لطفا اطلاعات را تصحیح کنید!

لطفا اطلاعات را تصحیح کنید!

جمعه, 9 دسامبر, 2022 - 18:15
طارق الحميد

نویسنده سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الأوسط»

دو اظهارنظر از سوی مقامات ایرانی صورت گرفته که مضحک‌اند و حکایت از آن دارند، ما با رژیمی خرافه‌‌ای و متوهم روبه‌رو هستیم. اولی ازسوی فرمانده نیروی دریایی « سپاه پاسداران»، دریاسالار و در واقع می‎گوید « دزد دریایی» علی رضا تنگسیری است. دزد دریایی می‌گوید: به صهیونیست‌ها و غرب به ویژه کشورهای مرتجع منطقه هشدار می‌دهیم، صبر ما حدی دارد و نمی‌خواهیم خون بی گناهان بریزد.

اظهارنظر دوم مربوط به رئیس جمهوری ابراهیم رئیسی که توهین آمیزتر و مضحک‌تر است. او می‌گوید: «کسی که از دموکراسی صحبت می‌کند چگونه می‌تواند از رژیم‌هایی حمایت کند که حتی یک انتخابات در منطقه برگزار نکرده‌اند؟» به نظر می‌رسد رئیسی از منطق علی خامنه‌ای رهبر انقلاب پیروی می‌کند که معتقد است انتقاد از «رژیم» به دلیل بی‌آزادی «نشانگر آزادی» است.

هر دو عبارت فوق، اظهارنظر دکتر محمد الرمیحی در مقاله دیروزش را تأیید می‌کنند. الرمحی نوشت، در ایران « مردان عمامه پوشی هستند که کمترین واژگان سیاست را نمی‌فهمند» و « روحانی در حکومت تا بالاترین درجه از انکار واقعیت به سرمی‌برد».

اما در باره اظهارنظر رئیسی در مورد انتخابات، واقعیت این است که نگاه ایران به انتخابات با دیدگاه حسن نصرالله یا بشار اسد تفاوتی ندارد، زیرا انتخابات برای آنها طرد، ترور و انحصار قدرت با 99 درصد موافق است حتی اگر کشور ویران باشد.

رژیم آخوندها که مرجع آنهاست، فرقی با آنها ندارد، زیرا از « شورای نگهبان» استفاده می‌کند، که به‌عنوان یک جداکننده عمل می‌کند و هر کسی را که بخواهد حذف می‌کند و فقط به کسانی که می‌خواهد اجازه نامزدی می‌دهد. از موضوع دیگری هم استفاده می‌کند که برای آنها اساس محسوب می‌شود و آن هم  بازداشت و حبس خانگی مخالفان است.

حقیقت اینکه این رژیم آخوندهاست که به دموکراسی در منطقه ضربه زد، خردمندان را از آن بیگانه کرد و حتی با حضور آیت الله خمینی در صحنه، چه در خلیج، چه در عراق و چه در لبنان تا برسد به سوریه آن را نابود ساخت و به منبع خطر برای ثبات منطقه تبدیل کرد.

کافی است به وضعیت خود ایران، لبنان و عراق از زمان روی کار آمدن خمینی همچنین عراق پس از حمله آمریکا و سوریه دیروز و امروز و البته لبنان که بدترین نمونه عربی از دموکراسی و انتخابات است نگاهی بیندازیم.

این ما را به اظهارات نه دریاسالار بلکه «دزد دریایی» می‌رساند که به آنچه «کشور‌های مرتجع منطقه» می‌خواند هشدار می‌دهد. و این اظهار نظر مایه تمسخر است و نشان می‌دهد نظام ملایان درتوهم زندگی می‌کند و بر اساس خرافه قراردارد. «دزد دریایی» از کدام کشورهای مرتجع صحبت می‌کند؟ کشورهای عربی خلیج ؟

آیا او به اطراف خود نگاه نمی‌کند و به واقعیت کشورهای خلیج در مقایسه با ایران نمی‌اندیشد؟ و مردمان خلیج در مقایسه با مردم ایران و یا در مقایسه با کشورهای تحت اشغال ایران در منطقه چگونه زندگی می‌کنند؟ آیا می‌توان واقعیت زنان خلیج را با زنان ایرانی مقایسه کرد؟ یا حتی واقعیت جوانان را؟

آیا می‌توان واقعیت اقتصادی، توسعه، همزیستی، صلح و امنیت کشورهای خلیج را با ایران مقایسه کرد؟ آیا کشورهایی که به روی سرمایه گذاری و گردشگری باز هستند را می‌توان با سیستم بسته و عقب مانده‌ای که از گردشگران به عنوان گروگان استفاده می‌کند مقایسه کرد؟ یا در کشورش انفجار راه بیاندازد و سپس «داعش» را متهم کند، کاری که رژیم اخیراً انجام داد؟

آنچه آخوندها به صراحت در مورد آن صحبت نمی‌کنند، تمایل شدید آنها به توقف پوشش رسانه‌ای و بر اساس معادله ثبات در ازای رسانه‌ها است و به  این دلیل است که « دزد دریایی» تهدید می‌کند؛ آنها از سعودی می‌خواهند که مثلاً اعتراضات در ایران را پوشش ندهد تا ثبات برقرار شود.

پس اینجا چه کسی مرتجع است؟ آنچه مسلم است رژیم آخوندی و به همین دلیل می‌گوییم: لطفاً اطلاعات را اصلاح کنید، شما مرتجع هستید نه کشورهای منطقه که برای رسیدن به آنها به دهه‌ها وقت نیاز دارید.


 


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای