طراحان 11 سپتامبر همچنان مشغول کارند

طراحان 11 سپتامبر همچنان مشغول کارند

یکشنبه, 27 مارس, 2022 - 18:30
طارق الحميد

نویسنده سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الأوسط»

پرسشی که اکنون مطرح می‌شود این است که راز تنش‌افزایی حوثی‌های تروریست علیه تأسیسات سعودی چیست؟ پاسخ بدون هیچ لف و دورانی چند نکته است؛ اول اینکه طراحان حوادث تروریستی 11 سپتامبر که در ایالات متحده روی داد همچنان با همان تفکر و عقلانیت مشغول فعالیت‌اند.

دراینجا ممکن است خواننده بگوید: چطور؟ بی‌شک ما با تنش‌افزایی ایرانی به وسیله حوثی‌ها مواجهیم، با مجهز ساختن این گروه تروریستی به موشک‌های بالستیک و پهپاد و استفاده از تجربه «حزب الله» تروریستی و ایرانی، آن هم برای محقق ساختن اهدافی که به تهران خدمت می‌کنند.

هدف اول به شکل و سیاق حوادث تروریستی11 سپتامبر در امریکاست، اما این بار با هدف قراردادن مستقیم سعودی. باراول حمله به ایالات متحده و درگیرساختن سعودی درآن ماجرا با استفاده از افراد سعودی‌ برای زدن پل بین سعودی و ایالات متحده بود.

آن زمان روابط سعودی-امریکایی در اوج تنش با پس‌زمینه انتفاضه دوم فلسطینی و فرصتی مناسب برای طراحان و نه مجریان ساده‌‎لوح آن بود. همه ما به یاد داریم گروه «القاعده» درآن زمان از حمایت بهت‌آور لوجستیکی و رسانه‌ای برخوردارشد.

پیش از این توماس کین، رئیس کمیته تحقیقات در حملات 11 سپتامبر گفت، اطلاعات زیادی به دست آورده که نشان می‌دهد در این حوادث تروریستی«احتمال دست داشتن ایران بیش از سعودی است».

و براین اساس ایرانی‌ها اکنون روند روابط دچار تنش سعودی-امریکایی را زیرنظر دارند و تلاش می‌کنند ازآن بهره‌برداری کنند و رابطه را بیش از پیش بحرانی کنند تا اهداف طرح مخرب خود را محقق سازند و از انفعال دولت امریکا برای به سامان رساندن توافق هسته‌ای به هرقیمتی بهره‎‌برداری کنند.

و به همین دلیل ایران تلاش می‌کند از راه تنش‌افزایی حوثی‌ها علیه تأسیسات سعودی در عمق بخشیدن به تنش موجود بین سعودی-امریکا سرمایه‌گذاری کند و نشان دهد امریکایی‌ها برای خلیج متحدی غیرقابل اطمینان‌اند. همچنین بحرانی کردن بازارهای مالی چرا که این موضوع به غرب و امریکا فشار واردمی‌کند. و رساندن این پیام به امریکایی‌ها که لازم است نام «سپاه پاسداران» از فهرست تحریم‌های بین‌المللی حذف شود. وقتی نام «سپاه پاسداران» از فهرست تروریسم حذف شود ایران به یک پیروزی وهمی در داخل رسیده است. همچنین دست به عملیات خوارساختن دولت کنونی امریکا زده که آن را با دشواری‌های انتخاباتی روبه رومی‌‎سازد و شکاف و اختلاف داخلی امریکا بین جمهوری‌خواه و دموکرات را عمیق‌تر می‌کند. و اگر نام «سپاه پاسداران» حذف نشود، «سپاه» و تندروهای پشت آن هدف دیگری را محقق ساخته‌اند.

بی‌شک «سپاه پاسداران» و پشت سرآن رهبر ایران و تندروها، نمی‌خواهند توافقی صورت گیرد؛ چون این مسئله نظام را به رویارویی با داخل می‌کشاند که درآن زمان خواستار اصلاحاتی می‌شود که نظام را دچار لرزه‌ها می‌کند و حتی به سقوط می‌کشاند.

نظام ایران مبتنی بر حالت انقلابی تهاجمی است و این نظام اصلاح پذیر نیست. «سپاه پاسداران» و آنهایی که پشت سرش ایستاده‌اند  تمایل ندارند در هیئت مخالف توافق هسته‌ای ظاهر شوند بلکه این غرب است که همراهی نمی‌کند.

به همین دلیل بر لزوم حذف نام «سپاه» از فهرست تروریسم پافشاری می‌شود و اکنون ایران بازی لبه پرتگاه را در منطقه انجام می‌دهد و نه تنها هدف قراردادن سعودی بلکه هدف قراردادن اربیل با 12 موشک بالستیک در عملیاتی که «سپاه پاسداران» آشکار و آن هم به صورتی حیرت آور به عهده گرفت همین هدف دنبال می‌شود.

این برجسته‌ترین دلایل تنش‌افزایی ایران به دست حوثی‌هاست و بدون شک کسی که زیان می‌بیند سعودی نیست بلکه بازارهای بین‌المللی‌اند. و شکی در حکمت و عقلانیت سعودی وجود ندارد و فرصت را از ایران خواهد گرفت.

اما اکنون زمان آن رسیده که درپاسخ به هرموشک و پهپادی، رهبران حوثی هدف قرارگیرند آن هم با عمل جراحی دردناک و به روشی مناسب تعامل با شبه نظامیان تروریستی.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای