ایران و توهم سیاسی

ایران و توهم سیاسی

یکشنبه, 7 اوت, 2022 - 17:30
طارق الحميد

نویسنده سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الأوسط»

در حالی که اسرائیل «جهاد اسلامی» را در غزه با دستگیری و ترور هدف قرار می‌دهد، سردار سرتیپ اسماعیل قاآنی، فرمانده «سپاه قدس» ایران، در اظهاراتی وعده داد که «حزب الله» قادر است در زمان مناسب، اسرائیل را از نقشه حذف کند.

قاآنی شامگاه جمعه در شهر ساری در شمال ایران گفت:« سطح امنیت رژیم صهیونیستی رو به افول است و فرزندان (حزب‌الله) قصد دارند در فرصتی مناسب ضربه نهایی را به رژیم صهیونیستی بزنند». وی می‌افزاید: « فرزندان (حزب الله) با از بین بردن این موجود مجعول، امید امام خمینی (ره) را برای محو اسرائیل از روی نقشه و جهان برآورده خواهند کرد». وی همچنین برحمایت ایران از «حزب الله» تایید کرد.

سؤالی که در اینجا از فرمانده «سپاه قدس» و همه اعضای مقاومت و مخالفان دروغین مطرح می‌شود، این است که «زمان مناسب» برای حذف اسرائیل از «نقشه و کره زمین» چه زمانی است؟ آیا قبل از ترسیم مرزهای دریایی لبنان و اسرائیل است یا بعد از آن؟

اینجا فرمانده «سپاه قدس» چنین می گوید، در حالی که عبدالله بوحبیب وزیر امور خارجه و مهاجرت لبنان می‌گوید، مذاکرات برای تعیین مرزهای دریایی جنوبی با اسرائیل وارد مراحل پیشرفته شده است.

بوحبیب در اظهارنظری به روزنامه لبنانی «الجمهوریه» گفت: مذاکرات پیشرفت‌های زیادی داشته و ما وارد مراحل بسیار پیشرفته شده‌ایم و به مراحل فنی رسیده‌ایم که وظیفه اعضای تیم میانجی آمریکایی، عاموس هوخشتاین و لبنانی‌های دارای همان تخصص است».

بنابراین، سؤال جدی این است که چه وقت «زمان مناسب» برای حذف اسرائیل از «نقشه و کره زمین» به قول فرمانده «سپاه قدس» است؟ چرا اکنون و در پاسخ به هدف قراردادن غزه توسط اسرائیل، به ویژه «جنبش جهاد اسلامی»، نباشد؟

مصیب‌بارتر از آن اینکه تلویزیون ایران دیروز شنبه اعلام کرد، فرمانده «سپاه پاسداران»، حسین سلامی، در دیدار با زیاد النخاله، دبیر کل سازمان «جهاد اسلامی» مقیم ایران گفته «اسراییلی‌ها بار دیگر بهای سنگین جنایات اخیر خود را خواهند پرداخت». 

بر این اساس، کمترین چیزی که در مورد این اظهارات اخیر ایرانی در مورد اسرائیل می‌توان گفت این است که یک توهم سیاسی و توهم فروختن به پیروانی است که تصمیم گرفتند از عقل استفاده نکنند و تجربیات را به جای عمل با گفتار ارزیابی کنند.

جنگ غزه نه اولین و نه آخرین است، اما هر بار ثابت می‌کند، ایران از غزه بهره برداری می‌کند، همانطور که از لبنان سوء استفاده می‌کند تا برگه‌های مذاکراتش با غرب را تقویت کند. و همه می‌دانیم که ایران گلوله‌ای به سوی اسرائیل شلیک نکرد و شلیک نخواهد کرد، نه در دفاع از غزه و نه از لبنان.

تاریخ شاهد بود که وقتی جنگ لبنان در سال 2006 آغاز شد، حسن نصرالله در تلویزیون با التماس گفت، کسانی که لبنان را دوست دارند باید این جنگ را متوقف کنند. لبنان امروز به همان اندازه که از اشغال ایران از طریق «حزب الله» رنج می‌برد، از جنگ رنج نمی‌برد که تهدیدی برای فروپاشی کل کشور است.

بنابراین ما با یک توهم سیاسی ایرانی روبرو هستیم که منطقه طی چهار دهه از آن چیزی جز ویرانی و تخریب به دست نیاورده، چه در غزه و لبنان چه در سوریه و یمن و این جدای از فاجعه بزرگ در عراق است.

این وضعیت تغییر نخواهد کرد و این توهم پایان نخواهد یافت تا زمانی که ایران بهای واقعی همه جنایت‌های خود در منطقه ما را نپردازد.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای