سوریه غصب شده 

سوریه غصب شده 

یکشنبه, 4 سپتامبر, 2022 - 13:00
طارق الحميد

نویسنده سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الأوسط»

شمارش تعداد حملات اسرائیل که ایران و گروه‌هایش در سوریه را هدف قرار داده‌اند کاری سخت است و حتی ممکن است در زمان انتشار این مقاله ضربه جدیدی وارد شود، اما بدون شک اسرائیل به دنبال تداوم و بالا بردن سطح تنش برای تکمیل این حملات است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که بعدا متوقف شوند و حتی ممکن است افزایش یابد.

من فکر نمی‌کنم که موردی مشابه این حملات اسرائیل به خاک سوریه در هیچ کشور دیگری در جهان، به این شکل واضح و در میان سکوت بین‌المللی که حکایت از رضایت و موافقت دارد، وجود داشته باشد.

اسرائیل مدتی پیش اعلام کرد که اهمیتی به توافق هسته‌ای ایران، خواه امضا شده باشد یا نه، نمی‌دهد و به ربطی به آن ندارد و این کشور، یعنی اسرائیل، به هدف قراردادن سر اختاپوس ایرانی و بازوهایش در منطقه ادامه خواهد داد.

این همان کاری است که اسرائیل از زمانی که به دروغ به بهار عربی معروف شد انجام می‌دهد، اگرچه انقلاب سوریه درست‌تر و معتبرتر است، اما حملات اسرائیل اکنون رو به افزایش دارد و رهبران و مخازن مهمات ایرانی را هدف قرار می‌دهد و علاوه بر هدف قرار دادن مستمر ایران، رهبران «حزب الله» در آنجا و انبارهای مهماتش را هدف قرارمی‌دهد.

تشدید این حملات تنها باعث شرمساری رژیم دمشق نمی‌شود؛ به خصوص که وزارت خارجه اسد از شورای امنیت می‌خواهد که این حملات را متوقف کند و چنین مسئله‌ای بعید است زیرا شورای امنیت در وهله اول از سوری‌ها در برابر جنایات اسد محافظت نکرده است.

بنابراین، شرم در اینجا فقط برای رژیم اسد نیست، بلکه خود ایران نیز دچار دردسر است که ضربات مهلک اسرائیل را در داخل خود تهران، از ترور فرماندهان «سپاه پاسداران» و حتی انجام تحقیقات تصویری و سمعی و بصری با برخی از آنها در داخل ایران آن را شرمسار کرده است. 

شرمساری برای رهبران «حزب الله»، علیرغم ماشین رسانه‌ای پوسیده حزب، و قبل از آن رژیم اسد، که سعی دارند تصویری دروغین از پیروزی‌های خیالی ارائه دهند، همانطور که چپ‌های عرب و ناسیونالیست‌ها تبلیغ می‌کردند، که «جنگ بدون سوریه وجود ندارد» که به سرزمینی مباح و غصب شده تبدیل شده است. به دلیل این شرمساری، اسدی و ایران و شرمساری «حزب الله»، این حمله رسانه‌ای به جای پرسش از دروغ «مقاومت و مخالفت» که توسط عوامل ایران در ایران و منطقه تکرار می‌شود، اکنون بر روسیه متمرکز شده که آن را به خاطر نرمش و تساهل با اسرائیل مقصر می‌داند. 

به عنوان مثال، جمعه گذشته روزنامه ما به نقل از یک منبع از رژیم اسد که نامش را فاش نساخت نوشت، روس‌ها به ایرانی‌ها توصیه کرده‌اند که مقرهای نظامی ایران را تخلیه کنند « تا از حملات هوایی اسرائیل در امان بمانند و ثبات در غرب سوریه حفظ شود».

به گفته این منبع، سه افسر روسی «چهارشنبه گذشته در فرودگاه نظامی حماه به همتایان ایرانی خود گفته‌اند، تا زمانی که ایران در این بخش مهم سوریه باقی بماند، نباید بهانه یا بهانه‌ای برای ادامه بمباران به اسرائیلی‌ها بدهند». 

از این اخبار درز یافته معلوم می‌شود، رژیم اسد می‌خواهد بگوید روسیه به طور کامل به حفاظت از آن پایبند نیست و عملیات اسرائیل را تسهیل می‌کند. حقیقت این است که روسیه خود در یک رویارویی آشکار نه با اوکراینی‌ها، بلکه به طور کلی با غرب است و طبیعی است که عملیات و منافع خود را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد، حتی در سوریه که گفته می‌شود مسکو موشک‌های «اس 300» را از آن خارج ساخته است....

بنابراین، میزان شرمساری رژیم اسد، ایران و گروه‌های آن در منطقه، به ویژه «حزب الله»، برای نظام ایران و نظام اسد بزرگ و نگران کننده شده است. همچنین به این معنی است که هیچ خط قرمزی برای اسرائیلی‌ها در سوریه وجود ندارد که همیشه دروغ «مقاومت و مخالفت» را به ما یادآوری می‌کند.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای