ایران یک کشور سرکش است

ایران یک کشور سرکش است

چهارشنبه, 21 دسامبر, 2022 - 15:00
طارق الحميد

نویسنده سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الشرق الأوسط»

وقایع پیش روی ما مؤید این نکته‌اند که رژیم آخوندها، ایران را به کشوری سرکش تبدیل کرده است، همچنین از مدتی پیش به ویژه پس از توافق ناکام هسته‌ای که سال 2015، تحت نظارت دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده صورت گرفت، شکست تعامل آمریکا و غرب با ایران به اثبات رسید.
توافق هسته‌ای در آن زمان کوتاه و مختصر شد و به پرونده غنی‌سازی و برخی تأسیسات تقلیل یافت، اما دیگر تسلیحات، به‌ویژه موشک‌ها و پهپادها را که ثابت شد رژیم آخوندها آن زمان در منطقه از آنها استفاده می‌کرد، در نظر نگرفت.
آن زمان- سال 2015- هشدارهای کشورهای منطقه از جمله اسرائیلی‌ها مبنی بر خطر غفلت از مذاکرات موشکی، پهپادی و شبه نظامیان ایرانی در منطقه شنیده نشد.
امروز، همه این خطرات ثابت شده، زیرا هیچ پایبندی به توافق هسته‌ای وجود ندارد، بلکه تهران همان زمان از بیش از 100 میلیارد دلار دارایی مسدود شده در خارج از کشور بهره‌مند شد و توانست فروش نفت خود را از سر بگیرد و به این ترتیب تامین مالی شبه نظامیان و ساخت هواپیماهای بدون سرنشین و غیره را ازسرگرفت.
امروز پهپادهای ایرانی در حال ضربه زدن به کی‌یف‌اند و این هدف گرفتن «ناتو» است، زیرا بدون حمایت اتحاد، اوکراین مدت‌ها پیش به دست روس‌ها می‌افتاد. و بدتر از آن همچنین ثابت شده، خرید قطعات این پهپادها از آمریکا و اروپاست که نشان از بی تدبیری اطلاعات آمریکا و غرب دارد.
درباره شبه نظامیان ساده‌ترین مثال وجود دارد؛ خودداری حوثی‌ها از تمدید آتش‌بس و تنبیه و مجازات یمنی‌ها توسط آنهاست و همه می‌دانند که این تصمیم ایران است، زیرا آخوندها می‌خواهند ابتدا برای توقف پوشش رسانه‌ای اعتراضات در ایران مذاکره کنند.
آخوندها قبلاً برای هدف قراردادن خاک سعودی برنامه‌ریزی کرده بودند و پس از اینکه احساس کردند عواقب واقعی در پی خواهد داشت، پاپس کشیدند. ما با خلأ ریاست جمهوری در لبنان مواجهیم و با مانعی همیشگی در عراق و همه اینها به خاطر شبه نظامیان ایرانی است.
بالاتر از همه اینها، میزان جنایت‌های رژیم آخوندهاست که در حق مردم معترض ایران و جنایت‌هایش صورت می‌گیرد که ایرانیان آشکارا علیه رهبر علی خامنه‌ای شعار می‌دهند و در خیابان‌ها اقدام به عمامه اندازی می‌کنند.
و رژیم آخوندی با اعدام جوانان در ملاء عام و در خیابان‌ها و شکنجه سیستماتیک و وحشیانه بازداشت شدگان؛ زن و مرد با آزار جسمی، آزار و اذیت و تجاوز جنسی، در یک روند وحشیانه و بی‌سابقه مقابله می‌کند.
همه اینها در حالی اتفاق می‌افتد که ایالات متحده و غرب تنها تحریم‌های فردی را بر افرادی اعمال می‌کنند که اهمیتی به این تحریم‌ها نمی‌دهند، بلکه محبوبیت آن‌ها را افزایش می‌دهند و موقعیت خود را در داخل رژیم تقویت می‌کنند، زیرا این تحریم‌ها به آن‌ها در مبارزه آشکار آخوندها برسر قدرت موقعیتی در برابر همتایان خود در رژیم می‌دهد.
بنابراین، اکنون این سئوال متوجه آمریکا و اروپاست: این نرمش در برخورد با رژیم آخوندی که جنایاتش در خود ایران، منطقه و همچنین اوکراین آشکار شده است- جدا از تلاش برای آدم ربایی در ایالات متحده و تهدید اصحاب رسانه در بریتانیا در زمینه پوشش رسانه‌ای اعتراضات در ایران- تا چه زمان ادامه خواهد داشت؟
بنابراین، تصورمی‌شود و انتظار می‌رود، تحریم‌های «هوشمند» توسط آمریکا و سازمان ملل، به‌ویژه اتحادیه اروپا، علیه ایران از طریق «بازگشت سریع» مندرج در توافق شکست‌خورده ۲۰۱۵ اعمال شود.
و اگر ایران اکنون به عنوان کشور سرکش اعلام نشود پس کشور یاقی کدام است؟ غرب و قبل از آن آمریکا از کدام ثبات و حقوق بشر صحبت می‌کنند؟ بنابراین باید با جنایتهای آخوندها مقابله کرد و برای حمایت از ایرانیانی که می‌خواهند از شر آنها خلاص شوند، دست به کار زد.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای