دلقک در جایگاه رهبر 

دلقک در جایگاه رهبر 

دوشنبه, 28 فوریه, 2022 - 16:30
سمير عطا الله
نویسنده و روزنامه‌نگار لبنانی، در روزنامه‌های النهار و دو مجله الاسبوع العربی و الصیاد لبنانی و روزنامه الانباء کویتی فعالیت کرده است

چهار سال گذشته این مرد کومدین، شخص اول کشورش بود. عنوان آخرین فیلم خنده‌دارش «خادم ملت» بود؛ داستان معلم ساده مدرسه‌ای که به عنوان رئیس جمهوری انتخاب می‌شود. اما همانند سینما و دنیای خیال، ولودمیر زلینسکی به عنوان رئیس جمهوری اوکراین برگزیده شد. و کومدین سابق در تیره‌ترین زمانی رهبر ملت اوکراین شد که این کشور از سال1945 به خود ندیده است. و خود و ملتش به جای آنکه در مقابل یکی از قوی‌ترین قدرت‌های نظامی تاریخ تسلیم شوند، هنرپیشه طنز«خادم ملت» خود را وقف خدمت به ملتش در مقابله با حمله نظامی سنگینی کرد که سراسر کشور را فراگرفت.

در لحظاتی از یک «دلقک» تا مرد تاریخی، مهم‌ترین چیزی که گفت خطاب به ملت اوکراین نبود بلکه سخنش با ملت روس بود:« بسیاری از شما نزدیکانی در اوکراین دارید، در دانشگاه‌های آن تحصیل کردید و دوستانی اوکراینی دارید. ملت اوکراین خواهان صلح است. آنها به شما می‌گویند ما از فرهنگ روسی بدمان می‌آید، اما چگونه آدمی از فرهنگش بدش بیاید؟ همسایه‌ها همیشه برغنای فرهنگی همدیگر می‌افزایند. اما این ما را یکی نمی‌سازد. ما را درشما ذوب نمی‌کند. ما با هم متفاوتیم، اما این ما را دشمن همدیگر نمی‌سازد».

دلقک پیشین در سخنانی به تاریخ گفت« از خودمان دفاع خواهیم کرد. و وقتی حمله می‌کنید با چهره‌مان روبه رومی‌شوید و نه پشت سرمان». و وقتی با سران اروپا سخن می‌گفت، به آنها گفت« شاید این آخرین باری است که مرا زنده ببینید». اندک شمارند کسانی که پاسخ اوکراین درمقابل ماشین ویرانگر نظامی را پیش‌بینی می‌کردند.

و بسیاری از روس‌ها شجاعت کم‌نظیری از خود نشان دادند و به خیابان‌ها ریختند و به تهاجم اعتراض کردند. پایداری حیرت‌آور در مقابل حمله به این تغییر موضع روسی و پذیرش مذاکره توسط کرملین منجر شد.

اوکراین موضع همه را تغییرداد: مانع از حمایت مطلق چین از مسکو شد. آلمان را مجبور ساخت مانند همه اروپا به آن سلاح برساند. موضع امریکایی را از سردی به مواجهه برد. روسیه را ازنظر اقتصادی منزوی ساخت. وقتی واشنگتن به کمدین سابق که لباس رزم به تن کرد پیشنهاد داد او و خانواده‌اش را به مکانی امن منتقل کند جوابش این بود: من به مهمات نیاز دارم و نه «رساندن».


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای