این است ایران

این است ایران

دوشنبه, 12 سپتامبر, 2022 - 10:00
طارق الحميد

نویسنده سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الأوسط»

از زمان باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می‌شنویم که ایران همکاری خواهد کرد و ما در منطقه نیز از زمان  فریب کبوترها و شاهین‌های ایرانی و از زمان هاشمی رفسنجانی همین را می‌شنویم. همین موضوع را اروپایی‌ها و دولت فعلی آمریکا تکرار کردند.

و همه اینها محقق نشده است، اما حالا بیایید در یک هفته، نه دهه‌ها یا سال‌ها، درباره ایران صحبت کنیم. در زمانی که دولت آمریکا و غرب منتظر پاسخ ایران به مذاکرات درباره پرونده هسته‌ای بودند، پاسخ تهران مشخص بود، زیرا ایران به مذاکرات هسته‌ای به گونه‌ای پاسخ داد که آمریکا و غرب را ناامید ساخت و پاسخ ایران به عنوان یک «گام به عقب» توصیف شد و این را آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها گفتند که دیروز بیانیه‌ای در این زمینه صادر کردند، به طوری که فرانسه، انگلیس و آلمان ناامیدی خود را از خواسته ایران در گفت‌وگوها برای احیای توافق هسته‌ای 2015 اعلام کردند که از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد می‌خواهد تحقیقات درباره کشف آثار اورانیوم در سه سایت را ببندد.

در این بیانیه آمده است که این امر مذاکرات را به خطر می‌اندازد و سه کشور گفتند که «این آخرین خواسته تردیدهای جدی را در مورد نیات و تعهد ایران به نتیجه موفقیت آمیز» توافق هسته‌ای ایجاد می‌کند و «موضع ایران با تعهدات الزام‌آور قانونی آن ناسازگار است».

و سه کشور اعلام کردند:« با توجه به ناکامی ایران در انعقاد توافق، ما با شرکای بین‌المللی درباره بهترین روش برای مقابله با ادامه تشدید تنش هسته‌ای ایران و عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص توافق پادمان‌های معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای مشورت خواهیم کرد».

و چهارشنبه گذشته، آلبانی پس از حمله سایبری تهران به آن کشور روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد و به دنبال آن اعضای «ناتو» بیانیه‌ای در محکومیت ایران صادر کردند. «شورای آتلانتیک شمالی» در بیانیه خود اعلام کرد: «ما به شدت چنین فعالیت‌های مخرب سایبری با هدف بی ثبات کردن یک متحد، آسیب رساندن به امنیت آن و مختل کردن زندگی روزمره شهروندان را محکوم می‌کنیم».

و جمعه گذشته دادستانی آلمان از کشف و ضبط بیشترین مقدار مواد مخدر در تاریخ این کشور با منشاء ایران خبر داد. نمایندگان دادستان آلمان اعلام کردند که پس از کشف بزرگترین کشفیات هروئین در تاریخ این کشور توسط پلیس و کشف حدود 700 کیلوگرم در یک عملیات امنیتی علیه یک باند قاچاق مواد مخدر از ایران، چهار نفر دستگیر شدند.

بسیار خوب، این اخبار ایران در یک هفته است و ما به این موضوع اشاره نکردیم که ایران الان در عراق، سوریه، لبنان یا یمن چه می‌کند یا تهران در آب‌های خلیج یا مناطق دیگر با هدف قراردادن کشتی‌ها و تهدید ناوبری چه می‌کند.

این ایران تنها در یک هفته است، ایرانی که در آن غرب به رهبری اوباما رئیس جمهوری اسبق آمریکا ایده همکاری ایران و تمایل تهران به گشایش را ترویج می‌کرد. اوباما به ویژه درباره منتقدان ایران و رویکردش در قبال ایران می‌گفت که آنها همان صداهایی هستند که خواهان جنگی دیگرند.

این ایرانی است که درهمسایگی ماست و تروریسم و خرابکاری را به منطقه ما صادر می‌کند و نزدیک به چهار دهه است که علیرغم همه حرف‌های دروغین درباره کبوتر و شاهین و صحبت‌های دروغین درباره تمایل ایران به همکاری و مذاکره و گشاده رویی... این ایران فقط در یک هفته است!


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای