شانس ما در سال 2022 شاید بهتر باشد

شانس ما در سال 2022 شاید بهتر باشد

شنبه, 16 اکتبر, 2021 - 15:45
وائل مهدی
روزنامه نگار حوزه نفت روزنامه "الشرق الاوسط" 

امروز بهای نفت به بالای 80 دلار رسید و اگر بحران کنونی گاز اروپا ادامه یابد، پیش‌بینی می‌شود طی هفته‌های آینده به 90 دلار برسد. 

به برکت این قیمت‌های بالا، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی پیش‌بینی‌های خود را برای رشد اقتصاد سعودی درسال جاری و سال آینده بالا بردند و آژانس‌های رده‌بندی رشد نظر خود را درباره قدرت مالی پادشاهی تغییردادند.

همه اینها زیباست، اما آیا ادامه می‌یابند؟

در حقیقت همه اینها به برکت شانس رقم خوردند که درسال جاری به ما کمک کرد تا بهای نفت را در بالاترین سطح خود در هفت سال گذشته -برای نفت خام غرب تگزاس- و سه سال -برای نفت خام برنت- ببینیم.

از زمانی که درسال جاری تقاضا برای نفت به شکل ناگهانی افزایش یافت، شانس نقش خود را بازی کرد و به دنبال آن تولید در امریکای شمالی به دلیل توفندها و برخی حوادث مانند حوادثی که در مکزیک اتفاق افتاد، قطع شد. علاوه براین اروپا  به دلیل کاهش عرضه گاز و فرارسیدن فصل سرما با بدترین بحران گاز و انرژی طی چند سال گذشته روبه رو شد که منجر به افزایش تقاضا برای نفت و مشتقات آن با هدف جبران کمبود گاز گشت.

در سال آینده با ادامه بحران گاز در اروپا و افزایش بهبود تقاضای جهانی برای نفت، شانس با ما خواهد بود علیرغم اینکه سازمان «ایاتا» پیش‌بینی نمی‌کند، در سال آینده تقاضا برای مسافرت و حمل و نقل هوایی به شکل قوی بازگردد.

مقوله‌ای وجود دارد که شانس فرد شجاع و آماده را انتخاب می‌کند به این معنا که شانس پس از تلاش فرد یا طرف یا کشور می‌آید و نه پیش از آن.

نیمی از شانسی که پادشاهی درسال جاری به دست آورد نتیجه برنامه‌ریزی بود؛ خواه در سطح سیاست‌های داخلی که رشد را قوی و درحال بهبود نگه‌داشت یا درسطح سیاست‌های نفتی که پادشاهی همچنان سیاست‌های هوشیارانه‌ای در تولید نفت به کارمی‌بندد و بیش از آنچه با بزرگان تولید کننده اوپک پلاس مورد توافق قرارگرفته -با وجود همه فشارهای امریکایی به اتحاد و پادشاهی برای تزریق بیشتر- را روانه بازار نمی‌کند.

این شانس زیبا به ما کمک کرد، منابع مالی برای تأسیس پایگاه مالی بزرگی در صندوق سرمایه‌گذاری‌های عمومی تأمین شود به طوری که صندوق همچنان به هزینه‌ کردن‌های داخلی یا خرید دارایی‌های خارجی توسعه می‌بخشد.

و چون شانس با ماست بیکاری به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت و بازارهای مالی سعودی به برکت گردش مالی عالی در اقتصاد جان تازه‌ای گرفتند و شاهد ارقام و اعداد افسانه‌ای در میزان تقاضای درپذیره نویسی بودیم( برای نمونه یک تریلیون ریال میزان پوشش پذیره نویسی شرکت اکو پاور).

چه کسی همه اینها را پیش‌بینی می‌کرد؟ هیچ‌کس. و چون هیچ‌کس پیش‌بینی این را نمی‌کرد، در هر برنامه‌ریزی شانس عامل بسیار بزرگی است. اما به سختی همین شانس با دیگر کشورهای مجاور همراه بشود که تا به امروز دچار بحران‌اند چون آنها کشورهایی هستند که حتی برای شرایط عادی طرح ندارند چه رسد به بحران‌ها.

و امروز همه شاخص‌‌ها نشان می‌دهند که شانس درسال 2022بیشتر و بهتر خواهد بود با بهبود بیشتر در تقاضا و ادامه بحران انرژی در اروپا که خود اروپا با اتخاذ سیاست خصمانه نسبت به نفت و گاز آن را به وجود آورد. و همان سئوال همچنان باقی می‌ماند، آیا افراد همان شانسی را دارند که کشورها می‌آورند؟ اگر برنامه‌ریزی نباشد، شانسی برای کشورها و افراد نخواهد بود.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای