دیانا؛ نسخه رنگین پوست

دیانا؛ نسخه رنگین پوست

چهارشنبه, 10 مارس, 2021 - 23:30
سمير عطا الله
نویسنده و روزنامه‌نگار لبنانی، در روزنامه‌های النهار و دو مجله الاسبوع العربی و الصیاد لبنانی و روزنامه الانباء کویتی فعالیت کرده است

خوشا به حالت روزنامه‌های اخبار آرام‌بخش و حکایت‌های اشک درآر، به شادی یا اندوه. خوشا به حال زنان و مردانی که دلتنگ اخبار پرنسس دیانان شدند، که جهان عشق و ستم بر او اشک ریخت و برای رفتار ستمکارانه‌ شوهرش پرنس ولز، مادر شوهرش ملکه الیزابت دوم و پدرشوهرش دوک فیلیپ با او غمگین شد که هفته پیش عمل جراحی قلب براو انجام گرفت. 99ساله، ماشاء الله.


چرا خوشا به حال آنها؟ که دیانایی دیگر به آنها بخشیده شد. و دیگر پس از آن گفت‌وگوی دوساعته‌ای که خانم مگان مارکل و شوهرش پرنس هری با امپراطور گفت‌وگوهای تلویزیونی خانم اوپرا وینفری انجام داد، در این جای شکی باقی نماند. زن و شور چیزهایی زیادی برای گفتن داشتند، او گفت پدرش پرنس ولز به تماس‌های تلفنی‌اش جواب نمی‌دهد. و او، بانو مگان گفت یکی از بانوان خانواده به او هشدار داده بود که رنگ تیره فرزندشان آرچی موجب پس زدن خانواده از آنها خواهد شد. چه وحشتناک! یوسف بیک وهبی روی صحنه نمایش ازبکیه قاهره این طور می‌گفت.


اما الیزابت که زن نوه‌اش او را متهم به نژادپرستی کرد، ملکه کشور متحده مرکب از چندین نژاد و تاریخ و کشورهای متحد المنافع است که شامل 54 کشور از دیگر نژادهای جهان می‌شود. تاج و تختی با عمر 1250 سال که از بحران‌هایی که برآن وارد شده گذشته، از شاه ادوارد هشتم گرفته که در راه زن مطلقه امریکایی دست از تاج و تخت کشید تا حکایت‌های فرح‌بخش سارا فرگوسن همسر شاهزاده اندرو تا حماسه پرنسس دیانا و پایان تراژیکش با نامزدش عماد الفاید فرزند میلیاردر مصری محمد الفاید.


راشل مگان مارکل، هنرپیشه سابق به نظر می‌رسد نامزد جنجالی جانشینی دیانا در جهان پرتوافکنی‌ها و شهرت باشد. همان طور که دیانا درهیئت قربانی بر سنت‌های خاندان سلطنتی قیام کرد و اسرار آن را علنی ساخت، اینگونه مگان مارکل پا درجای پای او می‌گذارد. با گذر زمان تبدیل به «صنعتی» می‌شود که میلیون‌ها به سمت رسانه‌ها و روزنامه‌های تابلویید روانه می‌سازد. همین گفت‌وگو به تنهایی 9 میلیون دلار برای وینفری داشت، بگذریم از میلیون‌هایی که با آگهی‌ها همراه شد.


مگان در زبان عامیانه به معنای « به» است. و هنرپیشه‌ای که از ازدواج پادشاهی لقب «دوشس ساسکس» گرفت، تبدیل به « به» طلایی می‌شود که مطبوعات تابلویید از زمانی که دیانا، عکس‌ها، لباس‌های ورزشی یا روی کشتی عماد فادی، مصاحبه‌های مطبوعاتی و اینکه چطور دل به مربی اسب‌های کاخ داد را از دست دادند به دنبال او می‌گشتند.


آیا لزومی دارد که همه مطبوعات پر از خبرهای جدی و جنگ و توطئه‌های سیاسی باشند؟ محمد عبدالوهاب آهنگساز در حد «وسواس» مراقب سلامتی‌اش بود. پیش از خواب آخرین اخبار تسلا‌بخش و مقاله‌های مفرح و طنز را می‌خواند و خانه‌های خالی جدول کلمات متقاطع را پرمی‌کرد. در روز اما زندگی ما را با گریه و اندوه می‌آکند و « لا مش انا اللی ابکی/نه این من نیستم که گریه می‌کنم».


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای