اسرائیل و ایران؛ جنگ بین جنگ‌ها

  اسرائیل و ایران؛ جنگ بین جنگ‌ها

پنجشنبه, 14 آوریل, 2022 - 21:15
طارق الحميد

نویسنده سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الأوسط»

براساس گزارشی که روزنامه «وال استریت ژورنال» منتشرکرد، ارتش اسرائیل از سال 2017 و در چارچوب حمله گسترده به ایران و شبیه نظامیانش بیش از 400 حمله هوایی در سوریه و نقاط مختلف منطقه انجام داده است.

این روزنامه اطلاعات مهمی درباره حمله اسرائیل به ایرانی‌ها در برنامه‌ای که اسرائیل «جنگ بین جنگ‌ها» می‌نامد، منتشرکرده است. روزنامه به نقل از فرماندهان اسرائیلی می‌نویسد، هدف از زدن آن ضربه‌ها، عقب‌راندن ایران و تضعیف توان آن در صورت درگرفتن جنگ بین دوکشور است.

گزارش شامل اطلاعات مهمی است که مطالعه آنها به فهم واقعیت و تصویر آینده منطقه ما کمک می‌کند. از جمله آنها اطلاعاتی است که روزنامه از مقام‌های ایرانی و سوری نقل کرده است؛ جایی که روزنامه از یک مقام نزدیک به دستگاه امنیتی ایران نقل کرده، «سپاه پاسداران» خط قرمزی با این مضمون کشید:« اگر به ما حمله کنید انتقام می‌گیریم، چشم دربرابر چشم». و آنچه از ایران می‌بینیم کاملاً برعکس است و خلاصه‌اش این است:« اگر به ما حمله کنید در عراق و کشورهای خلیج پاسخ می‌دهیم و نه در اسرائیل».

و در صورتی که ایران در اسرائیل پاسخ دهد، شاید مثل همیشه با به آتش کشیدن غزه یا عملیات تروریستی که به «داعش» نسبت داده می‌شود که ایران ازسوریه تا عراق و همه منطقه حتی اسرائیل ازآن استفاده می‌کند، باشد.

و نسبت به سوریه، روزنامه از یک مشاور نظام نقل کرده، حملات اسرائیلی بر نفوذ نظامی ایران تأثیر نداشته و ایرانی‌ها «حضور خود را در سراسر کشور تقویت می‌کنند. و بسیار سخت است که موضع آنها کم رنگ شود». و این اظهار نظر تفکر امکان دور ساختن اسد از ایران یا بی‌طرف ساختنش را تضعیف می‌کند.

همچنین روزنامه بر «خط داغ» در سوریه و بین اسرائیل و روسیه پرتو افکنی کرده؛ جایی که یک مقام اسرائیلی می‌گوید« از خط برای هشدار به روسیه پیش از حمله به پایگاه‌های نظامی ایران در سوریه استفاده کرده‌اند، وقتی که نیروهای روسی با ایرانی‌ها فعالیت می‌کنند».

و این مسئله سکوت روسی در برابر حملات اسرائیلی در سوریه را توضیح می‌دهد؛ به خصوص که گزارش می‌گوید، اسرائیل موضعی علنی در حمایت از اوکراین نگرفت تا مایه خشم مسکو نشود و این بر عملیاتش در سوریه تأثیر بگذارد.

همچنین از جمله اطلاعات جالب توجه آزمایشی است که شرکت «رید سیکس سلوشنز» درباره دو پهپاد ایرانی انجام داده که اسرائیل آنها را سرنگون ساخت؛ که بزرگ‌تر بودند و طول بالهایشان به 23 پا می‌رسد و می‌توانند بیش از 1200 مایل پرواز کنند.

 و باز جالب اینکه یکی از پهپادها از روی هواپیمای «آر کیو-170 سنتینل» امریکایی کپی برداری شده است که ایران سال 2011 سرنگون کرد درحالی که دومی یک نمونه ساخت چین است و تروریست‌های یمن، عراق و سوریه به کارمی‌برند و به گفته ایالات متحده ایران آنها را به این پهپاد مجهز می‌کند و این شکست اطلاعاتی امریکا در مقابل ایران یا- و این خطرناک‌تر است- سهل‌انگاری اطلاعاتی امریکا در تعامل با تهران به خصوص در برنامه کپی‌برداری از پهپاد امریکایی را به ما نشان می‌دهد.

این داستان «جنگ بین جنگ‌ها» چندین نکته مهم را به ما می‌گوید از جمله اینکه اسرائیل به ایران حمله می‌کند حال آنکه دومی در پاسخ به امنیت منطقه ما ضربه می‌زند. و به ما می‌گوید باید کاملاً آماده باشیم که درصورت شعله‌ور شد آتش رویارویی، ایران به عمد امنیت ما را بیشتر هدف قرارمی‌دهد و نه امنیت اسرائیل.

همچنین گزارش به ما می‌گوید، ایالات متحده مدتی طولانی از رصد خرابکاری ایران و برخورد با آن سهل‌انگاری می‌کند. و در نتیجه منطقه ما باید بدون اتکا بر واشنگتن آماده باشد و به یاد داشته باشد که امنیت ما بیش از آنکه برای واشنگتن دچاردگرگونی اهمیت داشته باشد برای ما مهم است.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای