طارق الحميد
TT

غزه... صف و صف

پس از آتش بس در غزه، دو نوع فریاد بلند است: فریاد رنج و فریاد فریب. فریادهایی که مردم غزه از كودك و زن و مرد با تصویر و صدا، بیان می کنند و فریادهایی که سعی در متلاشى ساختن تصویر و حقایق دارند و توسط آنچه که من آن را « مجاهدین كيبورد» در شبکه های اجتماعی می نامم بیان می شود.
در حالی که مردم غزه - همانطور که روزنامه ما دیروز در گزارشی به آن اشاره کرد - 7 ساعت برای تهیه گاز خانگی صرف می کنند، «مجاهدین کیبور » و ارتش های الکترونیک در طول 24 ساعت وقت صرف انتشار اطلاعات گمراه کننده و تبلیغ پیروزی ادعایی می کنند.
در حالی که ایمن حمدان جوان ساکن خان یونس حدود 10 ساعت کامل منتظر می ماند تا 30 لیتر سوخت برای وسیله نقلیه خاموش خود تهیه کند - همانطور که در گزارش آمده است - افراد نادرست تمام روز پشت دستگاه های خود صف می کشند تا اطلاعات نادرست را در منطقه ما منتشر کنند.
این صحنه ای است در روزهای آتش بس که مردم غزه خواهان تمدید آن هستند، ما آنها را در شبکه های خبری واقعی و نه گمراه کننده دیدیم که از خدا می خواستند آتش بس ابدی شود و نه فقط برای روزها یا سالها.
هیچ‌کس از مردم غزه نمی‌خواهد زندگی‌شان به جهنم تبدیل شود و آن‌طور که ایمن حمدان جوان به روزنامه ما گفت، زندگی در غزه به «صف پس از صف» تبدیل شده است. در اینجا ممکن است کسی بگوید: آیا داستان مربوط به آن چیزی است که «مجاهدین کیبورد» از «اخوان المسلمین» یا سایر شبه نظامیان می گویند؟
نه، داستان بزرگتر است. مسئله اینکه کسانی هستند که رنج مردم را دو بار معامله می کنند: یک بار در زندگی و یک بار در مرگشان، و اکنون می خواهند افکار عمومی جهان عرب را گمراه کرده و تحریک کنند تا جریان تنش، کینه و خشم بدون هدف یا یک پروژه را تضمین کنند.
آنها می خواهند افکار عمومی عربى را گمراه کنند تا ماجراجویی های آنها را که غزه را ویران کرد، محکوم نکند و همچنین لبنان و همين طور باقيمانده سوریه، عراق و یمن را در معرض نابودی قرار دهد. همزمان با اکراه آشکار از آیات قرآن کریم و توهین استفاده می کنند.
همه این کارها را انجام می دهند تا افکار عمومی عربى به فریادهای درد و رنج غزه گوش ندهند و مهم ترین سئوال پیش نیاید که این ماجراجویی ها براى چيست؟ آزموده را آزمودن چرا؟ در حالی که این پنجمین جنگ یا بیشتر در غزه است؟ چرا «حزب الله» که نگران امنیت ایران است وارد جنگ نشد؟
آنها این کار را انجام می دهند تا افکار عمومی از تلاش های عربی و اسلامی که در سراسر جهان برای متوقف کردن ماشین جنگی وحشیانه اسرائیل در حال گسترش است و بسیج برای آغاز روند صلح، راه حل دو کشوری و پایان دادن به این جنایاتی که علیه فلسطینی ها مرتکب شده اند، آگاه نشود.
بازرگانان ماجراجو این فریب را همراه با «مجاهدین كيبورد» انجام می دهند، از ترس اینکه «حماس» دیگر بر غزه حکومت نکند، و از خون غزه دریغ نکنند، زیرا همه هدفشان به هم ریختن فریادهای رنج است.
آنها این کار را با زدن برچسب خیانت و ترور اخلاقی و با همه ابزارها، اعم از لفاظی مذهبی یا الفاظ رکیک، انجام می دهند و همان کسانی هستند که منطقه را با همه بحران ها، از «القاعده» و «داعش» گمراه كردند و حتی زمانی که محمد مرسى در سخنرانی خطاب به رئیس جمهورى اسرائیل گفت: دوست عزیز و بزرگ من.
این بازی آنهاست، این روش آنهاست و بنابراین باید یک موضع رسانه ای سختگیرانه در قبال آنها وجود داشته باشد که به آنها اجازه ندهد فریاد رنج مردم غزه را تحريف کنند یا بر آن سرپوش بگذارند. تأملى که یادآور مواضع قبلی آنها و اهداف روشن آنهاست که نابودی کشورهای ما به خاطر رویای اسفبار آنها برای رسیدن به قدرت است.