بدر بن عبد الله بن فرحان
وزير فرهنگ سعودی
TT

  پشت «صفحه بزرگ» بیشتر از «فیلم‌»است

دریکی از روستاهای منطقه تبوک(شمال غربی پادشاهی سعودی) عمر(14ساله) در ایفای نقشش دریکی از فیلم‌های جهانی که در نزدیکی روستایش فیلمبرداری می‌شد، مسلط ظاهر شد. نوجوانی که پیش ازاین بازیگری نکرده یا در هرنوع فعالیت تصویربرداری فیلم و سریال حضور نیافته، سرانجام علاقه خود را کشف کرد وقتی که تهیه‌کنندگان فیلم بزرگ به منطقه آمدند و او به طور اتفاقی توجه کارگردان و دستیارانش را جلب کرد تا استعدادش را کشف کنند که خود را تحمیل می‌کرد و همین او را واداشت تا در کنار ستارگان درجه اول جهان قرارگیرد.
فیلمی که تهیه کنندگانش در تبوک و نیوم مکان مناسب را برای تصویربرداری در سرزمین سرشار از تنوع جغرافیایی، طبیعی و فرهنگی یافتند و نه تنها فرصت را برای 650 دختر و پسرسعودی مهیا ساخت تا به عنوان هنرپیشه فرعی شرکت کنند، بلکه راه را برای ده‌ها نیروی فنی و هنری سعودی گشود تا دل به دریای تجربه بزنند و از تجربیات بین‌المللی بهره ببرند به طوری که سعودی‌ها بیش از 20درصد تیم ثابت تولید از آغاز تا پایان طرح را تشکیل می‌دادند. همچنین فیلم بازار اقتصادی را به حرکت درآورد به طوری که بیش از 90 شرکت سعودی و بیش از 80 کارآموز ثابت بهره بردند و 80هزار شب از اتاق‌های هتل‌های منطقه تبوک و دیگر مناطق در دوره فیلمبرداری رزرو شدند.
آنچه بدان اشاره شد تنها مربوط به یک فیلم است درحالی که به زودی تهیه‌کنندگان جهانی چندین فیلم جهانی را در جده، نیوم، العلا، ریاض و مناطق متعدد پادشاهی کلید می‌زنند و این نشان دهنده فرصت‌های عظیمی است که این بخش آینده‌دار در کشور با خود دارد؛ درکشوری که صدها منطقه جذاب برای فیلمبرداری، نیروی انسانی مستعد و علاقه‌مند به کار، فرهنگی با آغوش باز برای مهمانان، ملتی با ذوق سینمایی عالی و تنوعی منحصربه فرد و غنی در همه ساختارهای طبیعی و هنری.
و در یک فیلم جهانی «هالیوودی» که تصویربرداریش در 24 نقطه بین العلا و جده درجریان است، بیش از 100 شهروند زن و مرد سعودی فرصت یافتند تا به عنوان هنرپیشه مکمل مشارکت کنند درحالی که سعودی‌ها 10درصد ثابت تیم تهیه کننده طرح فیلمبرداری فیلم را تشکیل می‌دهند. همچنین یک شرکت سعودی و یک شرکت بریتانیایی فعال در زمینه تولید که در سعودی ثبت شده دراین طرح مشارکت دارند. این درکنار مشارکت بیش از 4ستاره جهانی و میزبانی از آنهاست که به مدت چند ماه از صحنه‌های پادشاهی اقدام به تصویربرداری و دراین مدت از تعدادی از فعالیت‌ها دیدار کردند. درخصوص این دو فیلم درهمین مدت بیش از 1000 مصاحبه برای تست بازیگری انجام شد و پرده از استعدادهای سعودی برداشت که آینده‌ای روشن در صنعت درانتظار آنهاست.
همه این دست‌آوردها، نقاط جذب و قدرت‌های نهفته را که داریم، از راه چشم انداز عظیم نهضتی و توسعه‌ای ولیعهد شناختیم؛ چشم‌اندازی که جزئیات ما را بازشناسی، فرهنگ و هویت ملی ما را تقویت می‌کند و کشورمان را در جایگاهی می‌نشاند که درمصاف با کشورها در همه زمینه‌ها شایسته آن است.
در بازگشت به فعالیت گسترده تیم‌های تولید، هنرپیشه‌ها و افراد خلاق در مناطق مختلف سعودی، اثر هنری ساخت بخش‌ها به محض آغاز کار فیلمبرداری فیلم‌های جهانی درکشورمان کاملاً آشکارا خود را نشان می‌دهد درحالی که جنبه‌های دیگر اثرمثبت خود را بر چندین بخش می‌گذارند که بیرون از دایره روشنایی قراردارند، مانند بخش‌های پشتیبانی خدمات تولید‌های سینمایی، تجهیزات فیلمبرداری، کشف استعدادها، فرصت‌های شغلی آزاد، راهنمای توریسم، هتل‌داری و مراکز توریستی تاریخی و مدرن، رستوران‌ها و فعالیت‌ها و فصل‌های رفاهی، مشورت‌های قانونی و خدمات مالی و بانکی در کنار بخش‌های خدمات لوجستیک مانند حمل و نقل علاوه بر همه مبالغی که در پادشاهی در همه بخش‌ها در مدت زمان فیلمبرداری و تولید هزینه می‌شوند.
و از منظر سینمایی، شماری از کارگردان‌ها به دلیل تنوع گزینه‌های طبیعی، فرهنگی، تمدنی و غنای تجربه‌ها لوکیشن‌های سعودی را در آن نقطه‌های وسوسه برانگیز برای فیلمبرداری فیلم‌های خود ترجیح دادند؛ وقتی رو به شمال کشور پاک می‌آوری جزئیات منطقه «سنگی» العلا و کوه‌های شنی سرخ، دژ «النزار»، بازار «الشریف» در خیبر، بقایای کشتی «جورجیوس جی» در ساحل حقل و سواحل جادویی آن، صحرای الدیسه تبوک، دره «طیب اسم» در مقنا، کوه‌های «شن‌های زرد» در جده، قلعه «مارد» و آثار تمدن‌های تاریخی بشری در الجوب تو را می‌گیرند. اگر رو به شرق بیاوری واحه الاحساء، بزرگ‌ترین واحه نخل جهان به چشم‌هایت سلام می‌کند و از زیبایی بازار القیصریه الهفوف، هتل الکوت، بندر العقیر و صحرای سفید در سواحل شرقی ما و شنزارهای الدهنا و الربع الخالی بزرگ‌ترین صحرای گسترده جهان می‌گذری. در غرب سواحل دریای فتنه‌‌گر سرخ و سرزمین‌های تاریخی جده، ضباء، الوجه و ینبع تو را مبهوت می‌سازند. حال آنکه در جنوب دره جازان و مناطق عالی کوهستانی مشهور در کشت بهترین انواع قهوه جهان منتظرعاشقان تنوع جغرافیایی‌اند. کوه‌های دلربای عسیر با روستاها و فرهنگ اصیل و جزایر زیبا در امتداد کوه‌های سربه فلک کشیده تو را جذب می‌کنند. همچنین مناطق مرکزی پادشاهی خوراک بصری بی‌سابقه‌ای به دوستداران تپه‌های القدیه، کوه الحامض و شنزارهای طلایی صحرا علاوه بر تعدد مساحت‌ها و آثار شهرها و روستاهایش و تنوع فرهنگ‌های خاص و زیرساخت‌های اساسی‌اش... همه اینها و بیش از این درکشورما وجود دارد که درباره قدرت نقاط و تنوع آنها بر جذب صنعت فیلم‌سازی از سراسر جهان یقین داریم. 
علاوه بر نقاط قدرت جذب درمناطق سعودی، هیئت فیلم سعودی درماه دسامبر گذشته خبر از نیت خود برای آغاز مجموعه مشوق‌های داخلی و جهانی با هدف جذب تولیدات سینمایی سعودی و جهانی برای تصویربرداری در داخل پادشاهی داد که درآنها نسبت بازگشت نقدی به 40درصد می‌رسد. درست است که توانمندی عظیمی که بخش فیلمسازی پادشاهی شاهد آن است، و با حمایت بی‌سابقه از سوی رهبر چشم‌انداز آینده‌نگر ولیعهد با گام‌های مطالعه شده و دقیق آغاز شد که پس از مطالعات بسیار در بازار سعودی و توانمندی‌های داخلی محقق شد، از بازگشایی سالن‌های سینما در کشور پس از تعطیلی که برای چندین دهه طول کشید و آغاز مسابقاتی با جوایز سنگین برای توانمند سازی فیلمسازان و حمایت از تولید آن و جشنواره‌های مهم سینمایی درسعودی تا برسیم به تأسیس هیئت دولتی مسئول بخش فیلم و اتکا بر استراتژی آن، اما درگیرشدن در میدان و ورود به آشپزخانه‌های تولید از عهده دادن تجربه‌ها و پیشرفت بسیاربرمی‌آیند.
خوب است در اینجا یادی از تحقیقات بسیاری بکنم که کارشناسان داخلی و بین‌المللی درباره بازار سعودی و ایجاد قدرت‌های آن کارکردند که نشان می‌دهند تقاضا دربرخی بخش‌های فرهنگی از عرضه فراتر می‌رود و بی شک بخش فیلم یکی از آن صنایعی است که نشان داد تشنه متخصصان و نیروی انسانی شایسته است درکشوری که پر از استعداد و شیفتگانی است که منتظر فرصتند تا آن را مغتنم بشمارند. با حمایت رهبران و فعالیت و شیفتگی نیروهای انسانی توانمند بر ساختن آینده، پیش روی ما آینده‌ای چشم نواز وجود دارد.