سمير عطا الله
نویسنده و روزنامه‌نگار لبنانی، در روزنامه‌های النهار و دو مجله الاسبوع العربی و الصیاد لبنانی و روزنامه الانباء کویتی فعالیت کرده است
TT

دنیای بسیار جدید

کریستف کلمب، مشهورترین کاوشگر تاریخ اواخر قرن پانزدهم، با ناوگانی متشکل از سه کشتی به سوی هند راه افتاده بود. او می‌خواست از آنجا با انبوهی از ادویه‌ و چاشنی‌ها بازگردد، اما در عوض به سرزمینی ناشناخته‌ای رسید که به نام «دنیای جدید»، آمریکا یا ایالات متحده شناخته خواهد شد. جهان قدیم لابد اروپا بود که از آن آمده بود.
با این حال، جهانی با قدمتی نه چندان کمتر وجود دارد که توسط کاوشگران دیگر، مانند مارکوپولو (باز ایتالیایی) که به چین رسیده و حدود دو دهه در آن زندگی کرده بود، جستجو شده است. این قاره آسیا است که ما بخشی مهم در آن هستیم. تنها به این دلیل که چین و هند را دربرمی‌گیرد بزرگترین تجمع انسانی روی زمین است، اما اندونزی، بزرگترین کشور اسلامی را نیز در برمی‌گیرد.
آسیا برای قرن‌ها، سرزمین توسعه نیافتگی، برده‌داری و بی‌حالی افیون بود، اما اکنون دنیای جدید و معادن طلاست. از قاره قحطی به قاره‌ای با رشد، سرعت و وسعت چشم‌انداز تبدیل شد. جزیره هنگ کنگ الگوی فقر، اعتیاد و قاچاق بود و به گران‌ترین املاک دنیا تبدیل شد. غول آسیایی همه جا از خواب بیدار شده، در حالی که اروپا شروع کرد به طعنه، قاره کهن نامیده می‌شود. همانطور که «گروه بیست» بزرگ‌ها، 60 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد. بیشتر آنها در آسیا هستند، جایی که کشورهای بزرگی مانند چین، ژاپن، تایلند و کره جنوبی پیشرفت‌های باورنکردنی داشته‌اند و همچنین یک گروه متوسط مانند هنگ کنگ و سنگاپور.
از نشست «بیست» در جزیره بالی، شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، این دور از توسعه مشارکت با دوستان آسیایی را آغاز کرد. نکته خوب در مورد این همکاری اینکه بین دو تیم برابر است. سعودی که از نظر فرصت‌ها غنی است، در شریک آسیایی یک سرمایه‌گذاری برابر در زمینه انرژی و شاخه‌های آن می‌یابد نه فقط یک شریک دیگر. «دنیای جدید» آمریکایی یا دنیای قدیمی اروپایی، دیگر تنها شریک اقتصادی غول نفتی سعودی نیست. در این رابطه خاص، ولیعهد کاری را که خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز در سال 2017 در سفردوره‌ای آسیایی بزرگ خود آغاز کرد، تکمیل می‌کند و پسر نیز راه پدر را در حمایت از چشم‌انداز دوستی‌های بین‌المللی، استقلال کشور و تصمیم‌سازی سعودی دنبال می‌کند. اولین عنصر این استقلال، استحکام اقتصاد است. پادشاهی به عنوان بخشی از حسن نیت، سهم آسیا از آرامکو را 5 درصد از سهام تعیین کرده بود.
از بالی تا بانکوک، با گذر از سئول، افق دنیای جدیدی به روی شرکا و فرزندان قاره آسیا باز می‌شود. پیام پدر و رؤیای پسر.