طارق الحميد
TT

غزه... جنگ لبه پرتگاه

با وجود همه فجایع به‌نظر نمی‌رسد راه‌حل‌هایی برای جنگ غزه در افق وجود داشته باشد و دلیل اصلی آن تاکنون این است که هر دو طرف يعنى حماس و اسرائیل قادر به ارائه راه حل های واقعی برای توقف این جنگ نیستند.
حماس بدون اینکه به روز بعد از ٧ اكتبر فکر کند دست به عملیات زد و فکر می کرد که این یک جنگ مكرر است و به دنبال آن آتش بس و تبادل اسرا انجام می شود، اما واقعیت چیز دیگری نشان داد. اسرائیل با یک جنگ «جنون آميز» پاسخ می‌دهد، و تنها یک چیز در تصور رؤساى آن وجود دارد: روز بعد. چگونه؟ این دولت دست راستی اسرائیل افراطی ترین است. اسرائیل در داخل دچار شكاف شده است و کسی که رهبری آن را بر عهده دارد، یعنی نتانیاهو، فردی است که سعی مى كند از اتهامات فساد بگريزد و در داخل و خارج اسرائیل متهم به تباه كردن روند دموکراتیک است.
او امروز برسر دوراهی دیگری قرار دارد که همان معضل تحقیقات آتی در داخل خود اسرائیل و بعد از جنگ است تا به یک سئوال پاسخ دهد و آن اینکه: عملیات نفوذ حماس در 7 اکتبر چگونه رقم خورد؟ این همان چیزی است که سرهای بسیاری را در آنجا به زير خواهد کشيد.
بنابراین، جنگ غزه در حال حاضر، و من در اینجا اصلاً در مورد مردم بیگناه غزه صحبت نمی کنم، بلکه سخن از «حماس» در مقابل اسرائیل است كه به ما می گوید، این جنگ بین دو طرفى در جریان است که افراطی ترین و رادیکال ترین اند و هر دوى آنها از ترس عواقب آن در دوراهی بی بازگشت قراردارند.
در باره «حماس»، عملیاتی با عواقب پیش بینی نشده انجام داد و اين نه اولین بود و نه دومين، آن هم در زمانی که قبل از جنگ سخن از یک حركت سعودی- آمریکایی برای بهبود فرصت های فلسطینی ها و پیشبرد روند صلح متمرکز بود، غزه را به آتش کشید.
در نتیجه امروز «حماس»مى داند مردم غزه این ماجراجویی حساب نشده را نخواهند بخشید، آگاه است که محور دروغين«مقاومت» آن را شکست داده و آگاه است که سرنوشت عربی اش مانند سرنوشت «حزب الله» پس از ماجراجویی محاسبه نشده آن در جنگ 2006 در لبنان خواهد بود.
در سطح بین‌المللی، «حماس» می‌داند در میان این پوشش بی‌سابقه غربی برای اسرائیل، چشم‌پوشی بین‌المللی قبلی نسبت به آن پایان یافته است و اکنون افکار و رفتار همه سازمان‌های وابسته به اخوان‌المسلمین و حتی خود سازمان اخوان‌المسلمین را روشن می‌کند.
در مورد اسرائیل و دولت افراطی نتانیاهو، می‌داند که اسرائیلی‌ها آن‌چه را که رخ داده است، صرف نظر از نتایج میدانی، نخواهند بخشید، و اسرائیل با جناح راست افراطی مخالفت خواهد کرد و تحقیقاتی که پایانی ناگوار برای نتانیاهو و امثال او خواهد داشت.
بنابراین، حماس و دولت تندرو اسرائیل متوجه شده اند که این جنگ برای آنها به معنای پایان است و هر که عقب نشینی کند، در جنگی شکست می خورد که پیروز آن بازنده سیاسی و تاریخی است و عواقب و استحقاق واقعی و طرد بین المللی در انتظار اوست كه ناگزیر از راه مى رسد و خواستار گام هایی برای راه حل دو كشور خواهد بود.
بنابراین حزب‌الله مقاومت می‌کند و از ورود به جنگ اجتناب می‌کند، زیرا می‌داند هزینه آن زیاد است و ایران نیز می‌داند که جنگی بی‌بازگشت، بلکه جنگ لبه پرتگاه است، بنابراین «حماس» به امنیت مردم غزه اهمیتی نمی‌دهد، همانطور که نتانیاهو به امنیت زندانیان و گروگان ها اهمیت نمی دهد.
این یک جنگ فرار به جلو است که به ما می گوید ما با جنگی زشت، دردناک و شرم آور برای همه طرف ها روبه رو هستیم که اولین آنها ایران است. پس از پایان جنگ ناگزیر مرحله جدیدی خواهد بود. دگرگونی هایی تحمیل خواهد شد که هیچ کس در پرونده فلسطین جان سالم به در نخواهد برد که اولین آن خود تشکیلات خودگردان فلسطین است.