ممدوح المهینی
مدیر کل کانال های العربیه و الحدث
TT

ترامپ و اوباما... خفاش و ووهان

روز 15 ژانویه سال 2017، رئیس جمهوری سابق امریکا باراک اوباما با کبریا و آن طور که درخوررئیس یک کشوراست ظاهر شد تا ریاست جمهوری را به جایگزینش ترامپ تحویل دهد، مردی که همه می‌دانند از او بدش می‌آید و در برنامه «تاک شو» او را به تمسخر گرفت. در دیدار معروف با روزنامه‌نگاران پیش چشم همه تحقیرش کرد، تنها به این دلیل که ترامپ جرأت کرده به این فکرکند که روزی مانند او رئیس جمهوری بشود.
اما ما درحقیقت جز سطح را نمی‌دیدیم. حدود دو هفته پیش ازآن تاریخ، دقیقاً روز 5 ژانویه جلسه‌ای به ریاست اوباما برگزار شد و بایدن معاون او، سوزان رایس مشاور امنیت ملی و جیمز کامی رئیس دفتر تحقیقات فدرال درآن حضور داشتند و هدف آن به به دام انداختن مشاور امنیت ملی ترامپ مایکل فلین بود.
در متن ایمیل محرمانه‌ای که به تازگی رو شده گفت‌وگویی درباره رابطه غیر عادی میان فلین و سفیر روسیه در واشنگتن وجود دارد و از رئیس جمهوری می‌خواهند تحقیق بیشتری درباره این رابطه انجام بدهد. و این پرسش را پیش می‌کشند، باید هرگونه اطلاعات مربوط به روسیه را برای گروه جایگزین متوقف ساخت. کامی به هیچ اطلاعات یا دلایلی اشاره نمی‌کند، اما از ارتباط غیرمعمولی بین دو مرد صحبت می‌کند.
دقیقا از همین جلسه برنامه داستان توطئه روسی در دولت ترامپ کلید خورد. در حقیقت برنامه زیرکانه انتخاباتی شکار جادوگرها بود که خیلی زود شروع شد تا چهره رئیس جمهوری آینده و گروه و تصویرشان را مخدوش سازند براین اساس که آنها سرسپرده روسیه‌اند و سایه‌های تیره شک و شبهه‌ بر نزاهت دولت جدید بیاندازند. تمایلات سیاسی با ابزار اطلاعاتی و از طریق تبلیغات رسانه‌ای انجام گرفت. اخیراً صحبت از یادداشتی می‌شود که درآن یک مقام بلندپایه «اف بی آی» پرده از مقاصد علنی برای حذف مشاور امنیت ملی جدید برمی‌دارد. درآن نوشته:« فلین را بیرون بیاندازید... یا اینکه کاری بکنید اعتراف بکند یا او را وادار به دروغ گفتن بکنید». این دقیقا همانی است که اتفاق افتاد و فلین کمتر از یک ماه از عمر ورودش به گروه ترامپ از پست خود کناره گیری کرد.
درآن زمان مشتی لجن به چهره و شهرت دولت جدید پاشیده شد. پس از آن به طور سنگین اطلاعات امنیتی به مطبوعات درز کرد. چند هفته بعد شبکه «سی ان ان» داستان هیجان انگیزی را پخش کرد، اما براساس یادداشت‌های ساختگی درباره رابطه ترامپ و روسیه که یک افسر امنیتی بریتانیایی سابق به نام کریستوفر استیل ساخت. یادداشت‌ها شامل مجموعه‌ای از ادعاهای هولناک‌اند، یکی ازآنها نشان می‌دهد ترامپ شبی سرخ را با فاحشه‌ها در یکی از هتل‌ها گذرانده است. ضبط آن طبق ادعای یادداشت‌ها، در اختیار روس‌هاست که دست به فشارآوردن به رئیس جمهوری امریکا می‌زنند و اهداف‌شان را در کاخ سفید دنبال می‌کنند. پس ازآن برنامه بالا بلندی از اتهامات آغاز شد که رسماً متوقف نشدند مگر پس از تحقیقات رابرت مولر که مشخص ساخت هیچ دلیلی بر توطئه میان روسیه و دولت ترامپ وجود ندارد و همه آن جشن‌های لذت‌ها تنها خدعه برنامه ریزی شده و بی اساس‌اند. هجومی هوشیارانه و سنگین و بی رحمانه که از آن جلسه به شکلی محترمانه آغاز و درآن از مسائل جنسی و تهمت سرسپردگی و خیانت استفاده شد. اکنون به یاد می‌آوریم که همه اعضای دولت اوباما در این برنامه شرکت کردند. جان برینان رئیس اطلاعات که تاکنون نپذیرفته «رئیس جمهوری ترامپ»را به بان بیاورد و پس از دیدار مشهورش با پوتین در هلسینکی به صراحت او را متهم به ارتکاب خطای خیانت ملی کرد. همه سگان پاسبان عقیده اوبامایی برای ساختن توطئه روسی به عنوان مسئله سرنوشت ساز در نظرمردم به بهترین شکل دست به کارشدند با اینکه می‌دانند وعاری از حقیقت است، اما آنها مخلص رئیس خود و دارای عقیده‌اند. از جهتی دیگر، یک هدف موجه حزبی و قابل فهم وجود دارد، گرفتن انرژی حریف خود تا جایی که به صیدی بی رمق در فصل انتخابات بدل شود. نقشه موفق نشد، اما اکنون و پس از مصیبت بزرگ «کرونا» که رئیس جمهوری ترامپ را علیرغم موفقیت اقتصادی‌اش ضعیف کرد، همه چیز را از یاد بردیم.
همه آنچه گذشت ما را به نقطه مهم‌تر کنونی می‌رساند؛ جایی که این روزها شاهد حضور حقیقی رئیس جمهوری اوباما هستیم پس از اینکه تمام این سال‌ها پشت رجاله‌ها پنهان شده بود. به طور شخصی زمان مناسب را انتخاب کرده تا دربرنامه تبلیغاتی بایدن برای سرنگون کردن ترامپ به روش زیرپا گذاشتن پروتکل‌ها حاضر بشود؛ آن طور که رؤسای جمهوری سابق ترجیح می‌دهند از مبارزات حزبی فاصله بگیرند تا ارزش ریاست جمهوری و چهره رئیس جمهوری را حفظ کنند.
از داستان 5 ژانویه تا به زیرکشیدن فلین تا درز اطلاعات امنیتی، و اخیراً «کرونا» و ورود رئیس جمهوری سابق به طور شخصی در مبارزه، حقیقتاً شاهد مبارزه واقعی میان دو مکتب هستیم و این برای ما دراین منطقه اهمیت دارد. ترامپ به طور عملی همه طرح‌هایی را که اوباما و رجاله‌هایش در منطقه پایه‌گذاری کردند، برانداخت و میراث سیاسی آنها را نابود کرد که ادامه ایدئولوژیک چپ آنها را وحدت می‌بخشید. توافق هسته‌ای و سلیمانی را به شکل دو جنازه سرد تصور کنیم. اما اکنون اوباما و گروهش فرصت را مناسب دیده تا به کمک غیر قابل ارزش‌گذاری خفاش مرده در ووهان انتقام بگیرند و ساعت را 4 سال به عقب برگردانند. به همین دلیل داستان ازجلسات محرمانه در اتاق‌های بسته و یادداشت‌های اطلاعاتی شروع شد، اما ماسک‌ها اکنون پیش چشم جهان کنار رفته‌اند و ما شش ماه داغ پیش رو خواهیم داشت،پس آماده باشیم.