سفر قریب‌الوقوع به سعودی

سفر قریب‌الوقوع به سعودی

دوشنبه, 20 ژوئن, 2022 - 22:30
طارق الحميد

نویسنده سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الأوسط»

مجموعه‌ای مقاله و گزارش‌های خبری دررسانه‌های امریکایی پیرامون سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهوری جو بایدن به سعودی درماه آینده به چشم می‌خورد که ویژگی اصلی همه آنها تناقض است و می‌توان این پوشش را به برنامه پایین آمدن از درخت نامید، اما این داستان آنهاست و نه داستان ما.

سیاست صحنه شعارها و نیت‌های بی‌آلایش نیست و نه حتی رؤیاهای سادلوحان چپ... سیاست واقع‌گرایی، عقلانیت و زبان منافع است و مدرسه آن در منطقه ما پادشاهی عربی سعودی است؛ دیروز، امروز و به امید خدا فردا نیز.

در این برنامه‌ها حرف‌ها گفته می‌شود و تیرها شلیک و سعودی کشوری تأثیرگذار بر اطراف خود، منطقه، جهان عرب، جهان اسلام و جامعه جهانی می‌ماند و اینها حقایقی عینی‌اند و شعار نیستند.

همه این مسئله را می‌دانند، خواه جنگ اوکراین اتفاق می‌افتاد یا نمی‌افتاد و در نهایت سیاست ساخته واقع‌گرایان است و نه رؤیابینانی که در کشورهاشان دست رد برسینه‌شان زده می‌شود و نه تنها در سعودی یا منطقه.

بایدن می‌آید و پیش رویش پرونده‌های امنیت انرژی و منطقه و خطوط جنگ‌ رو به افزایش با ایران قرارمی‌گیرد و درجدول کاری‌اش حضور در نشست خلیجی-عربی با مشارکت مصر، عراق و اردن. همچنین برای تقویت مشارکت استراتژیک سعودی- امریکایی که نه یاوه‌سرایی چپ و نه شعارهای رؤیابین‌ها برآن سایه نمی‌اندازد.

بایدن می‌آید و برای غرب روشن می‌شود که نمی‌توان به ایران اعتماد کرد. از سعودی دیدار می‌کند که امروز بزرگ‌ترین و سریع‌ترین جنبش اصلاح در منطقه است و آن هم برای خود سعودی‌ها و نه راضی ساختن کسی. بایدن می‌آید درحالی که سعودی الگوی برتر درمنطقه است در مقابل الگوی مخرب و ویرانگر ایرانی.

شاید کسی بگوید بایدن به خاطر منافع کشور خود می‌آید و این درست است، اما به کسانی که با مقوله برای رئیس جمهوری امریکا منافع کشورش مهم‌اند و نه دیگران سرما را به درآوردند می‌گوییم، رهبری سعودی نیز برای محقق ساختن منافع سعودی‌ها و نه دیگران محکم و عقلانی بوده و همچنان مانده است.

و براین اساس سفر بایدن به سعودی و دیدارش با پادشاه و ولیعهد برای عمق بخشیدن به مفهوم منافع است و این برگه‌ای است که سعودی همیشه و در هرحال خوب می‌داند چطور به کارببرد چرا که سعودی کشوری وزین و دژ امنیت، ایمنی و ثبات برای همه منطقه است.

براین اساس آنچه نوشته و منتشر می‌شود و اکنون در غرب تبلیغ می‌کنند مهم نیست و این به خود آنها برمی‌گردد و باید برای پایین آمدن از درخت نردبان را بگذارند و همین طور آنچه غرض‌ورزها در منطقه ما می‌گویند برای ما اهمیتی ندارد چون آنها ضد وضعیت ما و آنچه در سعودی خواهان اصلاح، گشایش و تعمیق ثبات برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم، را نمایندگی می‌کنند.

می‌گوییم مهم نیست چون برخی در غرب با پرونده‌های مهم مانند حقوق بشر چه تجارتی کردند درحالی که چشمان خود را نسبت به ایران و سوریه می‌بستند. برخی تلاش می‌کنند به پرونده‌هایی که در قلب امنیت و ثبات منطقه‌اند آسیب بزنند و می‌بینیم برای نمونه عراق از پیامدهای آنها رنج می‌برد.

مهم و مهم‌تر اینکه عقلانیت مذکور سعودی که تدریس می‌شود چیره شد چرا که این منطق کشورهاست. همچنین مشارکت استراتژیک سعودی- امریکایی اکنون پس از تلاش‌ها برای متزلزل ساختنش با شعارهای واهی به مسیردرست برمی‌گردد و حوادث ثابت کردند سعودی کشوری است که نمی‌توان جایگاهش را دست‌کم گرفت.

امروز روز سرزنش مخالفان و تبلیغات نیست... امروز روز یادآوری این نکته است که سیاست هنر ممکن است و سیاست بدون واقع‌گرایی هیچ است. و این روش الگویی سعودی است و جز آن جزئیاتی بی ارزش‌اند.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای