نامه‌ای به جناب رئیس برّی

نامه‌ای به جناب رئیس برّی

دوشنبه, 20 دسامبر, 2021 - 19:00
طارق الحميد

نویسنده سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الأوسط»

رئیس مجلس نمایندگان لبنان آقای نبیه برّی می‌گوید:« آیا باورکردنی است اسرائیل دشمن، نسبت به عرب‌ها امروز به این شکل آغوش بگشاید و جهان عرب درهای خود را به روی لبنان ببندد؟». او می‌افزاید:« لبنانی که هزینه‌ای گزاف برای اثبات عربیت و هویت خود پرداخته، آری لبنان با محاصره مواجه می‌شود».

و این هم پاسخ به آنچه بالا گفته شد...

جناب رئیس نبیه بری، با سلام اما بعد...

می‌گویید عرب‌ها آغوش به روی اسرائیل گشودند و درها را به روی لبنان قفل کردند. جناب رئیس، اسرائیل سربازان خود را به عراق و یمن نفرستاد تا مردمشان را بکشد یا به هیچ یک ازآنها تجاوز نکرد آن طور که «حزب الله» می‌کند. اقدام به ارسال مواد مخدر به شکل نظام یافته به کشورهای ما نکرد آنگونه که «حزب الله» می‌فرستد.

اسرائیل شهرهای ما را به سکوهای طراحی و مرکز فرماندهی رسانه‌ای برای حمله به سعودی و خلیج و عراق و یمن تبدیل نکرد آن‌طور که «حزب الله» در حاشیه جنوبی به آن دست می‌زند.

و اسرائیل از عرب‌ها نکشت آنگونه که میلیشیای ایرانی و به فرماندهی «حزب الله» می‌کشد و سوریه نمونه است.

اسرائیل فرماندهان معتدل و فعالان لبنانی، عراقی و سوری را ترور نکرد. و اندوه آفرین و دردناک جناب رئیس شما دست به مقایسه‌ای زدید که در حق «دشمن» اسرائیلی انصاف به خرج دادید چون مقایسه شما درست نیست و تنها شعار است.

جناب رئیس بری می‌گویید، لبنان «هزینه‌های گزافی برای اثبات عربیت و هویت خود پرداخت» و می‌دانم که شما تا چه حد عرب هستید، اما این مسئله چگونه درست درمی‌آید درحالی که لبنان با حمایت شما و «حزب الله» زیر سلطه ایران قراردارد؟ چگونه این به زبان می‌آید و حزب تروریستی برای تقویت نفوذ ایرانی، عراق را هدف قرارمی‌دهد؟

و همین حزب تروریستی به یمن عربی حمله می‌کند تا نفوذ ایرانی را رسوخ ببخشد؟ و همین حزب مردم سوریه را برای گسترش نفوذ ایران در آنجا هدف قرارمی‌دهد، پس از عربیت چه می‌ماند؟

اما در مورد اسرائیل، آیا شما نبودید که برای ترسیم مرزهای دریایی با اسرائیل، هرچند پشت پرده با هدف آغاز حفاری نفت تلاش کردید؟ آیا دنبال منافع خود رفتن برای شما حلال است اما بر غیرشما حرام؟ با وجود آنکه اسرائیل شبانه روزی سوریه را بمباران می‌کند!

آیا لبنان با رضایت و اشاره شما از امریکایی‌ها برای میانجی‌گری جهت تسهیل مذاکراتی که آن را عادی سازی روابط از راه دور می‌نامم، کمک نگرفت و اکنون برای لبنانی‌ها می‌گویید، عرب‌ها اسرائیل را بر لبنان ترجیح دادند؟

حقیقت اینکه جناب رئیس، مسئله‌ای وجود دارد که کشورهای خلیج را برای آن ملامت می‌کنم و نه شخص بزرگوار شما را چون اگر برای سفر به پایتخت کشورهای خلیجی و مشخصاً ریاض دعوت می‌شدید، تفاوت را می‌فهمیدید و می‌دیدید که آینده اینجا واقعاً آغاز شده است.

اینجا در ریاض، و بیشتر کشورهای خلیج، جایی برای شعارها و بازگرداندن گذشته وجود ندارد بلکه مسابقه برسر آینده است. برای نمونه اگر بیانیه خلیجی در ریاض را مطالعه بفرمایید، درخواهید یافت با وجود صلح ابراهیمی، بر پایبندی به ابتکار عمل عربی برای صلح تأکید شده است. جناب رئیس مطمئن باشید لبنانی‌ها و از جمله طرفداران شما، دیگر شعارهایی را که می‌دهید باور ندارند... و «السلام» باشد پایان.

 


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای