طارق الحميد
TT

  حسن نصرالله درکار بازاریابی!

با یا بی مناسبت رهبر «حزب الله» تروریستی به صحنه می‌آید و درباره همه چیز صحبت می‌کند و حتی بیش از همه سیاست‌مداران لبنان که نشان می‌دهد او و حزبش در حالتی قرارگرفته‌اند. درآخرین حضورش حسن نصرالله می‌گوید:« ما اکنون این توان را داریم که موشک‌های موجود خود را به هزاران موشک نقطه‌زن تبدیل کنیم» و می‌افزاید:« از مدت‌ها پیش شروع به ساخت پهپاد در لبنان کردیم و هرکسی دوست دارد بخرد سفارش بدهد».
بسیار خوب، رهبر حزب تروریستی اکنون از دروغ «مقاومت» و «ممانعت» به بازاریابی تبدیل شد و البته ازعهده این کار بهترمی‌آید چون از زمان ظهورش در صحنه برای دروغ و شعارهای تهی بازاریابی می‌کند همان‌طور که برای طرح ایرانی در لبنان و منطقه بازاریابی می‌کند.
چه کسی «پهپادهایش» را می‌خرد درحالی که یکی از آنها در یک عملیات مضحک به دست اسرائیلی‌ها افتاد و درآن عکس‌های تروریست‌های «حزب الله» بود؟ چه کسی هواپیماهای کاغذی‌اش را می‌خرد درحالی که اسرائیل مردانش را یکی پس از دیگری در سوریه و جاهای دیگر شکار می‌کند؟
آیا «مشتری‌های» «حزب الله» از «داعش» و «القاعده»‌اند؟ آیا به دلیل اقامت رهبران «القاعده» در ایران به آنها تخفیف‌های ویژه‌ای می‌دهد؟ این پرسش‌ها به نظر از سرتمسخرمی‌آیند اما همه صحنه به خودی خود طنزآمیزاست.
کاری که رهبر حزب تروریستی انجام می‌دهد تنها بازاریابی برای ویرانی باقیمانده لبنان، یادآوری خطر این گروه تروریستی در کشورهای ما و دلیلی بر ناتوانی کامل لبنان در مهار «حزب الله» است.
یکی از دیپلمات‌ها به من می‌گوید، لبنان «بحرانی پیچیده» است درحالی که کسانی هم هستند که نظرعکس آن را دارند. و یکی از ناظران با هوش به من می‌گوید:« لبنان برای توازن با سوریه و نقش‌های مخربش در منطقه مهم بود» و می‌افزاید:« امروز سوریه به همان شکلی که می‌دانیم یا با نقش‌های مخربی که پس از حمله به عراق و حمایت از تروریسم و ترور شهید رفیق الحریری و پس از آن تمام شد». و می‌گوید:« اکنون ما دربرابر برگه سوریه قرارداریم و نه برگه لبنان».
و به نظر می‌رسد رهبر حزب تروریستی این نکته را خوب دریافته و به گونه‌ای رفتار می‌کند که زمام لبنان اکنون در دست اوست و خیال او را به جایی رسانده که مشغول بازاریابی برای فروش «سلاح» است آن هم پس از قاچاق و فروش مواد مخدر.
و براین اساس، اعلام خنده‌آور نصرالله درباره فروش سلاح چیزی جز اعلام ورشکستگی لبنان و سیاست‌مدارانش درهمه چیز نیست و این مسئله‌ای است که آدمی نمی‌تواند به راحتی برزبان بیاورد اما واقعیت است و دردناک.
این اعلام نصرالله خود به عنوان پاسخی روشن و صریح است به ابتکارعمل کویتی و دلیلی بر عجز سیاست‌مداران لبنانی و تنها امید لبنان که اکنون از توجه و اهتمام مردمی جهان عرب خارج شده، حرکت و جنبش خود لبنانی‌ها در داخل علیه حزب و سیاست‌مداران شکست‌خورده است.
اگر با یک سئوال مشخص از افکار عمومی نظر سنجی می‌شد که: « آیا با حمایت از لبنان موافقید؟» و مشخصاً در سعودی و کشورهای خلیج نتایج شوک‌آور خواهد بود و پاسخ مخالفت مطلق است چون تخریب لبنان افزایش یافت و به جایی رسید که رهبر حزب تروریستی ظاهر می‌شود و برای فروش سلاح کاغذی‌اش بازاریابی می‌کند.
اطلاعیه نصرالله برای بازاریابی فروش سلاح اختلاف چندانی با اطلاعیه «داعش» برای فروش نفت ندارد در زمانی که دچار توهم داشتن امارات اسلامی شد و چه بسیارند متوهمانی که از منطقه ما گذشتند و به پایان آشنا رسیدند؛ از اسامه بن لادن تا الزرقاوی و البغدادی و نصرالله نیز مانند آنها خواهد بود بی شک.