وائل مهدی
روزنامه نگار حوزه نفت روزنامه "الشرق الاوسط"
TT

بایدن در شرایط سخت نفتی  

بر اساس آنچه بلومبرگ از منابع آگاه نقل کرد، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، زمانی که تصمیم به تعویق مجدد برنامه‌های پرکردن ذخایر استراتژیک نفت گرفت، خود را در موقعیت دشواری از نظر نفت قرارداد و دلیل این امر این است که قیمت کنونی نفت بالاست.
دولت بایدن در ابتدای سال زمانی که قیمت نفت زیر 80 دلار بود و به سطوح دهه شصت رسید، فرصت‌هایی را از دست داد. من نمی‌دانم چه کسی برای این دولت در حوزه انرژی برنامه‌ریزی می‌کند، اما کاملاً واضح است کسانی که برنامه‌ریزی می‌کنند، از حرکت قیمت نفت آگاه نیستند.
برای «اوپک پلاس» تقریبا غیرممکن است که اجازه دهد قیمت نفت به سطوح پایین کاهش یابد، زیرا بودجه این کشورها به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و هیچکس نمی‌خواهد در میان کاهش تولید و کاهش داوطلبانه و غیرارادی میلیون‌ها بشکه نفت در روز، شاهد کاهش قیمت‌ها باشد.
در شرایطی که عرضه نفت در سطح جهان با افزایش تقاضا رو به کاهش دارد، پیش‌بینی نمی‌شود قیمت‌ها پایین بماند و گمانه زنی‌ها در مورد رکود جهانی را که ماه‌هاست می‌شنویم و ندیده‌ایم، کنار بگذاریم.
ما در دوران پس از کرونا هستیم و هرکسی که به هر نقطه از جهان سفر کند، در میان این تعطیلات و بهبود بخش سفر، شاهد تقاضای عظیم برای سوخت و حمل و نقل هوایی خواهد بود.
به طور کلی، طمع دولت ایالات متحده برای کاهش قیمت نفت نسبت به گذشته باعث می‌شود که به خرید نفت با قیمت‌های بالای 80 دلار رضایت دهد، زیرا نفت زیر 70 دلار چیزی است که ممکن است رخ ندهد.
اهمیت همه اینها چیست و چرا دولت بایدن باید ذخیره استراتژیک را پر کند؟ ایالات متحده کشوری است که به شدت به نفت متکی است و هدف از این ذخیره کردن محافظت در برابر هرگونه اختلال عمده عرضه در سطح جهان است.
ذخایر آمریکا اکنون به کمترین میزان خود در 40 سال گذشته یعنی 347 میلیون بشکه رسیده است، در حالی که در ابتدای سال 2022 در سطح 594 میلیون بشکه قرار داشت. اما ظرفیت مخازن زیرزمینی 714 میلیون بشکه است و آمریکا برای پرکردن مجدد آنها با ظرفیت کامل، این موضوع به سال‌ها و هزینه‌های کلان نیاز دارد.
زمانی که دولت آمریکا در گذشته مخازن را پر می‌کرد، میانگین قیمت خرید هر بشکه 29 دلار بود و امروز صحبت از نفت 80 دلاری است. در عین حال، دولت باید میلیاردها دلار برای حفظ غارهای نمک زیرزمینی که در آن نفت استراتژیک ذخیره می‌شود، هزینه کند.
تا به امروز، دولت‌های متوالی ایالات متحده نزدیک به 25 میلیارد دلار برای نگهداری و ذخیره‌سازی هزینه کرده‌اند، اما این رقم اکنون دو برابر می‌شود.
دولت بایدن قادر به انجام کاری نخواهد بود و مشکل به دولت بعدی منتقل می‌شود که به دنبال راه‌هایی برای کاهش قیمت نفت خواهد بود و این مستلزم تولید بیشتر آمریکا یا تقاضای «اوپک» و سعودی برای کاهش قیمت‌ها با پمپاژ نفت بیشتر است. در هر صورت، برای بایدن و هر کسی که بعد از او بیاید سخت است.
علاوه بر همه اینها، دولت بایدن با اتهاماتی از سوی جمهوری‌خواهان مواجه است مبنی بر اینکه ذخایر استراتژیک به میزان 180 میلیون بشکه که سال گذشته در جریان جنگ اوکراین خارج شد، برای اهداف سیاسی با هدف کاهش قیمت سوخت برای شهروندان استفاده شده است. بدین ترتیب در انتخابات میان دوره‌ای پیروز شد، در حالی که هدف از ذخیره‌سازی تامین کمبود منابع است.
بن بست سیاسی و نفتی برای دولتی که از همان ابتدا متعهد شد با نفت مبارزه کند و اجازه ندهد آمریکا بیشتر از آن تولید کند.