سوسن الشاعر
TT

چالش‌های اجلاس سران کشورهای عربی در بحرین

اجلاس سران کشورهای عربی انشاءالله تا چند روز دیگر در پادشاهی بحرین برگزار خواهد شد، در فضا و شرایطی استثنایی -مانند همه اجلاس‌های قبلی- تا جایی که «استثنایی» برای جهان عرب ما عادی شده است!
بحرین تمام توان خود را برای موفقیت این نشست سخت به کار خواهد گرفت تا به دستاوردهایی برسد که در خدمت مردم عرب باشد؛ مردمی که براثر سرخوردگی‌های مکرر ناامید شده‌اند. بحرین کشوری که موفق به مقابله با پروژه سرنگونی کشورهای عربی شد، خوب می‌داند اختلافات و شکاف‌های داخلی در کشورها به چه معناست. همچنین می‌داند که صدایی بلندتر از صدای نهادها و دولت ملی وجود ندارد و این آگاهی به تنهایی همان چیزی است که بحرین را از سقوط محافظت می‌کند؛ چگونه می‌توان با فشارها، صرف نظر از قدرت و سختی آنها، روبه رو شد، حتی اگر آنها از کشوری مانند ایالات متحده آمریکا باشند؟ بحرین می‌تواند به آنها نه بگوید وقتی امنیتش در خطر می‌افتد.
به این دلایل، بحرین یک الگوی عربی است که باید توسط همه کشورهایی که اکنون در داخل با اختلافات دست و پنجه نرم می‌کنند و گروه‌های آنها که هر یکی‌شان عاملی برای یک طرف خارجی از اینجا و آنجاست در حال جنگ با هم هستند به کار بسته شود. بحرین الگویی است برای کشوری با منابع محدود و بخش‌های متعدد، اما با حفظ سطوح توسعه‌یافته و سطوح حاکمیت و امنیت خود، در عین حال، کشوری تعریف شده و وقف برای خدمت به منافع آمریکا یا سایر ائتلاف‌ها نیست، صرف نظر از درجه آنها. این ائتلاف‌ها بستری برای آسیب رساندن به هیچ کشور دیگری اعم از عرب یا غیر عرب نخواهد بود و این چیزی است که متاسفانه بسیاری از کشورها از جمله کشورهای عربی فاقد آن هستند.
بحرین تمام تلاش خود را می‌کند تا هویت ملی عربی خود را حفظ کند و از مداخله خارجی جلوگیری کند و همین کار را برای حفظ مواضع عربی خود انجام می‌دهد و در عین حال به برنامه‌های توسعه‌ای متعهد می‌شود که پیشرفت و ثبات خود را حفظ کند. باید مورد توجه بسیاری از کشورهای با شرایط مشابه قرار گیرد و این اجلاس فرصت ارزشمندی برای دستیابی به این هدف دارد.
پادشاهی بحرین همواره بر مواضع خود در قبال مسئله فلسطین و حقوق ملت فلسطین ثابت قدم بوده و می‌ماند، مواضع واقعی و اظهارات رهبران آن از دهه 1950 تا به امروز که ثابت و مستند است. بحرین اجلاس خود را برگزار خواهد کرد و مناقشات فلسطینی- فلسطینی، متأسفانه، همچنان بزرگترین مانع و خطری است که مردم فلسطین را تهدید می‌کند و خون آن بی گناهان را در نتیجه لجاجت و جستجوی منفعت شخصی بیهوده هدر خواهد داد.
این اجلاس برای اولین بار پس از آن برگزار می‌شود که تاثیر تحولات آرمان فلسطین در جهان غرب به سطح بی سابقه‌ای رسیده و امنیت و ثبات کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا را تهدید می‌کند. و این به دلیل تهدید عرب‌ها به انتقام برای جان قربانیان و شهدا، طبق معمول نیست بلکه به دلیل همدردی مردم آمریکا و اروپا با فلسطینی‌ها تا سر حد درگیری است؛ برخی از آنها زندانی می‌شوند و برخی دیگر در معرض اخراج از دانشگاه‌ها و سمت‌هایشان. این یک استثناء بی سابقه در کل تاریخ این موضوع است و به طور اجتناب ناپذیری بر روند این موضوع در کریدورهای بین‌المللی تاثیر می‌گذارد و این تاثیر باید در یک نشست عربی نمود یابد و این بار جایز نیست که اجلاس بدون در نظر گرفتن حمایت‌هایی که خیابان‌های آمریکا را فراگرفته است، تشکیل شود. باید بتواند با توافق بر سر یک نظر و پروژه‌ای از اختلاف فلسطینی- فلسطینی بگذرد و آنها را با مسئولیت خود رو در رو سازد و جریانی را که از اختلاف بهره می‌برد دور کند.
این اجلاس در حالی برگزار می‌شود که دولت سودان پس از لیبی، سومالی و یمن آخرین نفس‌های خود را می‌کشد به همان دلایلی که طرف‌های درون آن در حال نبرد هستند و هر یک از آنها اسب تروا برای قدرت‌های منطقه‌ای هستند که به دنبال مکانی نزدیک به منابع نفت و گاز و بنادر هستند در حالی که مردم زیر بار سنگین این درگیری‌ها، گرسنگی، تشنگی، و گلوله‌ها له می‌شود و آنها را به عنوان جسد باقی نمی‌گذارد.
ما اطمینان داریم که تلاش‌های سازمانی و هماهنگی بحرین برای ایجاد نتایج ثمربخش در هماهنگی با برادرانمان کافی خواهد بود!