفتار می‌کنند که انگار وبا زده‌ای(درست دراین روزها کروناست). هیچ یک از متولدین برج جدی در طول تاریخ بشریت کار مفیدی انجام نداده‌اند. تیمارستان‌ها پر از افرادی مثل تو هستند». این فرانسوی‌ها روح سبکی دارند. اما دروغ گفتند حتی اگر راست گفته باشند.

شایسته است فرد بار دیگر برگردد تا «برج جدی»(مجتمع مسکونی) اثر نویسنده امریکایی هنری میلر(1891-1980) را بخواند. او نیز متولد برج جدی است. رمان دشوارش را وقتی که مقیم پاریس بود نوشت تا تکمله و تتمه روایت سابقش «برج سرطان» باشد. این کتاب را سال 1939 ناشر فرانسوی منتشر کرد و دستگاه سانسور ترکیه و ایالات متحده جلویش را گرفتند. تنها سال 1961 نسخه امریکایی آن چاپ شد. رمانی با بخش‌هایی از بیوگرافی که بدون هیچ ملاحظه‌ای جزئیات رابطه‌ نویسنده با همسر دومش و الهام بخشش جان اسمیت را به تفصیل روایت می‌کند. میلر در یک شب از بهار 1927 در خانه پدر و مادرش در منطقه بروکلین معتکف شد تا 32 صفحه‌ای را تایپ کند که نام «جان» را برای آن انتخاب کرد. صفحه‌هایی که بعداً رمانش را روی آن بنا می‌کند. در تقدیم و اهدا فقط یک کلمه آمده: «برایش».

هرسال و همه شما و متولدین برج جدی در امنیت و امان باشید.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای