طارق الحميد
TT

همه مردان «سپاه قدس» تحت تعقیب‌اند

پس از همه تبلیغات ایران درباره قدرت «سپاه قدس» و گسترش آن در منطقه، اکنون همین سپاه از سوی اسرائیل تحت تعقیب قرارگرفته و مردانش در تهران و جلوی خانه‌شان حذف می‌شوند که به زبان فوتبال یعنی، اسرائیل اکنون بازی برگشت را در زمین ایران برگزار می‌کند پس ازآنکه ایران مدت‌ها در خارج بازی کرد.
آخرین مورد از این عملیات قابل توجه و پس از انتشار گزارش‌هایی درباره هشدار امریکا به اسرائیل برای هدف قرارندادن دانشمندان هسته‌ای روی داد، ترور یکی از فرماندهان «سپاه قدس» به نام سردار صیاد خدایی بود.
این عملیات نقطه تحولی در جنگ گسترده اسرائیل علیه ایران در زمین، هوا، دریا و حتی جنگ رسانه‌ای است پس از آنکه روزنامه «نیویورک تایمز» خبری درز کرده را منتشر ساخت با این مضمون که اسرائیل به مقامات امریکایی اطلاع داده پشت عملیات ترور بوده است.
آن اخبار درز کرده با خشم اسرائیلی روبه روشد که این یعنی واشنگتن مخالف حمله به ایران است، همچنین نشان داد تصمیم مقابله با تهران در اسرائیل گرفته شده و به مرحله خطرناکی رسیده که ممکن است موجب جنگ جدیدی بشود.
درست است که اسرائیل حضور ایران در سوریه خواه به شکل تجهیزات یا نیروی انسانی را هدف قرارمی‌دهد، اما حمله به «سپاه قدس» در داخل ایران به معنای این است که اسرائیل می‌خواهد پیامی به تهران ارسال کند با این مضمون که اهمیتی به تغییر موضع روسیه در سوریه نمی‌دهد.
همچنین بدین معناست که نفوذ اسرائیل در ایران حقیقی و تا به مرز نفوذ در خود «سپاه قدس» رسیده که نخوت و تکبر فرمانده سابقش قاسم سلیمانی پیش از ترور به مرز ارسال پیام مشهور به ژنرال دیوید پترائوس رسید و روز اول آگوست 2011 در همین روزنامه به نقل از گاردین منتشر کردم.
آن روز سلیمانی نوشت:« ژنرال پترائوس، باید بدانی که من قاسم سلیمانی سیاست ایران در قبال عراق، لبنان، غزه و افغانستان را مدیریت می‌کنم. در حقیقت سفیر در بغداد عضو سپاه قدس است و کسی که جایگزینش می‌شود نیز از سپاه قدس است».
امروز وضع تغییر کرده به طوری که حمله اسرائیل به «سپاه قدس» در ایران به معنای ریختن آبروی سپاه پاسداران و لشکر وابسته به آن و ضربه زدن به هیبت نظام و مشخصاً رهبر ایران است.
و این عملیات معمولاً به طور اتفاقی روی نمی‌دهد و نشان می‌دهد عملیات دیگری در پیش است.
و بدون شک این تعقیب «سپاه قدس» حتی به روحیه شبه نظامیان ایران در منطقه ضربه می‌زند و این منجر به خطای کشنده می‌شود که منتهی به رویارویی نظامی می‌شود که تأثیر آن بر همه منطقه کاملاً متفاوت خواهد بود.
و به همین دلیل درحال حاضر تنها می‌توان این پرسش‌ها را پیش کشید؛ آیا ایران با به کارگیری حماس برای حفظ آبرو غزه را قربانی می‌کند؟ آیا لبنان را به خصوص با بحران حزب الله با از دست دادن اکثریت نمایندگی در پارلمان به قربانگاه می‌برد؟ آیا ایران از راه خاک سوریه دست به تنش‌زایی می‌زند؟
بی‌شک نظام دمشق اکنون می‌پرسد وقتی در خود «سپاه قدس» در ایران نفوذ شده، اسرائیل تا چه حد در نظام سوری نفوذ کرده است؟ و هرگونه عملیات نظامی از سوریه چه پیامدهایی خواهد داشت؟
خلاصه سخن اینکه اکنون «سپاه قدس» بازوی خارجی سپاه پاسداران در خود ایران تحت تعقیب قرارگرفته و این یک نقطه تحول در جنگ موجود در منطقه ماست که شاید ما را به جنگ جدیدی نزدیک کند و پرسش این است که آیا نتایج این جنگ حساب شده است؟ پاسخ در حیطه علم غیب است.