ایران و نفوذ اسرائیلی

ایران و نفوذ اسرائیلی

چهارشنبه, 9 فوریه, 2022 - 19:45
طارق الحميد

نویسنده سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الأوسط»

سایت «بی بی سی» گزارشی درباره نفوذ اطلاعاتی اسرائیل در ایران منتشر کرده که می‌تواند به حل برخی معماهایی کمک کند که بر فعالیت‌های اطللاعاتی اسرائیل در ایران سایه انداخته و برای مدتی بدون توضیح روشن باقی مانده بود.

چنانکه اسرائیل دست به عملیاتی در داخل ایران زد که اگر نفوذ جدی در سطح فرماندهان نظامی در داخل خود ایران نداشت نمی‌توانست موفق به انجام آنها بشود، به خصوص که برخی از عملیات‌ها تاریخی و بهت‌آور بودند.

از جمله آنها ترور محسن فخری زاده برجسته‌ترین دانشمند هسته‌ای ایران و حتی ضبط مکالمات خصوصی او در طول سال‌های پیش از ترور بود. همچنین ربودن حدود نیم تن مدارک محرمانه هسته‌ای ایران و انتقال آنها به بیرون از ایران.

و اکنون با گزارش سایت «بی بی سی» با بخشی از آنچه در ایران اتفاق می‌افتد آشنا شدیم، آنجا که گزارش اشاره می‌کند «موساد» موفق به نفوذ بین فرماندهان سپاه پاسداران و نه صرفاً در افراد شده است.

گزارش به نقل از منابع داخل زندان اوین تهران می‌نویسد، «ده‌ها نفر از فرماندهان سپاه پاسداران ایران درآنجا زندانی هستند». و یک افسر سابق در «سپاه قدس» گفته،«آژانس‌های خارجی مدارکی علیه تعدادی از سفرای ایران و فرماندهان سپاه پاسداران جمع آوری کرده‌اند».

این گزارش اظهارات وزیر سابق اطلاعات ایران و رئیس مشاوران رئیس جمهوری روحانی، علی یونسی را نقل کرده که درآنها می‌گوید:« نفوذ-موساد- دربخش‌های زیادی از کشور چنان زیاد است که هر عضوی در رهبری ایران باید نسبت به زندگی و سلامت خود احساس خطرکند».

براین اساس دراینجا ما سخن از تلاش‌های اطلاعاتی می‌گوییم و نه شکاف‌های نظامی بین دو کشور و به ما نشان می‌دهد اسرائیل تا چه حد در ایران نفوذ کرده و مشخص است که تلاش‌های اطلاعاتی برای تحقق برتری برچندین عامل تکیه می‌کنند، اما در این میان مسئله مهم و خطرناکی وجود دارد.

و این مسئله اینکه یکی از شرایط موفقیت دشمنان- هرکسی می‌خواهد باشد- برای نفوذ اطلاعاتی در کشوری دیگر- هرکشوری- نفوذ به درون جبهه داخلی آن کشور است و این نفوذ اتفاق نمی‌افتد مگر آنکه جبهه داخلی درحالت ضعف باشد.

در وضعیت ایرانی ما درباره نفوذ در میان کارمندان معمولی یا بخش‌هایی از جامعه سخن نمی‌گوییم بلکه نفوذ در درون فرماندهان سپاه پاسداران، دستگاه اطلاعاتی و دیپلماسی تهران است.

ساده‌ترین نمونه دراینجا در وضعیت ترور دانشمند هسته‌ای ایرانی است که گزارش سایت «بی بی سی» اشاره می‌کند، وزیر اطلاعات ایران محمود علوی دو ماه پیش از ترور به نیروهای امنیتی ایران نسبت به وجود توطئه برای حمله به فخری زاده هشدار داده بود.

و به گفته «بی بی سی» وزیراطلاعات ایران گفته فردی که برای عملیات کشتن برنامه‌ریزی می‌کند «از اعضای نیروهای مسلح است». او می‌افزاید:« البته نمی‌توانیم وارد کار اطلاعاتی علیه نیروهای مسلح ایرانی بشویم».

این گزارش وضعیت شکننده نظامی داخل ایران را توضیح می‌دهد، همچنین بدین معناست که رهبران ایران تا زمانی که فرماندهان نظامی‌اش به این وسعت با نفوذ مواجه باشند نمی‌توانند مطمئن باشند و این نیز حجم ضربه‌هایی را توضیح می‌دهد که ایران و میلیشیای آن برای نمونه در سوریه از سوی اسرائیل دریافت می‌کنند.

مشخص است که ایران نه تنها با همسایه‌های خود و جامعه جهانی در حال ستیز است بلکه با خود داخل ایران جنگی حقیقی دارد.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای