سعودی با جهان چه کرد؟

سعودی با جهان چه کرد؟

پنجشنبه, 24 نوامبر, 2022 - 12:30
سلمان الدوسری
روزنامه‌نگار سعودی و سردبیر سابق روزنامه الشرق الاوسط

سه‌شنبه پیش 22-11-2022، دیگر فقط یک تاریخ گذرا در جهان نبود؛ سعودی‌ها در آن داستانی را رشتند که در خاطره همگان حک می‌شود، غرب پیش از شرق و دور قبل از نزدیک. پیروزی تیم ملی سعودی بر آرژانتین در مهمترین رویداد ورزشی جهان، مفاهیمی فراتر از فوتبال و بزرگتر از ورزش به همراه دارد. این یک پیروزی برای یک روح مشتاق به موفقیت است، روحی که شخصیتی استثنایی پیدا کرد و توانست اعتماد به نفس را القا کند و نشاط را بسیج، بنابراین دستاوردش در قالب یک اوج بود.

کاری که تیم ملی سعودی در بازی تاریخی سه‌شنبه انجام داد به همه کسانی که سعی کردند رویای سعودی را زیر سئوال ببرند، این پیام را داد که در این جهان قوی و ضعیف، بزرگ یا کوچک، پیشرفته و عقب‌مانده، باز و بسته وجود ندارد... کسانی هستند که از توانایی‌های خود بهره برداری می‌کنند، اهداف خود را مشخص می‌سازند و برای رسیدن به آنها تلاش می‌کنند. ببینید. پیروزی سعودی‌ها بر آرژانتین و به دنبال آن پیروزی ژاپن بر آلمانی‌ها، معادله استیلاء را به کلی تغییر داد و رقابت را به شکلی بهتر و واضح‌تر تعریف کرد.

پیروزی سعودی بر آرژانتین بزرگتر و فراتر از یک بازی فوتبال است و به چیزی نزدیکتر بود که می‌توان آن را «سونامی مثبت سعودی» توصیف کرد. شاهزاده محمد بن سلمان در زمانی آمد که الگوی تندرو و افراطی ایران بر منطقه سایه انداخته بود، به طوری که جهان به آن عادت و با آن همزیستی کرد. ولیعهد سعودی چشم انداز خود را نه تنها برای پادشاهی ارائه کرد بلکه برای همه منطقه؛ الگویی که هدفش توسعه، تمدن، پیشرفت و رقابت است. نکته شگفت‌انگیز داستان این است که پروژه‌های توسعه دهه‌ها طول می‌کشند تا ویژگی‌ها و آثار خود را نشان دهند، در حالی که در سعودی با گذشت سال‌هایی به تعداد انگشتان دست توانست جهان را با مدل جدید خود خیره کند. در واقع، پیروزی سعودی در فوتبال نمونه فعلی برتری و موفقیت همه اصلاحات سعودی است. آیا باز هم کسی وجود دارد که تشکیک کند؟

الگوی سعودی عملا توانایی خود را در مقابله با خرابکاری‌ها و پروژه‌های شکست خورده در منطقه به اثبات رسانده است. ایده این است که سعودی این پتانسیل را دارد؛ نه فقط الگو بودن در منطقه، بلکه باید از نظر دیپلماتیک، اقتصادی، نظامی، اجتماعی و حتی ورزشی اثر خود را بر روی نقشه بین‌المللی بگذارد، همان طور که در مراسم افتتاحیه حضورش در جام جهانی اتفاق افتاد که اتفاقاً برای اولین بار است که سعودی از اولین حضورش در جام جهانی در سال 1994، بازی افتتاحیه خود را برد و به زیان چه کسی؟ یکی از نامزدهای پیشرو برای کسب این عنوان.

اغراق نیست اگر بگوییم پیروزی سعودی بر آرژانتین، پیروزی بر همه شکاکان، همه ناامیدها، همه کمین کنندگان، همه تحقیرکنندگان و همه چند رنگ‌هاست. آن پیروزی تاریخی همه مردم عرب و اسلامی را در یک لحظه متحد کرد، گویی یک لحظه همه پرسی بود که جایگاه محکم سعودی را در قلب مردم آن کشورها تجسم می‌بخشید. همین اعتبار بزرگ است که مردم پادشاهی را بر آن داشت تا به طور خودجوش شادی خود را از این دستاورد تاریخی ابراز کنند، گویی این دستاورد شخصی آنهاست.

حماسه‌های شادی مردمی که ملت‌های عرب و اسلام نسبت به پادشاهی سعودی نشان دادند، برای دهه‌ها مهم‌ترین، قوی‌ترین، برجسته‌ترین و خودجوش‌ترین پیام در تاریخ کل منطقه باقی خواهد ماند. پیامی سرشار از غرور و عزت و معانی بزرگی که در عشق به این کشور دارد، به همان اندازه که نیاز آشکار به رهبران آگاه و اصلاح طلبی دارد که بتوانند به عنوان پدرخوانده چشم انداز سعودی، شاهزاده محمد بن سلمان، انجام داد و انجام می‌دهد تاریخ ساز شوند.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای