انعام کجه جی
روزنامه نگار ونویسنده
TT

بوی کودک شیرخواره‌

در این روزها که بسیاری از گرانی می‌نالند، یک شرکت فرانسوی با عطر مخصوص نوزادان به سراغ ما آمده است. قیمت هر شیشه 225 یورو است. به کسی که توان خرید دارد تبریک می‌گویم. ایرادی به عطر و عطر زنها نیست. این عادتی است که ریشه در تمدن‌های ما دارد. اجداد ما مشک، عنبر و روغن گل را می‌شناختند. اما اینکه کودک شیرخواره عطر خودش را دارد...؟
مادران می‌دانند که بوی گردن نوزاد بی‌نظیر است. گرمای صمیمی و ربانی که گویی از بوی بهشت می‌آید. اگر همه عطرسازان سرآمد پاریس، کسانی که به آنها «بینی‌ها» می‌گویند را جمع کنیم، نمی‌توانند آنچه را که روی پوست کودک زده می‌شود تقلید کنند.
تبلیغات این محصول جدید به شما می‌گوید که این عطر سنگین نیست، بلکه یک آب معطر سبک است. سازندگان آن سرشان را تکان دادند و تصمیم گرفتند نام «ستاره سعد» را برای آن انتخاب کنند. آنها مایل بودند از ساختارهای شیمیایی پیچیده دوری کنند تا عطر ساده‌ای عرضه کنند که شبیه معصومیت جگرگوشه ما در راه رفتن روی زمین باشد. برای اطمینان شما، 98 درصد مواد تشکیل دهنده آن طبیعی هستند.
این عطر به تنهایی متولد نشده، بلکه با سه عصاره که نیازهای نوزاد را تکمیل می‌کند عرضه می‌شود: کف برای حمام، شیر برای مرطوب کننده و آب برای تمیز کردن. «بینی» مبتکر می‌گوید که می‌خواست نرم باشد، مانند گونه‌های یک کودک از آب و گل درآمده. شکوفه پرتقال و عصاره گلابی سبز را مخلوط کرد و با گل رز وحشی که با مشک نرم و پنبه‌ای پوشانده شده بود تازه کرد «مثل یک تکه شیرینی خامه‌ای که آرام آرام در دهانت آب می‌شود»... عزیزم!
مهم نیست که آنها چه می‌گویند یا تبلیغ می کنند، محروم کردن مادر متولد از بوی طبیعی فرزندش خودسرانه است. اما ما در عصری زندگی می‌کنیم که ظاهر در آن حرف اول را می‌زند. همه برای زیبایی و حفظ جوانی تلاش می‌کنند. نگرانی در مورد لوازم آرایشی در نظر گرفته شده برای دختران وجود دارد که صاحبان این محصولات ادعا می‌کنند از سن ده سالگی مناسب هستند. خشکی پوست را درمان می‌کند و چین و چروک را به تاخیر می‌اندازد. من می‌خندم و خیلی‌ها لابد با من می‌خندند. با این حال، دختران نوجوان به TikTok باور دارند. بسیاری از آنها پول خود را برای خرید عصاره «ضد پیری» پس انداز می‌کنند.
این بهترین هدیه‌ای است که دختربچه‌ها پس از بازنشستگی عروسک باربی در اعیاد درخواست می‌کنند. مواد روی بسته بندی نشان می‌دهد که آنها حاوی «رتینول» یا «اسید هیالورونیک» هستند. حال آن دسته از زنانی که نمی‌دانند چگونه به «سفورا کیدز» برسند خطرناک و رقت انگیز است. در بین آنها کسانی هستند که اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. غمگین، افسرده و گوشه گیر می‌شوند، زیرا باعث شده فکر کنند که نمی‌توانند با زمانه خود هماهنگ شود. خانم دکتر فیلیپا دیدریکس، روانپزشک در مرکز تحقیقات ظاهری در دانشگاه « وست انگلند» اظهاراتی دارد، که در آن تأیید می‌کند که تبلیغ بیش از حد درمان‌های زیبایی زنان جوان را تحریک می‌کند که احساس کنند نیاز به اصلاح نقص‌هایی دارند که اصلاً وجود ندارند.
هنگامی که یک تبلیغ در یک سایت ظاهر می‌شود، به سرعت هزاران بازدیدکننده کسب می‌کند. همه از همه تقلید می‌کنند. بزرگترین بازیگر کسی است که جایگاه اینفلوئنسر ( زن یا مرد) را دارد. اینفلوئنسر، پدیده‌ای که می‌دانیم آن‌قدر شدید شده که بینی‌ها را به یک قالب و لب‌ها را به بادکنک‌های مشابه تبدیل کرده است. نوجوان برای رسیدن به سنی که به او اجازه می‌دهد به کلینیک زیبایی برود عجله دارد. پزشکان تاجری هستند که با جراحی قبل از بلوغ موافقت می‌کنند. نتیجه ممکن است از زیباسازی به بی‌ریخت کردن برسد.
عطرها و محصولاتی که خانواده‌ها آنها را می‌پذیرند و در مورد آنها سکوت می‌کنند. اما یک شرکت بزرگ صابون سازی وارد عمل شد و این مزخرفات را محکوم کرد و زنگ خطر را به صدا درآورد تا عواقب زیانبار آن برای سلامت دختران جوان را هشدار دهد. در بیانیه‌ای اعلام کرد: از چه زمانی زیبایی به جای آنکه مایه شادی باشد عامل اضطراب شده است؟
در این آگهی آمده که استفاده از این روغن‌ها شما را ده سال عقب می‌برد. شما را به خدا بگویید، چگونه یک کودک 10 ساله 10 سال جوانتر به نظر می‌رسد؟