طارق الحميد
TT

  زدن سر اختاپوس

با کم رنگ شدن شانس رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران، اظهارات اسرائیلی قابل توجهی صورت گرفت که درآنها سخن از نزدیک شدن تهران به داشتن سلاح هسته‌ای می‌رود و مهم‌تر ازآن سخن گفتن درباره استراتژی جدید اسرائیل برای حمله به ایران است.
برجسته‌ترین اظهار نظر را «مجله اکونومیست» از زبان نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیلی نقل کرد که گفت کشورش در تعامل با بازوهای ایرانی استراتژی زدن اختاپوس را دنبال می‌کند. و اکنون اسرائیل تصمیم گرفته استراتژی زدن «سر اختاپوس» را به کارببندد.
اخیراً بنت اظهار داشته:« به دلیلی سر اختاپوس ازمصونیت برخوردار بود و امروز دوره مصونیت نظام ایرانی به پایان رسیده». او در اظهاراتی در کمیته امور خارجه و دفاع گفت:« با سرعت بیشتر منتقل شدیم. ما درهرزمان و مکان کارمی‌کنیم و به همین هم ادامه می‌دهم». براین اساس این اظهارات به معنای آن است که استراتژی بازدارندگی اسرائیل تغییرکرده و به جای حمله به شبه نظامیان تهران در منطقه، اسرائیل تصمیم گرفت به طور مستقیم «سر اختاپوس» یعنی خود ایران را هدف قراردهد.
نکته قابل توجه اینکه عملیات اسرائیل در داخل ایران رو به افزایش گذاشته و نه تنها علیه چهره‌های برجسته مرتبط با برنامه هسته‌ای بلکه شامل فرماندهان نظامی و دانشمندانی با سطح پایین‌تر شد. تهران در برخی موارد ترورها را اعلام نمی‌کند تا از افتادن در تنگنا اجتناب کند. و همان طور که روزنامه «الشرق الاوسط» دیروز از زبان تحلیل‌گر امور ایران در گروه «اوراسیا» هنری روما نوشت« تهران نفوذ خود را در اطراف اسرائیل گسترش می‌دهد و تلاویو نفوذ خود را در عمق خاک ایران توسعه می‌دهد».
و همه اینها یعنی ما در لحظه تنش‌زایی منطقه قرارداریم و این به معنای شعله‌ور شدن رویارویی نظامی بین ایران و اسرائیل است که شاید برای آن برنامه ریزی نشده. و اینجا باید به دور از احساسات سخن گفت، در صورت وقوع چنین جنگی پیامدهای حقیقی برمنطقه خواهد گذاشت و پس ازآن دیگر با پیش ازآن یکی نخواهد بود، اما مسئله‌ای قابل انتظار است و عجیب نیست.
ایران بی لحظه‌ای عقلانیت سیاسی به گسترش حضور و نفوذ خود در منطقه ادامه می‌دهد و حتی تهران از سال2003 به تنش و بازی سیاسی برلبه جهنم بی هیچ نگرانی از پیامدهای این کار ادامه می‌دهد. برای نمونه قاسم سلیمانی پیش از ترورش به گونه‌ای رفتار می‌کرد که گویی او رهبر منطقه است و نه فرمانده شبه نظامیان.
ایران به هیچ توافقی پایبند نبود و اکنون فرصت به جریان انداختن پرونده شبه تعطیل شده هسته‌ای توسط امریکا را از دست داد، نه به این دلیل که ایران نمی‌خواهد به توافق دست یابد بلکه در میان جنگ برسر جانشینی رهبر معظم و تلاش سپاه پاسداران برای سلطه درآنجا، نمی‌تواند تصمیم‌های حقیقی بگیرد. به همین دلیل طبیعی است که به لحظه رویارویی پیش‌بینی شده برسیم که ایران خود مسبب آن است و پیش از این در منطقه ما به دولت اوباما گفته شد که هیچ راه حلی بدون «بریدن سر اختاپوس» وجود ندارد، و این نه برای دفاع از اسرائیل بلکه به دلیل ویران کردن کشورهای ما و ادامه هدف قراردادن امنیت‌شان گفته شد. و در نتیجه و با درپیش گرفتن راه حمله به سر اختاپوس، ما از هر زمان گذشته به وقوع رویارویی نظامی اسرائیلی-ایرانی نزدیک‌تر شده‌ایم و اکنون همان گونه که بارها نوشته‌ام بهتر است عواقب آن را درنظر داشت و آماده آن بود چون ایران مثل همیشه به طور مستقیم به اسرائیل پاسخ نمی‌دهد.
و هروقت اسرائیل به ایران در هرجا ضربه زد ایران در عراق یا با به آتش کشیدن غزه و لبنان یا حمله به خلیج پاسخ می‌دهد و در نتیجه این نیازمند آمادگی و هوشیاری است.