انعام کجه جی
روزنامه نگار ونویسنده
TT

ملکه‌ای که تشییع جنازه‌اش را می‌شناسد

یک ماه درمیان تلویزیون یک مستند درباره ملکه بریتانیا به ما نشان می‌دهد. حالا ما بیوگرافی‌اش را بیشتر از جزئیات زندگی مادران و مادربزرگ‌هایمان می‌دانیم. هر بار به اطلاعات جدیدی می‌رسیم. از جمله اینکه الیزابت دوم گذرنامه ندارد. همین طور کارت اعتباری. او مانند ملکه‌ها و پادشاهان پول با خود حمل نمی‌کند. و اگر اتفاقی افتاد که یک اسکناس جدید در دست بگیرید برای آن است که به تصویر خود که روی آن کشیده شده خوب نگاه کند.
ملکه کهنه‌کار از دریافت جایزه از مجله‌ مخصوص سالمندان عذرخواهی کرد. او فقط نود و شش سال دارد. وظایف خود را انجام می‌دهد و با کلاه‌های رنگی خود به شهروندانش نگاه می‌اندازد. در کیفش یک آینه کوچک، رژ لب و یک بسته قرص نعناع دارد. چرا او باید جایزه مخصوص افراد مسن را بپذیرد؟ شوهر فقیدش، دوک ادینبورگ، این جایزه را پذیرفته بود. و با طنزی که به آن شهرت داشت، نامه‌ای به مجله نوشت و از آن برای بالا بردن روحیه‌اش با یادآوری گذشت سال‌ها و زوال بدن تشکر کرد.
روزی که برای شرکت در جشن‌های هفتادمین سالگرد پیاده شدن متفقین در سواحل «نرماندی» به پاریس آمد، چنان مورد استقبال قرارگرفت که هیچ پادشاه و رئیس جمهوری حاضری ندید. به نود نزدیک می‌شد و مانند یک دانشجوی توریست از قطار «یورواستار» پیاده شد. خیابان «شانزلیزه» را همراه با رئیس جمهور اولاند به سمت طاق پیروزی طی کرد. کارکنان پروتکل خودروی ریاست جمهوری را در گاراژ رها کردند زیرا سقف پایین آن با کلاه ملکه تناسب نداشت. در شام رسمی، مهمان از استثنای خاص انتخاب غذاهای مورد علاقه خود از غذاهای فرانسوی لذت برد. در پایان شام، او پنیر «کاممبر» را برای ادای احترام به منطقه «نرماندی» انتخاب کرد.
الیزابت دوم زبان فرانسوی را روان صحبت می‌کند. او پاریس را از زمانی که در نوجوانی به آن سفرکرد، می‌شناسد. آن زمان عاشق بازار گل و پرندگان مرکز پایتخت شد. بعدها فرانسوی‌ها با گذاشتن نامش بر آن بازار از او تجلیل کردند. در مورد سیاست صحبت نمی‌کند و همیشه چهره‌ای بی‌طرف می‌گیرد. وقتی در سال 2012 با مارتین مک‌گینس، معاون نخست‌وزیر ایرلند شمالی دیدار کرد، به شکل آهنین اعصابش را کنترل کرد. او با لبخندی کوتاه با مردی روبه‌رو شد که او را رهبر یک سازمان عصیان‌گر می‌دانست. او از دشمن «تروریست» خود بر سر سفره خود در قلعه ویندزور پذیرایی کرد و منافع کشور را بالاتر از احساسات شخصی نشاند.
پروتکل الزام می‌کند مردها هنگام دیدار با او سر خود را پایین بگیرند و زنان زانوی چپ را پشت پای راست خم کنند. اما پرزیدنت شیراک که به خودانگیختگی شهرت داشت، قوانین را زیر پا گذاشت و دست خود را برای دست دادن با ملکه دراز کرد. بعد هم بزرگترین لغزش از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روی داد. در راه رفتن کنارش دچار لغزش شد و دو قدمی از اوجلوتر رفت و برگشت و دنبالش گشت. ملکه او را به این دلیل که در این پست «تازه کار» بود، بخشید. او در طول هفتاد سالی که سلطنت کرد و حکومت نکرد، صدها فرمانروا بر او گذشتند.
مردم از طریق یک سریال تلویزیونی می‌دانستند که الیزابت دوم یک مادرشوهر دارد. تا زمانی که شوهرش آی وی اف(لقاح مصنوعی) نباشد طبیعی است. مادرشوهر یک نجیب‌زاده یونانی بود که در دوره‌ای از زندگی خود وارد رهبانیت شد و از ناراحتی‌های عصبی رنج می‌برد. او در یک کلینیک روانپزشکی بستری شد و دکترش زیگموند فروید بود. اگرچه رابطه بین دوک ادینبورگ و مادرش متزلزل شد، اما پس از کودتای نظامی در یونان، سعی کرد او را به لندن بیاورد. الیزابت اصیل رفتار کرد و به مادرشوهرش اتاقی در کاخ «باکینگهام» اختصاص داد که تا زمان مرگش در آن زندگی کرد.
گزارش‌های مطبوعاتی به تدارک‌های مختلف بریتانیا در صورت فرارسیدن ساعت ملکه اشاره می‌کنند. الیزابت دوم جزئیات مراسم خداحافظی خود را می‌داند. یک عزاداری همه جانبه، یک تشییع جنازه باشکوه و تدابیر امنیتی که دست‌کمی از مقابله با یک عملیات نظامی ندارد. رویدادی که از جام جهانی، اجلاس سران، عروسی‌های سلطنتی و پروازهای فضایی به سیارات پیشی می‌گیرد. زنی که قبل از ترک دنیا وارد تاریخ شد. بریتانیای بعد از الیزابت دوم مانند قبل از الیزابت نخواهد بود. سرنوشت ملک درمحک خواهد بود.