سمير عطا الله
نویسنده و روزنامه‌نگار لبنانی، در روزنامه‌های النهار و دو مجله الاسبوع العربی و الصیاد لبنانی و روزنامه الانباء کویتی فعالیت کرده است
TT

انگار واقعاً اتفاق افتاده

جنگ جهانی سوم هنوز رخ نداده است و مرگ لبنان به طور رسمی اعلام نشده است آن‌طور که استاد عبدالباری عطوان پیش بینی کرده بود، اما وضعیت جهان مانند حال و هوای پس از جنگ‌های بزرگ است. جامعه شناس بنگلادشی، محمد یونس (برنده نوبل 2006) می‌گوید: «جهان بیش از هر زمان دیگری در بحران قراردارد. قبل از همه‌گیری می‌گفتیم به خاطر گرم شدن زمین و هر چیز دیگری در بحران هستیم و تصور نمی‌کردیم اتفاق بدتری برایمان بیفتد. سپس ناگهان دنیا تغییر می‌کند و برای دو سال و نیم پشت درها محبوس می‌شود، مشاغل متوقف می‌شوند، مردم شغل خود را از دست می‌دهند و بسیاری فقیر می‌شوند. این چیزی است که تنها جهان سوم یا فقط کشورهای فقیر را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، بلکه کل جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پس از آن جنگ اوکراین آغاز شد و ما دیگر هیچ موجودی را نمی‌بینیم که تحت تأثیر آن قرار نگرفته باشد. و اوضاع بدتر و بدتر خواهد شد. اکنون ترس از قحطی جهانی، کمبود مواد غذایی و تورم در همه جا وجود دارد.»
لازم نیست دانشمند و انسانی مثل محمد یونس را بخوانیم تا بفهمیم در کدام لبه جهان زندگی می‌کنیم. شنیدن یک بخش خبری، یا خلاصه آن کافی است. و آنهایی که شش ماه پیش هشدار می‌دادند که جنگ بر مولداوی تأثیر خواهد گذاشت، دیروز به همان چیزی که پیش‌بینی کردند رسیدند. 8 میلیون اوکراینی در کیف بدون برق هستند. اروپا که قرار بود ثروتمندترین و باثبات‌ترین مکان روی زمین باشد، اکنون در کمبود پس از جنگ جهانی دوم زندگی می‌کند. همانطور که آگاهان از جمله محمد یونس، آنتونیو گوتریش و ایمانوئل مکرون هشدار می‌دهند، آنچه در پیش است بدتر است.
گزارشی را در کانال «یورو نیوز» در مورد کمبود زغال سنگ در اروپای شرقی تماشا کردم. در آن مردی با قد غول پیکر نشان داده می‌شود که در مقابل سبد زغال سنگ به اندازه یک سبد تخم مرغ ایستاده و می‌گوید، این تمام چیزی است که او برای زمستان دارد. همانطور که محمد یونس، «بانکدار فقرا» به شکل فاجعه‌باری می‌گوید، بحران‌های جهان به شکلی پیاپی روی دادند و جهان به‌طور تصادفی یا از روی طراحی در آستانه قحطی جهانی یا یک انفجار هسته‌ای قرار دارد. روز به روز، پیشگویی‌های هنری کسینجر، که در جنگ‌ها، بلایا و اشتباهات دائمی جهان به دنیا آمده و زندگی کرده، بیشتر می‌شود.
تنها منبع یا منشأهای شادی از خلیج می‌آیند: آرامکو و فوتبال سعودی، اقتصاد در ابوظبی و دبی. گل‌ها در عمّان. الحمدلله و نیازی به بقیه اخبار نیست: عراق همین طور است که بود، سوریه قلب تپنده عربیت، قلب مهربان ایران و قلب صمیمی روسیه است. و لبنان در همه جا به دنبال رئیس جمهوری است!