سکوت گزینشی جهانی!

سکوت گزینشی جهانی!

یکشنبه, 9 ژانویه, 2022 - 23:15
طارق الحميد

نویسنده سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الأوسط»

ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن با نشان دادن میزان دست داشتن ایران و همراه با آن «حزب الله» در ارتکاب جنایت‌هایی از راه حمایت حوثی‌های یمن، حمله به ناوبری دریایی و بیشتر از اینها، کار خوبی کرد و می‌کند.

داده‌های اطلاعاتی همراه با صدا و تصویر که سخنگوی ائتلاف سرتیپ ترکی المالکی برای اولین بار در چند هفته گذشته نشان داد نه تنها برای افکار عمومی سعودی یا یمنی و حتی عربی بلکه برای جامعه جهانی بسیار مهم است.

بدون شک آن اطلاعات با متحدان و شرکای امنیتی به اشتراک گذاشته می‌شود، اما اعلام آنها بدین شکل آن هم در زمانی که روی زمین در یمن تحرک‌هایی برای شکست حوثی‌ها در مناطق مختلف درحال انجام است، همچنین همزمان با مذاکرات وین درباره پرونده هسته‌ای ایران که شبیه طلسم است، یک مسئله بسیار مهم است.

نشان دادن حجم دخالت ایران در یمن و همراه با آن «حزب الله» تروریستی، به عنوان پیامی به جامعه جهانی و در رأس آن سازمان ملل متحد است که می‌گوید: و حالا چه؟ این سکوت جهانی درمقابل مداخله جنایتکارانه ایران دریمن تا کی ادامه می‌یابد؟

داستان تنها یمن نیست بلکه امنیت سعودی همچنین امنیت ناوبری دریایی است که به معنای تهدید کل جامعه جهانی است و این مسئله مسئولیت ائتلاف حمایت از دولت قانونی در یمن یا سعودی، ائتلاف عربی و کشورهای منطقه نیست بلکه مسئولیت همه جهان است.

براین اساس نشان دادن میزان دخالت ایران خواه از راه مسلح ساختن و آموزش دادن حوثی‌ها و کمک به آنها در حمله به کشتی‌ها و دزدی دریایی یا هدف قراردادن مناطق امن با پهپادها و موشک‌های بالستیک نه تنها رسوا ساختن ایران است بلکه سکوت جهانی را هم نشانه می‌گیرد.

این سکوت گزینشی و ترسناک چون نسبت به میزان جنایت‌های حوثی‌ها و ایران چشم‌پوشی می‌کند، حوثی‌ها را به ادامه جنایت‌هایشان تشویق می‌کند و همین ایران را هم ترغیب می‌کند تا به هدف قراردادن امنیت منطقه و امنیت ناوبری دریایی ادامه دهد.

این سکوت گزینشی بین‌المللی است که حوثی‌ها را ترغیب می‌کند تا زیر بار راه حل‌های سیاسی نروند و در زمانی خود را همچون طرف مظلوم نشان دهند به خصوص در ماجرای فرودگاه صنعا و دیگر دروغ‌های حقوق بشری که ایران یا حوثی‌ها هیچ ربط دور یا نزدیک به آنها ندارند.

و اکنون دیدیم و جامعه جهانی با دلایل محکم و با صوت و تصویر دید چطور برای نمونه از فرودگاه صنعا، مدارس، بیمارستان‌ها و بنادر برای قاچاق و پروازدادن پهپادها یا سکوی شلیک موشک‌های بالستیک استفاده می‌کنند.

و براین اساس تصور می‌شود و امید می‌رود، نشان دادن این داده‌های اطلاعاتی مهم به عنوان انگیزه‌ و مشوقی برای شکستن سکوت جهانی درباره جنایت‌های ایران دریمن باشد. همچنین سازمان ملل را تشویق کند تا موضعی جدی‌تر هرچند با اظهارنظرها بگیرد.

همچنین باید آن داده‌ها - و بدون شک آنچه پنهان مانده بیشتر و مهم‌تر است- انگیزه‌ای باشد تا مشخصاً ایالات متحده حوثی‌ها را به فهرست گروه‌های تروریستی برگرداند و نهادهای بین‌المللی برای محافظت از ناوبری دریایی مواضع جدی‌تر و محکم‌تر بگیرند.

تصورمی‌شود می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای لزوم بررسی و رسیدگی به مسئله موشک‌های بالستیک تهران همچنین میلیشیای تروریستی آن در منطقه و مشخصاً چهار پایتخت عربی در مذاکرات وین پیرامون پرونده هسته‌ای ایران. 

هرمذاکره‌ای با ایران که تضمینی برای میلیشیای تروریست یا موشک‌های بالستیک یا پهپادها باشد، به مثابه هدر دادن وقت و تهدید امنیت کل منطقه و درمعرض خطرقراردادن آن خواهد بود همانگونه که ایران اکنون در یمن از راه گروه تروریست حوثی‌ به آن دست می‌زند.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای